Osiemnaście zespołów w klasie okręgowej

Każdy kolejny dzień przynosi coraz więcej informacji (w tym kilka zaskakujących) dotyczących kształtu piłkarskich rozgrywek w sezonie 2008/2009 prowadzonych przez OZPN Częstochowa i Podokręg Częstochowa (tj. kl. okręgowa, A i B klasa)

Najpierw Wydział Gier i Dyscypliny Śląskiego Związku Piłki Nożnej w Katowicach podjął decyzję, że w sezonie 2007/2008 IV liga śląska będzie liczyła w dwóch grupach 33 drużyny (grupa I -17 zespołów, grupa II-16) czyli, że awans z sześciu klas okręgowych uzyskali nie tylko mistrzowie (w przypadku częstochowskiej okręgówki Olimpia Truskolasy), ale również wicemistrzowie (Unia Rędziny).

W tym momencie przy awansie dwóch drużyn do czwartej ligi śląskiej (Olimpia, Unia), awansie zgodnie z regulaminem mistrzów trzech A klas: Rakowa II Częstochowa, Skry Częstochowa i Huragana Jezioro oraz spadkach z IV ligi Sparty Lubliniec i do klasy A Płomienia Kuźnica Marianowa (16 miejsce) i Liswarty Popów (15 miejsce) w szesnastozespołowej częstochowskiej klasie okręgowej powinna utrzymać się czternasta w tabeli Jedność Boronów. Gdyby Unia pozostała w okręgówce wówczas Jedność automatycznie zostałaby zdegradowana do A klasy lublinieckiej.

Ale od czego są piłkarscy działacze?.

Decyzją Zarządu OZPN Częstochowa z 26 czerwca klasa okręgowa została powiększona z szesnastu do osiemnastu zespołów. Do wcześniej już zdegradowanych Płomienia Kuźnica Marianowa i Liswarty Popów dołączyła niespodziewanie Jedność Boronów, a przy tzw. zielonym stoliku najprawdopodobniej zgodnie z punktem czwartym informacji, do załącznika, do regulaminu ogólnego CzOZPN na sezon 2007/2008, w którym czytamy m.in. „…O ewentualnych awansach bądź spadkach kolejnych zespołów zadecyduje organ prowadzący rozgrywki”, awans uzyskali wicemistrzowie A klas tj. Lotnik Kościelec, LKS Kamienica Polska i Orzeł II Babienica/Psary posiadający pierwszą drużynę w rozgrywkach trzecioligowych. W okresie przejściowym, jak o osiemnastozespołowej okręgówce w sezonie 2008/2009 mówią piłkarscy działacze tę klasę rozgrywkową opuszczą co najmniej cztery ostatnie zespoły, a więc z dużym prawdopodobieństwem w sezonie 2009/2010 będzie ona ponownie liczyła 16 zespołów.

Powyższa decyzja spowodowała, że do częstochowskiej klasy A awansowali nie tylko mistrzowie obydwu grup B klasy tj. Piast Lubojna (grupa I) i Stokrotka/Polonia II Poraj (grupa II), ale również wicemistrzowie: Płomień Czarny Las (grupa I) i Lelovia Lelów (grupa II).

Ponadto gdy do przyszłorocznych rozgrywek nie przystąpi występująca dotychczas w grupie drugiej Victoria II Częstochowa odbędzie się dodatkowy dwumecz pomiędzy trzecimi zespołami klasy B tj. Zniczem II Kłobuck i Startem Soborzyce.

Źródło: Dziennik Zachodni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *