„Turniej pamięci Zbigniewa Dobosza”

We wtorek, 22 grudnia br. w częstochowskiej Hali „Polonia” zostanie rozegrany 1.Memoriał poświęcony pamięci wybitnego trenera – Zbigniewa Dobosza w którym wystąpią zawodnicy z rocznika 2005 i młodsi.W imieniu organizatorów bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich zawodników oraz ludzi, którzy mieli to szczęście współpracować z Panem Zbigniewem Doboszem. Początek gier zaplanowano na godzinę 9:00.Wstęp wolny. Patronat nad Turniejem objął Częstochowski Portal Sportowy.


Pomysłodawcami turnieju są wszyscy wychowankowie trenera ( w tej grupie są m.in. Jacek Magiera, Robert Olbiński, Andrzej Samodurow czy Maciej Gajos). W turnieju wystąpią drużyny, w których pracował trener Zbigniew Dobosz. W imprezie wystąpi pięć zespołów, które rozegrają ze sobą mecze systemem „każdy z każdym”. Swój udział potwierdziły takie zespoły jak: UKS Orlik Blachownia, RKS Raków Częstochowa, UKS Myszków, LKS Zieloni Żarki oraz UKS Raków Częstochowa.

Na godzinę 12:30 zaplanowano mecz pokazowy w którym wystąpią wychowankowie trenera Zbigniewa Dobosza z Reprezentacją Turnieju. W tym pierwszym zespole na parkiecie częstochowskiej Hali „Polonia” mają się pojawić m.in. : Jacek Magiera, Marcin Bojarski, Maciej Gajos, Robert Olbiński czy Andrzej Samodurow.

Zbigniew Dobosz to wielka legenda częstochowskiego Rakowa. W klubie z Limanowskiego spędził całe swoje zawodowe życie. Najpierw jako piłkarz a później jako trener. Pod Jego opieką wychowało się kilkunastu zawodników, którzy później występowali bądź do tej pory występują na boiskach ekstraklasy. To m.in. : Jacek Magiera, Krzysztof Kołaczyk, Mateusz Zachara, Maciej Gajos czy Marcin Bojarski.

Zbigniew Dobosz urodził się 4 listopada 1944 roku. Przygodę z Rakowem rozpoczął od trampkarzy, przechodząc przez wszystkie szczeble piłkarskiej kariery. W roli trenera częstochowskiej drużyny zadebiutował 21 października 1984 roku w meczu z AKS-em Chorzów. Do największych jego sukcesów jako szkoleniowca można zaliczyć złoty medal na Spartakiadzie w Rzeszowie (1985) oraz historyczny awans do pierwszej ligi w sezonie 1993/94. Dobosz wychował plejadę zawodników, którzy stanowili o sile Rakowa. Najzdolniejsi z nich reprezentowali barwy klubów ekstraklasowych, bądź trafiali do kadry narodowej, m.in. Jerzy Brzęczek, Krzysztof Kołaczyk, Jacek Magiera, Mateusz Zachara, Maciej Gajos, czy Marcin Bojarski. Zbigniew Dobosz zmarł 29 września 2014 roku w Częstochowie. Jego grób znajduje się na częstochowskim cmentarzu „Kule”. Jego imieniem nazwano Skwer znajdujący się naprzeciwko MSP „Raków”.

Robert Olbiński dla Częstochowskiego Portalu Sportowego: Powiem tak, to był, jest i będzie Zbigniew Dobosz. Tak naprawdę to w miesiącu październiku br. odbyło się spotkanie nowego Zarządu Klubu i tam po raz pierwszy temat ten został podjęty. Chcieliśmy zorganizować w listopadzie lub w grudniu memoriał w formie turnieju halowego. Daliśmy sobie czas na ostateczne decyzje. W tym roku, w sierpniu doszło do spotkania trenerów UKS Raków i Jacka Magiery gdzie zapadły już konkretne decyzje co do organizacji Memoriału. Jacek Magiera zajął się tematem wychowanków a my sprawami organizacyjnymi, takimi jak: ustalenie dokładnego terminu, zarezerwowanie hali czy też zaproszeń zespołów.

Temat drużyn, które wystąpią na memoriale był oczywisty. Wystąpią zespoły młodych adeptów piłki nożnej z klubów w których Trener Dobosz pracował. Pogoń Blachownia, tam zaczynał pracę trenerską, RKS Raków, Myszków, Żarki i nasz klub UKS Raków.
Jeśli chodzi o wychowanków to wiem, że dużo z nich odbyło rozmowy z Jackiem Magierą i potwierdzili tym samym swój udział Na temat kolejnych edycji Memoriału.im Zbigniewa Dobosza decyzje zapadną w późniejszych terminach.

Program 1.Turnieju im.Zbigniewa Dobosza:

9:00- 9:15: Orlik Blachownia – Raków Częstochowa

9:20- 9:35: UKS Myszków – Zieloni Żarki

9:40 – 9:55: Orlik Blachownia – UKS Raków

10:00- 10:15: Raków Częstochowa – UKS Myszków

10:20- 10:35: Zieloni Żarki – UKS Raków

10:40 – 10:55: Orlik Blachownia – UKS Myszków

11:00- 11:15: Raków Częstochowa – Zieloni Żarki

11:20- 11:35: UKS Myszków – UKS Raków

11:40 – 11:55: Orlik Blachownia – Zieloni Żarki

12:00 – 12:15: Raków Częstochowa – UKS Raków

12:30: Mecz pokazowy: Wychowankowie Trenera Zbigniewa Dobosza – Reprezantacja Turnieju.

13:00: Uroczyste wręczenie nagród oraz zakończenie 1.Memoriału im.Zbigniewa Dobosza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *