Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim – zapowiedź

Już dziś rozpoczynają się w Olsztynie k/Częstochowy Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim. Na malowniczej trasie, z górującymi nad okolicą ruinami zamku ścigać się będzie cała polska czołówka. Nie zabraknie takich sław jak Maja Włoszczowska, Anna Szafraniec, czy też Marek Galiński.

Na godzinę 15:40 zaplanowano uroczyste otwarcie Mistrzostw, następnie rozegrana zostanie sztafeta o Drużynowe Mistrzostwo Polski. Tutaj zdecydowanie faworytem jest zawodowa ekipa Lotto, która w tej specjalności zdobyła Mistrzostwo Świata i chyba nie znajdzie się żaden zespół, który podejmie z nimi równorzędną walkę.

W sobotę odbędą się wyścigi o Puchar Prezesa Polskiego Związku Kolarskiego, czyli „małe Mistrzostwa Polski” dla zawodników i zawodniczek młodszych kategorii wiekowych (młodzik i junior młodszy). Start pierwszej kategorii odbędzie się o godzinie 15.

Natomiast w niedzielę, już od wczesnych godzin porannych, będzie można podziwiać wyścigi najstarszych kategorii, w których poziom będzie w tym roku niesłychanie wysoki. W juniorkach zanosi się na ostrą rywalizację koleżanek klubowych z Lotto Teamu – Aleksandry Dawidowicz, która niedawno zdobyła tytuł Mistrzyni Europy na szosach Moskwy oraz Magdaleny Pyrgies, znanej z zawsze wysokiej formy. W juniorach o medale powalczą z pewnością Dariusz Fokt (R&P Shimano Corratec Team), a głownymi rywalami jest dwójka Optexu Opoczno: Adrian Działakiewicz oraz Karol Sroka. Na podium może także zagościć zawodnik miejscowych, Bolesław Siębor (Paged MBK Scout), którego atutem będzie znajomość trasy, a także doping lokalnych kibiców.

Uwieńczeniem Mistrzostw będzie rywalizacja w kategorii elita, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Wśród pań na pewno faworytkami jest tercet z Lotto Teamu, czyli nasze olimpijki – Anna Szafraniec, Maja Włoszczowska i Magda Sadłecka. Ostatnio jednak wspomnianą wcześniej Szafraniec zmogła choroba i nie do końca wiadomo, czy powróciła już do formy. Może to wykorzystać starsza spośród sióstr Pyrgies, Marlena i być może uda jej się wskoczyć na podium. Na koniec dnia, o godzinie 16 rozpocznie się rywalizacja mężczyzn. W opinii fachowców głównym faworytem jest Marek Galiński z PSB Atlas Orbea, jednak duży apetyt na zwycięstwo mają Marcin Karczyński oraz Mariusz Kowal z grupy Laufer Modafur.

Zapraszamy na trasę do Olsztyna, gdyż będzie z pewnością wiele chwil emocjonujących, a także, jak to w kolarstwie bywa, dramat niektórych kolarzy będzie przeplatał się ze szczęściem innych.

Autor: Łukasz Korzeniewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *