25 lat OZKosz w Częstochowie.

Niedawno w Częstochowie odbyły się obchody 25. rocznicy związku, na których wręczono pamiątkowe medale i koszulki. Warto więc zapoznać się z historią związku.

W październiku 1979 roku na wniosek Urzędu Wojewódzkiego, Wydziału Kultury Fizycznej i Turystyki oraz Wojewódzkiej Federacji Sportu w Częstochowie założono Okręgowy Związek Koszykówki w Częstochowie. Na jego czele stanął wówczas pan Ignacy Binert, a sekretarzem został dzisiejszy honorowy prezes pan Edmund Ogłaza.

Na przełomie lat 1982 a 83 związek rozpoczyna szkolenie najmłodszych kategorii wiekowych. Wraz z Zarządem Wojewódzkim SZS w 1982r. organizuje rozgrywki młodzików i młodziczek w tzw. klasie okręgowej. Występowały w niej reprezentacje 10 szkół z Częstochowy i regionu. Równocześnie swoje mecze rozgrywali juniorzy w liczbie 6 zespołów.

W sezonie 83/84 w rozgrywkach A-klasy udział bierze młoda i niedoświadczona drużyna Skry Częstochowa, która mimo to kończy rozgrywki I miejscu, uzyskując w ten sposób awans do klasy strefowej.

Drużyna kadetów w sezonie 85/86 wywalczyła awans do turnieju finałowego makroregionu śląskiego, w którym grano o prawo do gry w XIII OSM. Turniej staraniami OZ Kosz Częstochowa i klubu Skra został rozegrany w naszym mieście. Częstochowianie zajmując I miejsce wywalczyli awans do finału XIII OSM, gdzie uplasowali się na 9 pozycji. Po spartakiadzie zawodnicy Łęski, Szynkiel i Chądzyński znaleźli miejsce w szerokiej kadrze narodowej kadetów.

Zainteresowanie koszykówką w Częstochowie docenił PZKosz, który w 1986 roku powierzył naszemu miastu organizację meczu reprezentacji narodowej. W dniu 13.02.1986r odbył się mecz eliminacji do mistrzostw świata mężczyzn pomiędzy Polską i Grecją.

W sezonie 1987/88 zawodniczki Żaka Częstochowa wywalczyły długo oczekiwany awans do rozgrywek II ligi.

W sezonie 88/89 drużynę juniorów i seniorów zaczął prowadzić Janusz Wrona. Drużyna seniorów rozbita i osłabiona zakończyła sezon na 5 miejscu. Seniorki Żaka przeżywały duże trudności finansowe, co przełożyło się na wynik sportowy i spadek z drugiej ligi. Klub opuściło wiele zawodniczek i drużyna nie przystąpiła do rozgrywek III ligi w następnym sezonie.

W sezonie 90/91 po raz pierwszy zorganizowana została częstochowska A-klasa. Wystąpiło w niej 8 zespołów z terenu Częstochowy i okolic, a pierwszym mistrzem został TKKF Sportowiec.

W marcu 1992 PZKosz znów docenił kompetencję organizatorów koszykówki w Częstochowie i zaproponował okręgowi organizację meczu finałowego o Puchar Ligi Żeńskiej między drużynami ŁKS Łódź i Stali Brzeg, z którego to zadania związek wywiązał się bardzo dobrze.

W sezonie 93/94 Skra przekształca się w jednosekcyjny Klub Sportowy Iskra Częstochowa, efektem tego jest lepsza organizacja i awans do drugiej ligi.

Ostatnie kilka lat to sukcesy częstochowskiej koszykówki. Iskra gra w I lidze mężczyzn, a akademicy z naszego miasta są w ścisłej czołówce Ligi Akademickiej.

W kwietniu 2003 roku, po 24 latach działalności ze związku odchodzi Edmund Ogłaza, na jego miejsce delegaci wybierają Janusza Ferenca, który kontynuuje pracę związku w propagowaniu koszykówki w naszym mieście.

Za informacje dziękuje panu Januszowi Ferencowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *