Piotrków zdobyty!

Po raz pierwszy w histrorii rozgrywek Ligi Akademickiej koszykarze AZS Politechniki Częstochowa pokonali na wyjeździe AZS AŚ Piotrków Trybunalski. Wygrana jest tym cenniejsza, że Piotrków to zdobywca złota w LAK-u w ubiegłym sezonie…

W tym sezonie ekipa z Piotrkowa jednak zawodzi i po sobotnim spotkaniu ma na koncie już 4 porażki.
Mecz odbył się w pięknej sali w Wolborzu k/Piotrkowa, która została wybudowana za jedyne 3 miliony złotych a takiego obiektu może pozazdrościć na przykład Częstochowa. Już pierwsze minuty ułożyły się po myśli częstochowian dzięki ich fantastycznej skuteczności. Od stanu 4:5 w 2 minucie zrobiło się 18:5 w 7 minucie. Wreszcie wychodziły szybkie kontry a gdy należało zwolnić i ustawić grę kończyło się to zazwyczaj celną trójką (aż pięć w I kwarcie). W tym fragmencie bardzo skuteczny był Daniel Pełka zdobywca 14 punktów w pierwszych 10 minutach gry. Zawodnik ten nie trafił dopiero 8 swojego rzutu w 13 minucie. Wtedy na tablicy było już 40:21 dla Politechniki.W drugiej kwarcie ciężar gry na swoje barki wzięli Paweł Lewandowski i Adam Karkoszka (występujący również w drugoligowym …Piotrkowie). Po 17 minutach było już 52:29 i sprawnie działająca maszyna – zacięła się. Zdobyte 9 punktów z rzędu pozwoliło piotrkowianom zmiejszyć stratę do 14 punktów po II kwarcie.

Na drugą połowę gospodarze wyszli bardzo zmotywowani. Postawiona przez nich strefa sprawiała ogromne problemy częstochowianom. Do połowy tej kwarty dzięki punktom Lewandowskiego przewaga Politechniki wynosiła 10-14 punktów. W tym momencie rozruszał się w ekipie gospodarzy Radosław Kubala i po jego 10 punktach z rzędu na tablicy zostało tylko 6 punktów różnicy.
Przed czwartą kwartą na ławce Politechniki zaczęły się nerwowe ruchy. Sytuację uspokoiły dwie trójki Karkoszki oraz jedna Klocka i przewaga ponownie wzrosła (76:67 w 36 minucie). W tym momencie na parkiecie miało miejsce trochę chaosu i piotrkowianie to wykorzystali dochodząc na 5 punktów (78:73). Ostatnia minuta to jednak spokojna gra częstochowian i po osobistych Karkoszki i trójce Pełki mecz zakończył się wygraną przez podopiecznych Ryszarda Janasa 83:73.
Kluczem do sukcesu była przede wszystkim świetna skuteczność zza linii 6,25m. 14 celnych rzutów (45%) z tej odległości musi budzić uznanie. Kolejny raz okazało się, że siłą Politechniki jest gra na obwodzie a im bliżej kosza tym wygląda to gorzej. Wysocy gracze zagrali słabo a ogrywał ich jak chciał najlepszy gracz Piotrkowa – Artur Depczyński.

AZS AŚ F. Piotrków Tryb. – AZS Politechnika Częstochowa 73:83 (16:31, 22:21; 22:15; 13:16)