Historia mistrzostw

Twórcą i pomysłodawcą piłkarskiej imprezy – Mistrzostw Powiatu Kłobuckiego w Halowej Piłce Nożnej Seniorów im. Marka Sztolcmana o Puchar Przewodniczącego Rady Powiatu jest Stanisław Wrzesiński – działacz sportowy, organizator imprez sportowych, trener, a zarazem prezes Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego „Herkules” Truskolasy oraz nauczyciel wychowania fizycznego Zespołu Szkół w Truskolasach.

Historia mistrzostw

Imprezę współtworzą od początki jej istnienia: Krzysztof Nowak burmistrz Gminy Kłobuck, a w przeszłości starosta kłobucki, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kłobucku i przewodniczący Powiatowego Zrzeszenia LZS w Kłobucku oraz sekretarz powiatu kłobuckiego Maciej Biernacki, w przeszłości Naczelnik Wydziału Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Kłobucku.
Od początku organizatorami halowych mistrzostw są: Rada Powiatu i Starostwo Powiatowe w Kłobucku, Powiatowe Zrzeszenie LZS w Kłobucku oraz Uczniowski Ludowy Klub Sportowy „Herkules” Truskolasy.

Trzy pierwsze edycje mistrzostw odbyły się w sali sportowej w Truskolasach, czwarta w hali sportowej Zespołu Szkół we Wręczycy Wielkiej, a piąta w hali sportowej Gimnazjum w Krzepicach. Od szóstej edycji halowe mistrzostwa rozgrywane są w nowoczesnej hali sportowej Gimnazjum w Kłobucku.

Począwszy od 2001 roku Mistrzostwa Powiatu Kłobuckiego w Halowej Piłce Nożnej Seniorów składały się z cyklu trzech turniejów (dwóch eliminacyjnych i finałowego). W 2007 roku częściowo zmieniono formułę ich rozgrywania. Najpierw odbyły się cztery czterozespołowe turnieje eliminacyjne, które wyłoniły sześć drużyn, które następnie wystąpiły w imprezie finałowej. Od 2008 roku pozostawiono dotychczasową formułę rozgrywania halowych mistrzostw, przy czym w turnieju finałowym występuje osiem drużyn (po dwie najlepsze z czterech turniejów eliminacyjnych).

Corocznie w mistrzostwach uczestniczą wszystkie zespoły występujące w regularnych rozgrywkach ligowych (IV liga, klasa okręgowa, A i B klasa) pod egidą PZPN i OZPN Częstochowa (Podokręg Częstochowa i Podokręg Lubliniec) z terenu powiatu kłobuckiego.

W 2009 roku w halowych mistrzostwach zadebiutują B-klasowa Sparta Nowa Wieś oraz Koral Kłobuck występujący w I – ligowych rozgrywkach Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej w Częstochowie. Koral Kłobuck w rozgrywkach ligowych sezonu 2007/2008 wywalczył tytuł wicemistrzowski.

Począwszy od trzeciej edycji mistrzostwa noszą imię nagle zmarłego wielkiego miłośnika sportu i orędownika piłkarskiej imprezy najpierw starosty kłobuckiego, a następnie wicewojewody śląskiego Marka Sztolcmana. Również od trzeciej edycji patronat honorowy nad mistrzostwami objął Marszałek Województwa Śląskiego. Puchar ufundowany przez marszałka otrzymywała zwycięska drużyna. Podczas tegorocznej edycji patronat honorowy nad mistrzostwami objął I Wicewojewoda Śląski Stanisław Dąbrowa. Od 2005 roku patronat honorowy nad piłkarską imprezą sprawuje również prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej w Katowicach, a zarazem wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Rudolf Bugdoł.

Mistrzostwa Powiatu Kłobuckiego w Halowej Piłce Nożnej Seniorów są największą piłkarską imprezą organizowaną na terenie powiatu kłobuckiego oraz jedną z największych tego typu (halową) rozgrywaną na terenie województwa śląskiego, w której uczestniczą wszystkie drużyny piłkarskie seniorów występujące w rozgrywkach ligowych z danego powiatu.

Co warte podkreślenia piłkarskie halowe mistrzostwa nie są jednodniowym turniejem, tylko składają się z turniejów eliminacyjnych oraz finałowego. Ponadto regulamin mistrzostw nie przewiduje uczestnictwa w halowej imprezie zespołów amatorskich (nie uczestniczących w regularnych rozgrywkach ligowych), zakładowych, bądź tworzonych na daną piłkarską imprezę.

Z roku na rok wzrasta ranga i prestiż piłkarskich mistrzostw co objawia się coraz wyższym poziomem sportowym prezentowanym przez poszczególne zespoły, zainteresowaniem ze strony władz powiatowych i wojewódzkich, mediów (prasa, radio i telewizja) oraz coraz liczniejszych kibiców
(nie tylko z terenu powiatu kłobuckiego).

W dotychczasowej historii mistrzostw trzykrotnie triumfowała Olimpii Truskolasy (2004, 2005 i 2008r.), dwukrotnie Pogoń Kamyk (2001 i 2002r.) oraz w 2003 roku Liswarta Popów, w 2006 Znicz Kłobuck, a w 2007 roku Sokoła Wręczyca.


Po raz trzeci w historii halowych mistrzostw powiatu kłobuckiego w 2008 roku triumfowała Olimpia Truskolasy (poprzednio w 2004 i 2005 roku).

Królem strzelców pierwszej edycji (2001r.) był zdobywca 13 bramek Dawid Błaszczykowski (Olimpia Truskolasy), następnie tytuł ten dwukrotnie (2002 i 2003r.) przypadł Tomaszowi Chyrze (Liswarta Popów), w 2004 i 2005 roku (11 bramek) Dariuszowi Doboszowi (Olimpia Truskolasy), w 2006 roku zdobywcy 11 bramek Danielowi Kotarskiemu (Liswarta Krzepice), w 2007 roku Przemysławowi Mazikowi (Znicz Kłobuck) – 9 bramek, a w 2008 roku zdobywcy 13 bramek Grzegorzowi Miedzińskiemu (Sokół Wręczyca)

W 2003 roku trenerzy, kapitanowie drużyn, sędziowie i organizatorzy najlepszym piłkarzem mistrzostw wybrali Pawła Kilana (Liswarta Popów), w 2004 i 2005 roku grającego trenera Olimpii Truskolasy Dariusza Dobosza, w 2006 roku Tomasza Juszczyka (Znicz Kłobuck), w 2007 roku Norberta Mazika (Sokół Wręczyca), a w 2008 roku Marcina Krawczyka (Olimpia Truskolasy).

Trzykrotnie w historii mistrzostw (2001, 2003 i 2005 r.) najlepszym bramkarzem wybierano Andrzeja Malinę (Znicz Kłobuck). W 2002 roku najlepszym bramkarzem uznano Dariusza Bala (Olimpia Truskolasy), a w 2004 Ireneusza Kardacza (Junior Szarlejka). W 2006 roku najlepszym bramkarzem został Mariusz Stalka (Liswarta Popów), w 2007 roku Paweł Wojczyk (Huragan Jezioro), a w 2008 roku Sebastian Far (Pogoń Kamyk)

Dotychczasowymi piłkarskimi „odkryciami” mistrzostw byli: w 2003 roku Paweł Labocha (Huragan Jezioro), w 2004 Mariusz Sirek (Junior Szarlejka), w 2005 Łukasz Kozak (Olimpia Truskolasy), w 2006 roku Michał Musiał (Znicz Kłobuck), w 2007 roku Wojciech Szczypiór (Naprzód Ostrowy), a w 2008 roku Sławomir Ogłaza (Olimpia Truskolasy).

W 2006 roku po raz pierwszy wprowadzono klasyfikację na najlepszego obrońcę mistrzostw. Pierwszym jej laureatem został piłkarz Liswarty Popów Marcin Kotyl, drugim w 2007 roku brat Jakuba Błaszczykowskiego – Dawid Błaszczykowski, a w 2008 roku Paweł Konieczko (obaj Olimpia Truskolasy).

Od pierwszej edycji mistrzostw wybierana oraz nagradzana statuetkami i dyplomami jest również najlepsza „piątka” halowych mistrzostw. Na wysoki poziom organizacyjno – sportowy mistrzostw w znaczący sposób wpłynęli również I, II, III i IV ligowi sędziowie reprezentujący Okręgowe Kolegium Sędziów w Częstochowie i Oleśnie Śląskim.

Nieprzerwanie od pierwszej edycji mistrzostw znakomicie z roli sekretarza mistrzostw wywiązuje się Jan Krok, w przeszłości Przewodniczący Powiatowego Zrzeszenia LZS w Kłobucku oraz odpowiedzialny za stronę techniczną imprezy (zdjęcia, dyplomy, oprawa muzyczna) Łukasz Jagieła.

Informacje nadesłał: Stanisław Wrzesiński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *