Zwycięstwo i porażka

Kilka dni temu gracze częstochowskiej Iskry w ładnym stylu pokonali gdyński Kager 108:92, a w ostatnią środę ulegli na wyjeździe Kotwicy Kołobrzeg 91:82 zajmując po rundzie zasadniczej piąte miejsce w tabeli. Z powodów technicznych relacje dopiero teraz.

20 marca nasi koszykarze podejmowali Kager Gdynia i byli faworytami tego spotkania mimo braku Piotra Trepki, który w swoje urodziny przesiedział całość meczu na ławce. Trener Urbańczyk mógł jednak być bardzo zadowolony z Pawła Surówki, który grał dobrze przez całe spotkanie. W I kwarcie to właśnie Surówka wraz z Sośniakiem i Milewskim byli główną siłą zespołu jednak zarówno Saran jak i Szynkiel dorzucili trochę punktów. W ekipie rywali bardzo dobrze spisywali się kapitan zespołu Sebastian Kobiela i Przemysław Łuszczewski. Ich punkty jednak nie wystarczyły i po 10 minutach TYTAN prowadził 28:24.

W II kwarcie gracze Iskry podtrzymywali swoją taktykę opartą głównie na rzutach za trzy. Przy takiej skuteczności można było być spokojnym o wynik. Rywale jednak wciąż starali się utrzymywać kontakt z gospodarzami, ale TYTAN-om powoli udawało się zwiększać przewagę i do przerwy prowadzili 53:46.

Po przerwie głównie za sprawą Andrzeja Karasia, Doriana Szyttenholma oraz Krzysztofa Mielczarka gościom udało się odrobić część strat, ale dzięki celnym rzutom „Nogala” miejscowi wciąż prowadzili. Warto także docenić waleczność Rafała Motyla, który walczył o każdą piłkę. Przed ostatnią częścią meczu gospodarze prowadzili 71:67.

W ostatnich 10 minutach gry od początku TYTAN zwiększał swoją przewagę zmuszając trenera gości Adama Prabuckiego do korzystania z kolejnej przerwy na żądanie. Rywale nie zdołali się już jednak zbliżyć do Iskry, a to głównie za sprawą świetnie grających Surówki, Sośniaka i Motyla. Do końca meczu udało się już dowieść pewne zwycięstwo a kolejne punkty udało się zdobyć młodemu Rafałowi Szulcowi, który znów otrzymał szansę pokazania się częstochowskiej publiczności. Mecz skończył się wynikiem 108:92.

Iskra/TYTAN Częstochowa – Kager Gdynia 108:92 (28:24; 25:22; 18:21; 37:25)

Punkty dla Iskry/TYTAN-a:
Sośniak 26(4×3), Surówka 26(3), Saran 16(3), Milewski 10, Szynkiel 3(1) – Nogalski 14(4), Motyl 11, Szulc 2.

Punkty dla Kageru:
Łuszczewski 21(3), Karaś 20(4), Kobiela 18, Mielczarek 16, Nikiel 3 – Szyttenholm 10, Syldatk 2, Ratajczak 2.

Trzy dni później nasi koszykarze pojechali nad morze, a ich przeciwnikiem była Kotwica Kołobrzeg. Stawką tego meczu było czwarte miejsce w tabeli i przewaga własnego boiska w I rundzie play-off. Trudno było za faworyta tego meczu uznać Iskrę, która zagrała bez Tomka Milewskiego, a Piotrek Trepka wciąż pozostawał lekko kontuzjowany. Jednak już na początku meczu dzięki dobrej grze „Sosa” Iskra objęła prowadzenie. Rywalom jednak głównie za sprawą świetnie dysponowanego Dawida Witosa udało się odrobić straty. Gra się wyrównała i już do końca kwarty obie ekipy zamieniały się prowadzeniem ostatecznie kończąc na remisie po 22. W drugiej kwarcie minimalne prowadzenie gości udało sie dotrzymać już do końca I połowy meczu. Gdyby nie niska skuteczność przy rzutach z dystansu przewaga byłaby większa, ale wynik 39:42 do przerwy nie był dla naszych koszykarzy zły. W III kwarcie Kotwica zaprezentowała to do czego przyzwyczajali już nasi koszykarze. Przy wyrównanym meczu w 10 minut rozstrzygnęli spotkanie na swoją korzyść. Za faule w międzyczasie zszedł Janusz Sośniak, a nasza drużyna dodatkowo została ukarana przewinieniem technicznym dla ławki i gospodarze odskoczyli na 11 punktów, prowadząc 68:57. Mimo ogromnych starań naszym koszykarzom nie udało się pokonać Kotwicy i mimo zbliżenia się nawet na 4 punkty to jednak goście byli góra wygrywając ostatecznie 91:82. Okazja do rewanżu już wkrótce bowiem rywalem częstochowian w I rundzie play-off będzie właśnie zespół z Kołobrzegu. Cieszyć może przede wszystkim wysoka forma Rafała Motyla oraz fakt.

Kotwica Kołobrzeg – Iskra/TYTAN Częstochowa 91:82 (22:22; 17:20; 29:15; 23:25)

Punkty dla Kotwicy:
Witos 34(1×3), Wichniarz 17(1), Nowak 15(1), Radwan 9(1), Gibalski 2 – Małecki 12, Juszczak 2, Kukuczka 0, Kikowski 0, Bajer 0.

Surówka 18, Sośniak 16(2), Szynkiel 10(1), Nogalski 10(3), Saran 4 – Motyl 23, Trepka 1.

Opis z meczu Kotwica-TYTAN oparty na relacji Michała Nowickiego z portalu e-bakset.pl