40–lecie działalności sportowej Janusza Haszcza

W tym roku Janusz Haszcz obchodzi piękny jubileusz 40-lecia działalności sportowej w tenisie stołowym. Chciałoby się zanucić razem z Andrzejem Rosiewiczem słowa: „Czterdzieści lat minęło jak jeden dzień….”


Karierę sportową rozpoczął w HKS „Siemianowiczanka” w 1969r. Jedną z przyczyn uprawiania spotu stał się fakt objęcia funkcji gospodarza hali sportowej przez tatę – Eugeniusza. To właśnie dzięki jego pasjom sportowym Janusz miał okazję spróbować swoich sił w różnych dyscyplinach sportowych tj. piłka nożna, hokej na trawie, tenis ziemny. Ostatecznie stanęło na popularnej w tamtych latach dyscyplinie sportu – tenisie stołowym. Trenował w hali sportowej mieszczącej się w Siemianowicach Śląskich – w parku Pszczelnik (w latach 60-tych i 70-tych ubiegłego stulecia, hala ta była znanym ośrodkiem szkoleniowym w Polsce tenisa stołowego). To właśnie tam wieczorami z tatą trenował swoje ulubione elementy gry, a pod kierunkiem wybitnego zawodnika, trenera i działacza Witolda Kawczyka jego talent błyskawicznie się rozwinął.

Bronił barw „Siemianowiczanki” w I lidze państwowej, dla której zdobywał medale mistrzostw Polski młodzików, kadetów i juniorów. W 1975 roku na Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży Janusz awansował do czterech finałów (indywidualnie, drużynowo, debla i miksta) i zdobył dwa złote i dwa srebrne medale. Był reprezentantem Polski na Mistrzostwach Europy Juniorów w 1978 r. w Barcelonie. Wygrał wiele turniejów międzynarodowych.

Za namową kolegów Wiesława Pięty i Janka Ślęzaka rozpoczął studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie i kontynuował grę w Klubie Uczelnianym AZS WSP (II liga). Podczas studiów pełnił również zaszczytną funkcję prezesa AZS WSP. Dla WSP zdobywał tytuły i medale w Akademickich Mistrzostwach Polski. Tytuł Mistrza Polski zdobył nie tylko w tenisie stołowym, ale i jako reprezentant WSP w piłce nożnej w Zielonej Górze. Podczas służby wojskowej jako podchorąży wywalczył dla swojej jednostki Mistrzostwo Okręgu Śląskiego.

Od 1983 roku związał się ze Szkoła Podstawową nr 8 w Częstochowie w charakterze nauczyciela wychowania fizycznego, napisał program autorski klasy sportowej tenisa stołowego. Założył Częstochowskie Towarzystwo Sportowe (CzTS) z sekcją tenisa stołowego. Spośród wychowanków Janusza w szczególności wymienić należy Marcina Jadczyka (reprezentanta Polski kadetów), Przemysława Korzca i Elżbietę Małczak – reprezentantkę AZS AJD w ekstraklasie kobiet i w pucharze Polski. W czasie swej działalności opracował katalog zawierający cenne wskazówki do nauczania młodych adeptów tej gry „Tenis stołowy dla wszystkich”. Pozycja ta została uzupełniona zapisem na taśmie filmowej przez Telewizję Katowice” – „Ferie z rakietką”. Ponadto jako trener II klasy był wykładowcą na kursie instruktora sportu w tenisie stołowym (2004, 2006) i warsztatach edukacyjnych (na temat tenisa stołowego) dla nauczycieli i wychowawców województwa śląskiego.

W 1999 r. wygrał konkurs na Dyrektora Gimnazjum nr 8 w Częstochowie. Podczas pracy w ww. gimnazjum zasłynął m.in. z organizacji wspaniałych spotkań dla dzieci i młodzieży z najwybitniejszymi zawodnikami sportowymi Polski – Andrzejem Grubbą, Krzysztofem Neugebauerem, Andrzejem Szewińskim, Józefem Zapędzkim, Henrykiem Średnickim. Wielokrotnie reprezentował „ósemkę” zdobywając tytuły Mistrza Polski Nauczycieli.

Zdobyte w 2003 roku I miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Związków Zawodowych stało się przepustką do wyjazdu do Paryża, gdzie w Międzynarodowym Turnieju zdobył pierwsze miejsce dla Polski. Ważnym wydarzeniem w życiu Gimnazjum nr 8 było nadanie szkole w 2006 roku imienia Polskich Olimpijczyków. Nasz Jubilat był również współorganizatorem wielu Festiwali Tenisa Stołowego. W latach 2007 – 2010 pełnił funkcję Naczelnika Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Częstochowy, a obecnie koordynuje pracę Miejskiego Centrum Informacji Wydziału Kultury i Promocji. Janusz nadal czynnie uprawia tenis stołowy uczestnicząc w rozgrywkach ligi amatorów i w turniejach organizowanych w Częstochowie. Do swoich ostatnich sukcesów zalicza Mistrzostwo Polski Radnych i Pracowników Samorządowych w 2009r.

Gratulując dotychczasowych wspaniałych wyników na polu działalności sportowej życzymy naszemu Jubilatowi sukcesów w życiu sportowym, ale także i osobistym przez następne 40 lat.

Autorzy: Wiesław Pięta i Lidia Bednarek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *