„Kulisy częstochowskiej piłki nożnej”:Rozmowa z Arturem Minkiną.

Dokładnie za sześć dni w Częstochowie już po raz jedenasty zostanie rozegrany ogólnopolski halowy turniej trampkarzy o Puchar Prezydenta Miasta Częstochowy. Jednym z głównych organizatorów tej wielkiej piłkarskiej imprezy w naszym mieście jest Artur Minkina. Poniżej możecie się zapoznać z obszernym wywiadem, jakiego udzielił On Częstochowskiemu Portalowi Sportowemu.


Jak narodził się pomysł organizacji tego typu turniejów w Częstochowie. Mowa tutaj oczywiście o turnieju trampkarzy?

– Pierwsza tego typu impreza sportowa, jaka została zorganizowana przez Olimpijczyka Częstochowa miała miejsce w 1999 roku. Głównym organizatorem wtedy był ówczesny prezes tego klubu, Robert Olbiński. Później w 2003 roku to ja zostałem prezesem UKS Olimpijczyka i zorganizowałem wtedy piątą edycję i od tamtego czasu jest to w mojej gestii, aby tego typu imprezy piłkarskie organizować w Częstochowie. Kontynuuje to wszystko dlatego, że sprawdziła się ona pod względem sportowym oraz skupia ten turniej fajne drużyny z całej Polski.

W tym roku będziemy mieć ekipy z aż siedmiu województw i tak uznane firmy jak m.in.: Polonia Warszawa, GKS Bełchatów, Legion Radom, Oderka Opole, GKS Katowice, Top Talent Wrocław, Górnik Zabrze, Zagłębie Sosnowiec, Unia Warszawa, Widzew Łódź, Sandecja Nowy Sącz, która przed rokiem wygrała ten turniej, Rekord Bielsko – Biała, Concordia Knurów, MOSiR Jastrzębie Zdrój, Parasol Wrocław oraz drużyny z Częstochowy: Raków, Victorię, Ajaks oraz gospodarzy turnieju, Olimpijczyka. Stawka będzie na pewno ciekawa, gdyż w zeszłym roku finał imprezy był bardzo emocjonujący, wówczas Sandecja Nowy Sącz wygrała z Wisłą Kraków (2:0).

W jakiej grupie wiekowej będzie rozegrany ten turniej oraz w której częstochowskiej hali i czy kibice będą mieli wstęp wolny na tą imprezę?

– Co roku na ten turniej obowiązuje wstęp wolny. Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich kibiców do przybycia i obejrzenia tej imprezy w częstochowskiej Hali Polonia. Gry eliminacyjne rozpoczną się w sobotę, piątego grudnia od godziny ósmej rano. Gry o poszczególne miejsca, półfinałowe oraz finałowe będą rozgrywane w niedzielę, szóstego grudnia także od godziny ósmej rano. Zakończenie turnieju przewidzieliśmy na godzinę siedemnastą. Podczas zmagań młodych adeptów futbolu na hali ma być kilka osób odpowiedzialnych za sport w Częstochowie.

Ma być obecny m.in. naczelnik wydziału sportu oraz inni zaproszeni goście. W historii tego turnieju uczestniczyło wielu zawodników, którzy obecnie są znani z boisk piłkarskich. Byli to choćby gracze tutaj z klubów częstochowskich, którzy jako młodzi chłopcy brali udział w tym turnieju. Mam tutaj na myśli zawodników Rakowa Częstochowa, takich jak Gliński, Lenartowski, Zachara, Gerega czy Adrian Pluta. Są to piłkarze, którzy swoje piłkarskie szlify zdobywali między innymi w tym turnieju.

Który turniej w szczególności utkwił Panu w pamięci ?

– Każdy z tych minionych turniejów był inny i ciekawy. Wydaje mi się, że takim najciekawszym był właśnie ten pierwszy, który organizowałem Ja, czyli była to piąta edycja. Był On szczególnie przeze mnie zapamiętany i tak go przeżywałem. Była to także pierwsza moja duża impreza piłkarska, za którą byłem odpowiedzialny. Pamiętam też, że wtedy odbył się także taki mecz pokazowy, przy pomocy m.in. Jacka Magiery. Przyjechały wtedy piłkarskie gwiazdy z polskiej ligi. Grały wtedy ze sponsorami i gwiazdami turnieju.

Później taki mecz pokazowy został przeniesiony na coroczną „ Piłkarską Gwiazdkę”, która jest organizowana w okolicy świąt. Ja się natomiast skupiłem tylko i wyłącznie na grach turniejowych i zrezygnowałem z „pokazówek”.

Myślę, że ten turniej ma ogromną renomę w całej Polsce i wszystkie drużyny tu bardzo chętnie przyjeżdżają. Na dwa miesiące przed rozpoczęciem tegorocznego turnieju ja miałem już zamkniętą listę uczestników! Inne drużyny jeszcze się dopytywały o udział, ale niestety zadecydowała kolejność zgłoszeń.

W tym wszystkim chodzi o to, żeby te dzieci się dobrze pobawiły. Jest na pewno o co grać. Są wspaniałe nagrody dla wszystkich.

Myślę, że warto przyjść na tą imprezę w tym roku.

Czy w poprzednich edycjach tego turnieju występowali zawodnicy, którzy teraz grają w najwyższych ligach i tacy, którzy nawet otarli się o pierwszą reprezentację Polski ?

– Z tego co pamiętam grał taki zawodnik jak Filip Burkhardt. On był wówczas w barwach Amici Wronki.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał: Paweł Tyszkowski .

* Artur Minkina, 44- letni zawodnik w przeszłości grający na pozycji napastnika, obecnie trener pierwszej drużyny trzecioligowej Victorii Częstochowa . Wychowanek Rakowa Częstochowa . W przeszłości występował w takich klubach jak:

Sezon 1992/1993, 1993/1994, 1994/1995, 1996/1997: GKS Victoria Jaworzno

Sezon 1997/1998: KS Krisbut Myszków

Sezon 1998/1999: KS Myszków

1999/2000 (runda jesienna): OKS Odra Opole

1999/2000 (runda wiosenna): KS Myszków

2000/2001 (runda jesienna): KS Myszków

2001/2002 (runda wiosenna): KS Sparta Szczekociny

2002/2003 (runda jesienna): MKS Myszków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

„Kulisy częstochowskiej piłki nożnej”:Rozmowa z Arturem Minkiną.

W pierwszym odcinku ” Kulis częstochowskiej piłki nożnej” gościem Częstochowskiego Portalu Sportowego był trener Victorii Częstochowa , Artur Minkiną. .
Czytaj dalej „Kulisy częstochowskiej piłki nożnej”:Rozmowa z Arturem Minkiną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *