„Bank Informacji „: MKS Czarni Żagań.

Już w sobotę, w Częstochowie, drużyna Rakowa będzie podejmowała w swoim pierwszym ligowym spotkaniu przed własną publicznością drużynę MKS Czarnych Żagań. Oto kilka informacji na temat tego rywala.


Czarni Żagań, polski klub piłkarski z siedzibą w Żaganiu. Założony w 1957 roku. Pełna nazwa to: Miejski Klub Sportowy „ Czarni” Żagań.

Barwy klubowe: jednolite czarne.

Największym sukcesem w 51-letniej historii klubu był awans do Finału Pucharu Polski w sezonie 1964/1965. Ich przeciwnikiem była drużyna Górnika Zabrze. Mecz rozegrano na neutralnym stadionie w Zielonej Górze w dniu 2 czerwca 1965 roku. Pomimo tego, że Czarni ten mecz przegrali 0:4, to wydarzenie uznawane jest za jeden z największych sukcesów w historii klubu z Żagania.

Mimo porażki Czarni powinni zagrać w Pucharze Zdobywców Pucharów. Górnik jako mistrz Polski miał bowiem zapewniony udział w Pucharze Europy. Władze PZPN-u uznały jednak, że Czarni są za słabi, by reprezentować Polskę (w zamian chciano, bezskutecznie zresztą, zgłosić Legię). Nieoficjalnie mówiło się jednak, że władze nie chciały się zgodzić, by piłkarze Czarnych – w większości żołnierze służby zasadniczej – wyjeżdżali za granicę, bo mogli przy okazji zostać tam na stałe.

Drużyna MKS-u Czarnych Żagań swoje ligowe spotkania rozgrywa na stadionie przy ulicy Waryńskiego 36 w Żaganiu. Stadion ten posiada 1.300 miejsc. Wszystkie są siedzące. Obiekt ten nie posiada oświetlenia płyty głównej boiska.

Inne sukcesy Czarnych Żagań w historii klubu:

Zajęcie 2 miejsca w III Lidze w sezonie 1963/1964

Zajęcie 14.miejsca w drugiej lidze w sezonie 2008/2009

Zdobywca Pucharu Polski na szczeblu OZPN Zielona Góra w sezonach: 1977/78, 1978/79, 1981/1982, 1999/2000.

Ciekawostka :

Jednym z najbardziej znanych zawodników, którzy zdecydowali się występować w drużynie z Żagania jest kongijczyk Khady Kazadi- Leonowicz. Drugi człon nazwiska dodał po ślubie z Polką, Beatą. Ten 22-letni obrońca jest byłym reprezentantem młodzieżowym Demokratycznej Republiki Konga oraz wychowankiem DC Motela Penie Kinszasa W maju 2008 roku był testowany w Górniku Zabrze. Do Czarnych Żagań przyszedł On z pierwszoligowej MKS Pogoni Szczecin .

W pierwszej lidze w barwach tej drużyny nie rozegrał ani jednego spotkania, natomiast w barwach „ Portowców” wystąpił tylko w jednym meczu i to w z MKP Kotwicą Kołobrzeg . Przebywał wtedy na boisku pełne 120 minut, bowiem to spotkanie było rozgrywane wraz z dogrywką. W tamtym meczu szczecinianie wygrali (7:5) a Khady Kazadi – Leonowicz strzelił jedną z bramek.

Kadra MKS Czarnych Żagań na rundę wiosenną sezonu 2009/2010:

Bramkarze: Karol Buchla (83), Mariusz Rzepecki (84).

Obrońcy : Tomasz Gajowy (79), Piotr Galuś (86), Artur Janus (88), Khady Kazadi – Leonowicz (87, DR Konga), Maciej Kwiatkowski (88), Dariusz Piechowiak (86), Michał Sudoł (87), Piotr Wodnicki (84), Michał Wróbel (82).

Pomocnicy : Arkadiusz Chrobot (78), Wojciech Frach (89), Jarosław Gad (82), Jakub Małecki (84), Marek Tracz (75).

Napastnicy : Konrad Hajdamowicz (85), Tomasz Kosztowniak (77), Grzegorz Mania (88), Krzysztof Wierzbicki (85).

Sztab szkoleniowy :

Trener: Zbigniew Smółka

II Trener: Zbigniew Szymkowicz.

Asystent trenera : Bartosz Breś

Masażysta : Michał Bukartyk.

Przybyli:

Piotr Galuś – KP Polonia/Sparta Świdnica

Khady Kazadi – Leonowicz – MKS Pogoń Szczecin

Tomasz Kosztowniak – MKS Oława

Grzegorz Mania – TKP Elana Toruń

Marek Tracz – LZS Ligota Turawska

Piotr Wodnicki – KS Zryw Dąbie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *