Żużlowa Liga Amatorska

W ubiegłą sobotę (14.04) w miejscowości Radzyna koło Leszna odbyło się trzecie już w tym roku posiedzenie Rady Punktowanej Żużlowej Ligi Amatorskiej.


Mimo, iż porządek obrad obejmował następujące tematy: zatwierdzenie list startowych na IMPA i IMPPKA , omówienie procedury egzaminacyjnej na certyfikat amatorski, wyznaczenie torów na których będą te egzaminy przeprowadzane oraz dyskusja nad regulaminami obowiązującymi amatorów, to w posiedzeniu udział wzięli również przedstawiciele klubów nie będących członkami Rady Ligi. Stało się tak, bowiem przedstawiciele polskiego żużla amatorskiego pracują przy „otwartej kurtynie” i także osoby spoza Rady Ligi mogły być świadkami toczących się dyskusji.

Najistotniejszym punktem obrad było zaproszenie do wspólnej dyskusji Przewodniczącego Głównej Komisji Sportu Żużlowego, Piotra Szymańskiego. Było to historyczne, gdyż pierwsze spotkanie Rady Ligi (pełny skład) z Przewodniczącym. Szymański w Radzynie przedstawił stan zaawansowania rejestracji PŻLA. Aby jednak do tego doszło amatorzy muszą spełnić wymogi regulaminowe Polskiego Związku Motorowego. Ponadto Przewodniczący GKSŻ omówił dokładnie, jak wyglądać będą egzaminy na certyfikat żużlowca-amatora (AŻ). Egzamin taki podobnie, jak w przypadku żużla zawodowego składał się będzie z dwóch etapów:
– egzamin teoretyczny
– egzamin praktyczny: jazda indywidualna i grupowa na dwa okrążenia oraz jazda w czterech zawodników (brany będzie pod uwagę czas przejazdu)

Kolejną częścią obrad była dyskusja na temat wymogów technicznych dotyczących motocykli, na których startować będą amatorzy. „Motocykle amatorów, to sprzęt kupowany od zawodników ligi zawodowej, a więc nie posiadających wysokich parametrów technicznych, mocno wypracowany, ale sprawny. Dlatego wymaganie, aby te motory posiadały i spełniały wymogi najnowszej homologacji jest nieporozumieniem. Elementy sporne homologowane to tłumiki oraz gaźniki.” – powiedział Przewodniczący Rady Ligi, Marek Latacz. Mimo, iż ostateczna odpowiedź w sobotę nie padła, to jest szansa na to, że obie strony dojdą do porozumienia. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż nikt z przedstawicieli PŻLA nie kwestionował wymogów certyfikacji kasków i zabezpieczeń zawodników, wszak w tym przypadku w grę chodzi życie zawodników.

Liga Amatorska w ubiegłym roku pokazała, że to wspaniałe miejsce na wychowanie i szkolenie młodych talentów. PZM chciał jednak aby w rozgrywkach PŻLA dolna granica wieku wynosiła 16 lat. „Skandynawowie czy Anglicy dopuszczają wiek adepta dla pojemności 500 cc już od 14 lat. Dlatego nasi zawodnicy mają już na starcie stratę dwóch lat objeżdżenia torowego. A mamy szereg młodych adeptów w lidze amatorskiej i do tego posiadających duże możliwości, np. Dawid Bąk, który ma niespełna 15 lat. W zeszłorocznych zmaganiach Indywidualnych Mistrzostw Polski Amatorów znalazł się w pierwszej szóstce zawodników premiowanych zwolnieniem z eliminacji do tegorocznych zmagań o IMPA. Chłopak, który wywodzi się z mini żużla. Ale jak ma bronić tego miejsca, jeżeli zgodnie z regulaminem PZM nie ma skończonych 16 lat i nie ma prawa jazdy na 500cc? Takich przypadków jest więcej. Czy taki chłopak nie potrafi jeździć na żużlu? Miejsce mówi samo za siebie.” – kontynuował Marek Latacz. Dlatego też, aby kluby amatorskie dalej pełniły rolę szkoleniową dla młodzieży, prawdopodobnie dolna granica wieku na starty w PŻLA obniżona zostanie do 14 lat. Rada Ligi złożyła już nawet na ręce Przewodniczącego GKSŻ, Piotra Szymańskiego dokument – wniosek o dostosowanie wieku zawodników do wymogów europejskich i dopuszczenie warunkowe do rozgrywek chłopców posiadających już 14 lat (decyduje rok kalendarzowy ukończenia). Decyzję o dopuszczeniu na tor na motocyklu o pojemności 500cc podejmuje szkoleniowiec – trener zawodnika po uprzednim pozytywnym zdaniu przez adepta egzaminu na certyfikat amatorski.

Ponadto Liga Amatorska ma również umożliwić odbudowanie formy zawodnikom po długich okresach kontuzji i rehabilitacji. Dlatego też rozważa się skrócenie okresu przerwy między licencją zawodową, a amatorską. Aktualnie jest to okres 4 lat.

Na zakończenie posiedzenia Piotr Szymański stwierdził, iż jest przekonany, że Liga Amatorska już wkrótce będzie zarejestrowana. Poruszono również sprawę inauguracji Ligi Amatorskiej. Wstępnie uzgodniono, że odbędzie się ona na tydzień przed rozpoczęciem rozgrywek ligowych, czyli 12 maja na torze w Pile. Impreza ta będzie miała charakter turnieju indywidualnego.

Źródło: www.akz.ckmfoto.p

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *