Kolejny krok w stronę finału!

Skuteczny występ zanotowali w Nowym Sączu zawodnicy Rugby Club Częstochowa. Częstochowianie uplasowali się na piątym miejscu w stawce 9 drużyn, które wzięły udział w niedzielnym turnieju. Zdobycie tej lokaty okazało się równoznaczne ze zdobyciem 9 punktów do klasyfikacji Polskiej Ligi Rugby 7, co jest najlepszym wynikiem w historii udziału RCC w tych rozgrywkach.

W fazie grupowej rywalami naszych rugbistów byli Biało-Czarni Nowy Sącz oraz druga drużyna Kolibra Sosnowiec. Planem minimum było pokonanie tego drugiego zespołu, co gwarantowało walkę o miejsca 4.-6. Naszym pierwszym przeciwnikiem byli jednak faworyzowani i o wiele bardziej doświadczeni gospodarze. Na boisku drużynie Biało-Czarnych zdarzyło się kilka razy zapomnieć o zasadach fair play, czym wybili z rytmu naszą drużynę. Ja się później okazało ich nieczystych zagrań doświadczyli na turnieju nie tylko nasi reprezentanci. Tak czy inaczej, zbytnia nerwowość spowodowała błędy w naszej obronie, co w połączeniu ze zdecydowanie większym doświadczeniem przeciwników przyniosło efekt w postaci porażki. W drugiej połowie częstochowianie pokazali jednak swoje prawdziwe oblicze i po skutecznym przedarciu się Macieja Gnycha przez linię nowosądeckiej obrony i wykończeniu akcji przez debiutującego Daniela Królaka, mecz ostatecznie zakończył się porażką 19-7.

Nie pozostało nic innego, jak skoncentrować się na meczu z sosnowiczanami. Tym razem większe opanowanie i koncentracja, a także zimna krewi i nieustępliwość w obronie zaowocowały oczekiwanym zwycięstwem. W grupie walczącej o miejsca od czwartego do szóstego, RCC za rywali miało drużyny z Rudy Śląskiej oraz Jasła. Pierwszy mecz częstochowianie zagrali ze śląskim zespołem, który tego dnia imponował wszystkim swoją postawą. Grająca dobrze technicznie młodzież z Rudy wsparta doświadczeniem grającego trenera szybko zdobyła pierwsze punkty. Wybiło to nieco z rytmu naszych graczy i odrobienie start okazało się niemożliwe
Przed meczem z Jasłem, z którym dotychczas ponieśliśmy w naszej historii dwie bolesne porażki, osłabionego chorobą Mateusza Nowaka na pozycji łącznika młyna zastąpił obrońca Michał Kuczyński. Pomimo tego iż zespół był już w dużej mierze wyczerpany poprzednimi spotkaniami, każdy z zawodników pokazał ambicję i wolę walki.Twarda gra w ataku naszej drużyny zmusiła jaślan do gry na własnym polu obronnym przez dużą część meczu. Punkty zdobyte przez Kuczyńskiego, który zaskoczył przeciwnika natychmiastowym wejściem w pole punktowe po wyjęciu piłki z młyna, a także szybkie sprinty skrzydłowego Łukasza Całusa przy bocznej linii boiska dały częstochowianom zasłużone zwycięstwo w tym meczu i ostatecznie piąte miejsce w turnieju.

W finale stanęły naprzeciw siebie drużyny z Katowic i wcześniejsi pogromcy Częstochowian – zawodnicy z Nowego Sącza. Gra była zacięta, a momentami nawet brutalna, co zmusiło sędziego do wyrzucenia aż czterech graczy z boiska. Końcowe zwycięstwo odnieśli Katowiczanie, którzy tego dnia byli poza zasięgiem innych drużyn. Na uwagę zasługuje fakt, że druga w turnieju ekipa gospodarzy straciła punkty tylko w dwóch meczach: finale oraz pojedynku z naszą drużyną

Podsumowując, częstochowianom należą się pochwały za występ w tym turniej, co nie znaczy jednak, że ich gra była wolna od błędów. Nasi zawodnicy mieli nad swoimi przeciwnikami zdecydowaną przewagę w formacji młyna, wygrywali regularnie stałe fragmenty gry, a po autach formowali maula którym zaskakiwali przeciwnika zdobywając teren. Poprawy natomiast wymaga na pewno organizacja gry otwartej w ataku, której efektem byłoby lepsze wykorzystanie szybkich skrzydłowych naszej drużyny. Jednego nie wolno natomiast odmówić żadnemu spośród zawodników Rugby Club Częstochowa którzy reprezentowali drużynę w Nowym Sączu. Wszyscy wykazali ogromną wolę walki i poświęcenie na boisku.

Grupa B:
Biało Czarni Nowy Sącz-RC Częstochowa 19:7 (12:0)
Daniel Królak 5, Mateusz Nowak 2
RC Częstochowa-Koliber II Sosnowiec 12:0 (0:0)
Daniel Królak 5, Maciej Gnych 5, Mateusz Nowak 2

O miejsca 4-6:
RC Ruda Śląska-RC Częstochowa 27:7 (15:0)
Maciej Gnych 5, Mateusz Nowak 2
RC Częstochowa-RC PNiG Jasło 10:5 (10:0)
Michał Kuczyński 5, Łukasz Całus 5

Klasyfikacja turnieju:
1.AZS AWF Katowice 20 pkt
2.Biało Czarni Nowy Sącz 15 pkt
3.Koliber I Sosnowiec 13 pkt
4.RC Ruda Śląska 11 pkt
5.RC Częstochowa 9 pkt
6.RC PNiG Jasło 7 pkt
7.Koliber II Sosnowiec 5 pkt
8.Gorce Raba Niżna 3 pkt
9.WSB Nowy Sącz 1 pkt

RCC reprezentowali:

Młyn:
Bonarski Michał (filar), Królak Daniel (filar), Majchrzak Damian (młynarz), Markowski Michał (filar), Nowak Michał (młynarz)

Atak:
Całus Łukasz (skrzydłowy), Gnych Maciej (łącznik ataku), Kembłowski Piotr (środkowy), Kuczyński Michał (środkowy), Nowak Mateusz (łącznik młyna), Ociepa Tomasz (skrzydłowy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *