Jamar Cup 2010

Radość z bramek i wygranych. Łzy z powodu porażek czy uderzeń piłką oraz ambicja i wola walki. Tego nie brakowało w Ogólnopolskim Turnieju JAMAR FOOTBALL CUP 2010 -4 czerwca 2010 r na boisku sportowym w Lipiu w Parafii Danków.


To z okazji Dnia Dziecka całodniowe atrakcje dla adeptów piłki nożnej rocznika 1998 i młodsi – 120 uczestników z 9 drużyn, dla ich opiekunów rodziców przygotował Parafialny Klub Sportowy św. Stanisław z miejscowej Parafii w Dankowie z Księdzem Proboszczem Ks. Kanonikiem Henrykiem Dusza, Zakład Produkcji Spożywczej Jamar z Albertowa i Urząd Gminy Lipie. Patronat honorowy objęło Katolickie Stowarzyszenie Sportowe Rzeczpospolitej Polski z Prezesem Księdzem Prałatem Mirosławem Mikulskim i Miejski Ośrodek Sportu i Turystyki z Częstochowy z Dyrektorem mgr. inż. Marianem Dziewońskim. Patronat medialny: Tygodnik Katolicki Niedziela, Gazeta Kłobucka, Gazeta Częstochowska i Częstochowski Portal Sportowy.

Pierwszy mecz w którym spotkały się zespoły Zawisza Pajęczno z OKS Olesno poprzedziła modlitwa na całe zawody : Panie Jezu zapraszamy ciebie na to boisko, bądź przy każdym z nas, kiedy będziemy walczyć o najwyższe laury, dopomagaj nam przyjść porażkę w meczu, ucieszyć się z zwycięstwa. Bądź, Panie, przy moim języku, bym nie używał przekleństw, wyzwisk, bądź, Panie, przy moich oczach, bym umiał patrzeć dobrym wzrokiem, pomóż, Panie, bym był posłuszny sędziom – mówił ks. Tomasz, prowadząc modlitwę. – Daj, Panie, bym umiał pogodzić się z porażką, bym za bardzo nie okazywał radości ze zwycięstwa, bo przegranym kolegom wtedy będzie bardziej smutno. Chroń nas, Panie, od kontuzji, byśmy radośnie wracali do domu

Do gry zgłosiło się 9 drużyn, które zostały podzielone na dwie grupy rozgrywające mecze w systemie „każdy z każdym” przy założeniu, że do półfinałów awansują po dwie najlepsze drużyny z obydwu grup. Do grupy „A” przydzielono Górnika Zabrze, Ajaks Częstochowa, OKS Olesno, Herkules Truskolasy, Parafialny Klub Sportowy Danków. Natomiast w grupie „B” wystąpiły Parafialny klub sportowy Jadwiga Kraków, Ostrowy nad Okszą, Zawisza Pajęczyno, Oksza Łobodno. Mecze grupowe stały na bardzo wyrównanym poziomie sportowym, drużyny walczyły do ostatniej minuty. Widać, po wynikach, że zespoły mało się odkrywały, w sumie w rozegranych 22 meczach strzelono 25 bramek.

Oficjalnego otwarcia Zawodów dokonał ks. Proboszcz Parafii Danków Ksiądz Kanonik Henryk Dusza, zachęcając młodych piłkarzy do cenienia sobie zaangażowania rodziców i opiekunów w inicjatywy wychowawcze i przekazał kilka słów o historii prastarej Parafii Danków. Doceniony wkład ks. Proboszcza został nagrodzony pamiątkowym podziękowaniem za troskę o dzieci i młodzież z Parafii Danków i za podjęcie patronatu nad Ogólnopolskim Turniejem. Wszyscy dziękując ks. Proboszczowi nagrodzili gromkimi brawami. Słowo skierował także Duszpasterz Sportowców Archidiecezji Częstochowskiej ks. Łukasz Dybowski.

Do historii lipskiego boiska wpisały się mecze z udziałem słynnej drużyny MNKS Górnik Zabrze, gdzie seniorzy drużyny awansowali do Ekstraklasy, której życzymy wielu sukcesów i zaprzyjaźnionej drużyny z Parafialnego Klubu Sportowego Jadwigi Kraków.

Mecz historyczny PKS Danków, (której trenerem jest p. Krzysztof Troczka, niegdyś grający w drużynie Gwarku Zabrze i Górnika Zabrze) a – MSPN Górnik Zabrze rozpoczął gwizdkiem sam ks. Tomasz główny inicjator tego turnieju. Drużyna z Dankowa stanęła jak murem w obronie, a i mogła i pokusić się o zwycięstwo, ostatecznie wywalczyła w spotkaniu bezbramkowy remis. W innym spotkaniu gospodarze pokonali Herkules Truskolasy 2:0 i musieli pogodzić się z porażką z drużyną Ajaksu Częstochowa 1:0.

Gry eliminacyjne wyłoniły czterech półfinalistów. Pierwsza drużyna Górnik Zabrze pokonała Ostrowy nad Okszą 2:0. W drugim meczu półfinałowym Ajaks Częstochowy ograł Okszę Łobodno 2:1. W meczu o 6 lokatę Herkules Truskolasy pokonał Zawiszę Pajęczno 1:0, zaś o 5 miejsce spotkały się zespoły z Parafialnych Klubów Sportowych , a zwyciężyła Jadwiga Kraków 1:0, z miejscową drużyną z Dankowa. Miejsce trzecie w zawodach zajęła Oksza po remisowym meczu 0:0 z Ostrowami i lepiej egzekwowanych rzutach karnych 2:1.W finale spotkały się dwie według większości najlepsze drużyny Turnieju. Zacięty finał nie rozstrzygną się w wyznaczonym czasie, było 0:0. I rozegrano rzuty karne, z których zwycięsko wyszła drużyna Górnika Zabrze pokonując Ajaks Częstochowa 3:2 i zdobywając najwyższe laury. Młodzi piłkarze z Zabrza nie skrywali radości, przecież to po cichu na nich główne jupitery były kierowane.

Klasyfikacja końcowa:

1…MNKS Górnik Zabrze
2…Ajaks Częstochowa
3…Oksza Łobodno
4…Ostrowy Nad Okszą
5…PKS Jadwiga Kraków
6…PKS Danków
7…Herkules Truskolasy
8…Zawisza Pajęczno
9…OKS Olesno

Zawody kolejny raz znalazły uznanie w oczach ich uczestników. Sprawna organizacja, dobra obsada sędziowska w roli głównej p. Krzysztofa Troczka i Tomasza Hober. A w sposób perfekcyjny rolę spikera piłkarskiego i prowadzącego zawody pełnił mgr Karol Żerdziński na co dzień nauczyciel w-f w S.P w Lipiu i Koordynator Sportowy przy Urzędzie Gminy w Lipiu.

Nad oprawą kulinarna przygotowywana w Gminnym Domu Kultury czuwali rodzice z PKS Danków na czele z p. inż. Ewą Troczka. Podziękowania należą się tu także dzieciom i młodzieży, rodzicom z PKS Danków za społeczną prace włożona w przygotowanie boiska sportowego i zaangażowanie w całym Turnieju. W ciągu całego dnia imprezy zawodnicy mogli liczyć na darmowy posiłek w postaci ryby, frytki i sałatki przekazane przez Zakład Produkcyjno spożywczy Jamar. (wydano w sumie 160 porcji obiadowych) Każdy zawodnik, opiekun drużyn miał do dyspozycji wodę przekazaną przez Zakład Produkcyjny Jurajska i Natura – Firma Kleszczewscy z Ważnych Młyn i bułeczki od p. Ludwika Cieslińskiego z Piekarni Lipie.

Sama gala rozdania pucharów dla każdej drużyny, dyplomów, medali i upominków przygotowanych i zakupionych przez Parafialny Klub Sportowy Danków i Zakład Produkcyjny Jamar w obecności zaproszonych gości: Wójta Gminy Lipie mgr Stanisława Sieji, Dyrektora Szkoły Podstawowych z Lipia: mgr Józefa Podręcznego i z Natolina mgr Marie Jędrek, p. Aleksandrę Gudaja, Dyrektora Gminnego Domu Kultury ukazały wielką euforię wśród dzieci. Dla każdego uczestnika turnieju przygotowano atrakcyjne nagrody, upominki przekazane przez p. Dyrektor z SP z Natolina i kalendarze reklamowe przekazane przez PKS Danków, w tym unikatowy pamiątkowy medal z turnieju. Każdy otrzyma albumik przekazany przez Tygodnik Katolicki Niedziela – o ks. Jerzym Popiołuszka – który został beatyfikowany 6 czerwca tego roku i pocztówki i obrazki Matki Bożej Dankowskiej przekazane przez ks. Henryka Dusza Proboszcza Parafii Danków, który podioł główny Patronat nad Turniejem.

Obdarowano nagrodami rzeczowymi, dyplomami i statuetkami indywidualnych zawodników. Najlepszym strzelcem turnieju został Krystian Rykała (Oksza Łobodno). Najlepszego bramkarza przyznano Darkowi Hecko (Górnik Zabrze). Najlepszy zawodnik imprezy to Mateusz Chrobot (Ajaks Częstochowa). Najlepszym obrońcę wybrano Jakuba Troczka (PKS Danków) i jako najmłodszy uczestnik turnieju z rocznika 2002 – Łukasz Gniłą (PKS Danków)
„Lubię grac w piłkę. Tu na Turnieju mogłem spotkać się z rówieśnikami z różnych stron Polski, na pewno chce podnieść swój poziom gry w drużynie. Bardzo jestem zadowolony z nagrody i statuetki, ale najcenniejszy jest dla mnie medal, bo pierwszy w tak wielkim Turnieju o randze Ogólnopolskiej, będzie mi przypominał atmosferę tego dnia” – dzielił się wrażeniami najmłodszy zawodnik turnieju Łukasz Gniła.

Podsumowując – mówi ks. Tomasz Kośny – impreza była jak najbardziej udana pod każdym względem. Z tego miejsca pragniemy podziękować dodatkowo następującym firmom i osobom prywatnym, którzy przyczynili się do tego, że impreza ta doszła do skutku: Delic – Pol z Kamyka – za bezpłatne produkty – ciasteczka, Produkcji Chłodniczej Anita z Działoszyna za bezpłatnie przekazane lody dla każdego zawodnika, opiekuna i trenera – firmie Kiepurex, Drewbet, p. Markowi Wojtyra, Gminnej Spółdzielni w Lipiu, OSP z Lipia, Hurtowni Pucharów z Wielunia za wszelka pomoc, p. inż. Janowi Ząbkowskiemyu, p. Krzysztofowi Brzeczek, p. Arturowi Szymczyk – Z. C.Michaś z Czestochowy – za przekazana sumę pieniężną na wyjazd wakacyjny na Międzynarodowy Turniej FRAGARIA CUP 2010 na Słowację.- p. Aleksandrze Gudaja, i p. mgr Barbarze Smolarek – za udzieloną pomoc medyczną niezbędną do organizacji tego typu imprezy, p. Krzysztofowi Witkowskiemu z Firmy PRESIDENT z Częstochowy za przekazanie bezpłatnie nagłośnienia na kolejny już Turniej.
– Poprzez takie imprezy chcemy promować sport wśród dzieci i młodzieży w duchu słów Jana Pawła II – „każdy rodzaj sportu niesie ze sobą bogaty skarbiec wartości, które zawsze trzeba uświadamiać. Ćwiczenie uwagi, wychowywanie woli, wytrwałość, odpowiedzialność, znoszenie trudu i niewygód, duch wyrzeczeń i solidarności, wierność obowiązkom – to wszystko należy do cnót sportowca. Zachęcam Was młodych sportowców, abyście żyli zgodnie z wymaganiami tych wartości, abyście w życiu byli zawsze ludźmi prawymi, uczciwymi i zrównoważonymi, ludźmi, którzy budzą zaufanie i nadzieje. cytuje największego z rodu Polaków ks. Tomasz, opiekun dzieci i młodzieży z PKS Danków. – Naszym celem jest zachęcenie jak największej liczby dzieci do aktywnego stylu życia. Robimy wszystko, aby mogły one spędzać jak najwięcej czasu na placu gry, gdzie uczą się rywalizacji sportowej w duchu fair play – dodaje trener Krzysztof Troczka.
– Uważam, że turniej wypadł rewelacyjnie – mówi Janusz Piekarski, trener Górnika.Jestem zadowolony z wyników, jakie osiągnęła prowadzona przeze mnie drużyna, gdyż stanęła na najwyższym podium. Najważniejsze jednak jest to, że dzieciaki miały dobrą zabawę i miło spędziły czas – ocenia Piekarski.

Niech naszym mottem i przemyśleniem do organizowania podobnych inicjatyw będą słowa: Organizując sport nastawiony na wychowanie, należy w centrum postawić osobę, która powinna mieć pierwszeństwo przed widowiskiem, medalami i nagrodami. Kiedy ktoś organizuje sport z myślą o pieniądzach, myśli jedynie o widowisku, kiedy organizuje pod kątem nagrody, myśli o zwycięstwie, kiedy pod kątem wychowawczym, wówczas koncentruje się na osobie, jej dobru i harmonijnym rozwoju. Kierowanie się kryterium wychowawczym oznacza posiadanie jasnego celu, którym jest integralny rozwój osoby. Sport interesuje nas nie tylko jako ćwiczenia ruchowe i rozrywka, ale także jako możliwość dialogu i wymiany wartości. Współzawodnictwo jest ważne, ale nie jest wartością najważniejszą ani jedyną.

Duszpasterstwo w sporcie to sprawa właściwie nowa… – Władze bardziej chyba dostrzegają działalność duszpasterską w sporcie poszczególnych księży. Katolickie organizacje sportowe mniej rzucają się w oczy. No, może poza Parafiadą, która zakorzeniła się na stałe na sportowej mapie Polski, a jej centralna impreza odbywa się w Warszawie.
Sport w duszpasterstwie traktujemy jako „przynętę” dla dzieci i młodzieży. Chcemy oddziaływać na nich przykładem i słowem. Ale tych młodych ludzi trzeba jakoś pozyskać, przyciągnąć. Celem więc nie jest sam udział w imprezie i wynik sportowy lecz bycie z nimi. Wychowywanie ich również poprzez sport.

Czy wielcy mistrzowie olimpijscy, mogą być wzorami dla młodych ludzi? Są przykłady znakomite, ale i negatywne. Szczególnie ważne jest więc wołanie o dobrych nauczycieli sportu, o trenerów, instruktorów, animatorów, którzy będą pamiętać, że są przede wszystkim wychowawcami, którzy sportowców nie tylko przygotowują do zwycięstw, ale uczą jak żyć w społeczeństwie w codzienności.

Zapraszamy do galerii do objerzenia fotorelacji z imprezy: LINK
Pełne sprawozdanie z turnieju POBIERZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *