Aleksandra Nowak Mistrzynią Europy w taekwon-do

Polscy kibice mogą być dumni. Biało-czerwoni potwierdzili swój prymat w Europie. Na najwyższym stopniu podium stanęła między innymi Aleksandra Nowak (Częstochowska Akademia Taekwon-do AJD), która zwyciężyła w konkurencji walk indywidualnych powyżej 70kg. Ponadto kobieca drużyna seniorów, w skład której wchodziła nasza zawodniczka zajęła II miejsce w walkach drużynowych.

W dniach od 30 kwietnia do 2 maja 2010 odbyły się XXV Mistrzostwa Europy Seniorów i XVI Mistrzostwa Europy Juniorów Taekwon-Do ITF w Skovde w Szwecji. W Mistrzostwach wzięło udział 481 zawodników, w tym 279 seniorów i 202 juniorów reprezentujących łącznie 29 państw. Polska obroniła prymat w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Starego Kontynentu. Trzydzieści cztery medale mistrzostw Europy w Taekwon-Do ITF zdobyli w szwedzkiej miejscowości Skovde reprezentanci Polski – osiemnaście wywalczyli seniorzy, a szesnaście juniorzy. W klasyfikacji medalowej Polska uplasowała się na pierwszej pozycji.

Aleksandra Nowak nie miała łatwego zadania. Jej pierwszy pojedynek to potyczka z zawodniczką Norwegii Sagmo Hege, gdzie nie pozostawiła cienia wątpliwości kto jest lepszy na macie. W kolejnej walce na jej drodze stanęła reprezentantka gospodarzy Szwedka Nordin Asa, która pomimo ogromnego dopingu lokalnych kibiców, nie była wstanie choćby zagrozić naszej zawodniczce. W finale Nowak spotkała się ze świetnie przygotowaną Szkotką McIlvaney Gillian, która ku zaskoczeniu wszystkich pokonała w eliminacjach aktualną Mistrzynię Świata Finkę Korolainen Nyyti. Ogromna Gillian nie planowała łatwo „sprzedać skóry”, rzuciła się od początku do ataku wykorzystując swoje warunki fizyczne. Jednak spryt i inteligencja zwyciężyły. Ola wyciągając zdecydowane ataki za każdym razem pewnie kontrowała i trafiała ją silnymi ciosami rękoma. Po raz kolejny Aleksandra Nowak potwierdziła swój prymat w Europie.

O skali Mistrzostw Europy świadczy liczba wystawionych reprezentacji narodowych. Na zawodach rywalizowały reprezentacje 29 państw: Albania, Austria, Belgia, Bułgaria, Czechy, Anglia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Łotwa, Mołdawia, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Rosja, Szkocja, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Ukraina, Walia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *