Boisko dla rugbistów z perspektywy rugbistów

W związku z listem przesłany do naszej redakcji przez zawodnika Beniaminka, przedstawiamy Państwu przesłane przez klub RCC Częstochowa wyjaśnienia. Sprawa dotyczy ewentualnej zmiany „gospodarza” na stadionie przy ulicy Lourdyjskiej. Ich treść w rozwinięciu newsa.

W związku z pojawiającymi się na portalu sport.czest.pl komentarzami do publikacji dotyczących akcji „Boisko dla rugbistów!” oraz listu zawodnika klubu sportowego „Beniaminek” postanowiliśmy wyjaśnić kilka kwestii, które budzą kontrowersje:

1. Rugby Club Częstochowa nie chce zabrać, ani przejąć żadnego boiska należącego do któregokolwiek z klubów w Częstochowie.

2. Akcja „Boisko dla rugbistów!” dotyczy obiektu przy ul. Lourdyjskiej. Obiekt przy ulicy Lourdyjskiej należy do Miasta Częstochowy. Miasto Częstochowa może użyczyć ten obiekt dowolnie wybranemu podmiotowi wybranemu według ustalonych przez siebie kryteriów.

3. Aktualnie obiekt przy ul. Lourdyjskiej użycza od Miasta klub sportowy „Błękitni Aniołów”. Umowa wygasa na początku 2011 roku. W momencie gdy umowa wygaśnie Miasto będzie mogło wybrać nowy podmiot z którym podpisze umowę na wybrany okres.

4. Prawdą jest, że Rugby Club Częstochowa korzysta aktualnie z płyty Miejskiego Stadionu Lekkoatletycznego przy ul. Dąbrowskiego. Czyni to jednak na takich samych zasadach na jakich może to czynić każdy Klub w naszym mieście, np. Błękitni Aniołów lub Bieniaminek.
Oznacza to, że Rugby Club Częstochowa płaci za każdą minutę użytkowania tego obiektu, a w skali roku daje to kwotę przekraczającą 6000 zł. Co więcej – obiekt ten w pierwszej kolejności utrzymywany jest z myślą o treningach klubu lekkoatletycznego, a co za tym idzie dbałość o jakość murawy nie jest niestety priorytetem dla obsługi obiektu przy ul. Dąbrowskiego.

5. Wszystkie informacje dotyczące podziału publicznych środków w ramach tzw. „dotacji” są jawne i ogólnodostępne. Stwierdzenie, że Miasto Częstochowa przeznacza bardzo mało pieniędzy na piłkę nożną jest zdecydowanie nieuprawnione wobec danych które znajdują się na stronie TUTAJ

6. Wątpliwym jest czynienie innemu Klubowi „zarzutu” z faktu posiadania przez niego sponsorów. Świadczy to zdecydowanie o profesjonalnym zarządzaniu tym Klubem oraz jego potencjale marketingowym. Trudno także zgodzić się z tezą, że Miasto powinno równoważyć potencjał finansowy klubów sportowych wspomagając te, które mają gorszą kondycje ekonomiczną.

7. Nie byłoby akcji „Boisko dla rugbistów!” gdyby nie wyraźne społeczne korzyści wynikające z użyczenia boiska przy ul. Lourdyjskiej właśnie rugbistom. Oto kilka spośród nich:
– zgodnie z ewidencją umieszczoną na stronie www.czestochowa.pl w naszym mieście jest ponad 40 klubów piłkarskich (wliczając w to UKS). Zdecydowana większość z nich posiada własne boisko, a w szczególności pełnowymiarowe płyty posiadają wszystkie kluby piłkarskie, które występują w rozgrywkach seniorskich, bez względu na ich poziom (łącznie z najniższą B-Klasą!).
W interesie Miasta leży jednak by mieszkańcom zapewnić zróżnicowane formy rekreacji. Jeśli dostęp do treningów piłkarskich jest tak szeroki, to najwyższa pora by umocnić rozwój innej dyscypliny sportu – rugby.
– o poziomie szkolenia sportowego realizowanego przez Rugby Club Częstochowa świadczy fakt posiadania w swoich szeregach Reprezentanta Polski do lat 20 – Macieja Gnycha.
– Rugby Club Częstochowa wyłączony jest z korzyści jakie niesie program „Orlik 2012”. Dzieje się tak ze względu na rodzaj nawierzchni wykorzystywany na tych obiektach, który dla uprawiających rugby niesie wysokie ryzyko kontuzji. Bezpłatnie z boisk wybudowanych ramach programu „Orlik 2012” korzystają z powodzeniem różne kluby piłkarskie.

8. Rugby Club Częstochowa nie ocenia jakości wykorzystania obiektu przy ul. Lourdyjskiej przez podmioty dotychczas użyczające obiekt, nie ocenia jakości szkolenia sportowego prowadzone przez te podmioty, ani tym bardziej ich poziomu sportowego. Ocena wszystkich tych aspektów musi zostać dokonana przez Miasto Częstochowa w procesie wyboru nowego podmiotu z którym zostanie podpisana umowa.

9. W przypadku możliwości korzystania z obiektu przy ul. Lourdyjskiej Rugby Club Częstochowa jest zainteresowany współpracą z innymi klubami sportowymi w zakresie jego wykorzystania. Fakt ten był zgłaszany, już w zeszłorocznym wniosku o użyczenie. Naturalnymi kandydatami do współpracy wydają się być w tym przypadku Błękitni Aniołów oraz Beniaminek.

10. Wszystkich którzy chcą wesprzeć Rugby Club Częstochowa w staraniach o użyczenie obiektu przy ul. Lourdyjskiej zapraszamy na stronę www.boisko.rcc.czest.pl

W razie pytań prosimy o kontakt pod adresem klub@rcc.czest.pl

W imieniu Rugby Clubu Częstochowa
Krzysztof Masalski
koordynator akcji „Boisko dla rugbistów!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *