Do Świdnicy na Elmot

W ramach cyklu „zapraszamy na rajd”, gdzie przedstawiamy godne uwagi i odwiedzenia miejsca związane ze sportami motorowymi, chcielibyśmy zaprosić Państwa do Świdnicy na 38 już edycję Rajdu Elmot. Miejsce to jest szczególnie ważne na rajdowej mapie mapie Polski.


Historia
Pierwsza edycja Rajdu Elmot odbyła się w 22 października 1972 roku i miała charakter rajdu popularnego. W 1974 impreza stała się rundą Mistrzostw Okręgu Dolnego Śląska, a dwa lata później eliminacją Mistrzostw Polski Strefy Południowo-Zachodniej, by po kolejnych dwóch latach, w 1978 roku, stać się III Rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

Warty do zanotowania jest fakt, że w 1980 roku zorganizowane dwie edycje Rajdu, jako I i X rundy RSMP. Rok później, w wyniku kryzysu paliwowego, Rajd Elmot był jedyną eliminacją cyklu Mistrzostw Polski. Następnie, po dwóch latach nieobecności, w 1984 roku rajd na stałe powrócił do grona rund RSMP. W latach 1998-1999 impreza była ponadto eliminacją Mistrzostw Europy o najniższym współczynniku trudności.

Rajd przebiega po szybkich i technicznych, asfaltowych trasach Gór Sowich. Wczesno majowy termin rozgrywania imprezy powoduje, że często przebiega ona w deszczowej atmosferze. Bazą rajdu od początku jego istnienia jest Świdnica.

Rajd Elmot 2010
137 załóg widnieje na obu listach zgłoszeń: KRAUSE 38. Rajdu Elmot i 4. Rajdu Świdnickiego. Szczególnie ciekawie wygląda lista do pierwszej rundy Platinum RSMP 2010 – listę otwierają Luca Rosetti – Mistrz Europy sprzed dwóch lat i Michał Sołowow – podwójny Wicemistrz Europy z lat 2008 i 2009. Czy ich spotkanie na sowiogórskich trasach będzie początkiem rewanżu?

Dopisała cała czołówka zeszłorocznego czepionatu – Tomasz Kuchar, jak w zeszłym roku , zgłasza Peugeota 207 Super 2000 zespołu Peugeot Sport Polska Rally Team. W subaru Imprezie z Subaru Poland Rally Team ponownie zobaczymy Kajetana Kajetanowicza. Leszek Kuzaj nowy sezon zaczyna w nowym zespole Skoda Castrol BP Rally Team i w nowym samochodzie – Skodzie Fabii S2000. w takim samym aucie zgłosił się do rajdu Maciej Rzeźnik.

Michał Bębenek i Grzegorz Grzyb wystatują Citroenami C2R2 – walka w grupie R zapowiada się smakowicie – Zgłoszono w niej aż 15 załóg. Od KRAUSE 38. Rajdu Elmot rozpoczyna się walka w nowym pucharze markowym – Clio Cup. Osiem Renault Clio będzie scigać się na asfaltowym klasyku.

Oprocz Rosettiego z zagranicy przyjadą Holender Jasper van den Heuvel i Niemiec Lazar Kan. Łącznie na liście Krause 38. Rajdu Elmot widnieje 60 nazwisk.

Lista zgłoszeń – KRAUSE 38. Rajd Elmot
Lista zgłoszeń – 4. Rajd Świdnicki

W związku z żałoba narodową rajd odbędzie się tydzień później tj. z dnia
16-18 kwietnia 2010r. został przesunięty na dzień 23-25 kwietnia 2010r

źródło wikipedia.org oraz rajdelmot.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *