Walka o utrzymanie część 1.

Jeden dzień dzieli nas od rozegrania pierwszego meczu o 7. miejsce w Speedway Ekstralidze pomiędzy Włókniarzem Częstochowa a Tauronem Azoty Tarnów. Obie ekipy najpierw zmierzą się pod Jasną Górą. Przegrany tego dwumeczu pojedzie w barażu o najwyższą klasę rozgrywkową z trzecią drużyną I Ligi.


O ile częstochowian nie stawiano w tym roku w roli faworytów żużlowej elity, to jednak tarnowscy kibice srogo się zawiedli na swoich ulubieńcach. „Jaskółki” w bieżącym sezonie miały walczyć bowiem o medale. Tymczasem przegraną z Betardem Spartą Wrocław w ostatniej kolejce rundy zasadniczej SE zaprzepaścili swoją szansę na play-off. Tym samym żużlowcom pod wodzą Mariana Wardzały pozostaje walka o utrzymanie.

W zespole gospodarzy zastanawiająca będzie postawa Rafała Szombierskiego. Popularny „Szumina” nie przypomina tej rewelacji rozgrywek ligowych sprzed roku i zamiast stanowić o sile Lwów zawodzi w większości spotkaniach. Od ostatniego spotkania w Lesznie (24 lipca) nigdzie jednak nie startował. W tym czasie miał przygotowywać się kondycyjnie. Miejmy nadzieję, że efekty tych treningów okażą się pozytywne. Liderem „biało-zielonych” na pewno będzie Grigorij Łaguta. W tym roku Rosjanin potrafi wygrywać nawet z najlepszymi. Przykładem jest 15. wyścig spotkania z Caelum Stalą Gorzów 17 lipca na „Arenie Częstochowa”. Wówczas już na pierwszym łuku objechał Nickiego Pedersena i Tomasza Golloba. Griszę wspierać powinni jego młodszy brat Artiom oraz Daniel Nermark. Miejscowi fani liczą także na dobrą postawę Petera Karlssona, który startować będzie na nowym sprzęcie. Niedzielny mecz to będzie także szansa do rehabilitacji dla naszych juniorów, którzy ostatnio prezentują zniżkę formy.

Najmocniejszym ogniwem gości powinien być Sebastian Ułamek, który częstochowski tor zna jak własną kieszeń. Ponadto ostatnio udanie spisał we wtorkowym meczu szwedzkiej Elitserien. Dla Vastervik wywalczył 12 puntków z bonusem. Z kolei słabszą jazdę prezentują inni żużlowcy Tauronu. Martin Vaculik i Bjarne Pedersen we wtorkowych spotkaniach Elitserien zdobyli odpowiednio 4+2 i 6+1 „oczek”. Warto również nadmienić, iż w sobotnie popołudnie w Grand Prix Challenge w Vetlandzie udział weźmie aż pięciu zawodników z Tarnowa: Ułamek, Kasprzak, Vaculik, Pedersen oraz Madsen. Stawką tego turnieju jest awans trzech najlepszych żużlowców imprezy. Dlatego zawodników zawody te kosztować będą sporo sił i energii. Być może będzie miało to wpływ na postawę tarnowian w niedzielnej konfrontacji.

Czy podopieczni Jarosława Dymka utrzymanie w SE zapewnią sobie już w niedzielę? Zobaczymy. Początek o godzinie 17:30. Arbitrem meczu będzie Piotr Lis z Lublina.

Awizowane składy:

Tauron Azoty Tarnów
1. Krzysztof Kasprzak
2. Martin Vaculik
3. Sebastian Ułamek
4. Bjarne Pedersen
5. Fredrik Lindgren
6. Tadeusz Kostro

Włókniarz Częstochowa
9. Artiom Łaguta
10. Peter Karlsson
11. Grigorij Łaguta
12. Rafał Szombierski
13. Daniel Nermark
14. Artur Czaja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *