Złoto dla Turcji. Brąz dla Politechniki.

W finale Akademickich Mistrzostw Europy w koszykówce Turcja pokonała Serbię i Czarnogórę 70:51. W meczu o brąz AZS Politechnika Częstochowska wygrała z AZS AŚ F. Piotrków Trybunalski 78:58.

„Mały finał” od początku należał do częstochowian. I kwarta była popisem skuteczności za 3 punkty graczy Politechniki. Pięć takich rzutów sprawiło, że już po 10 minutach przewaga wynosiła 8 punktów. Druga kwarta również rozpoczęła się od trójki Wojciecha Kotlewskiego i w 11 minucie było 34:24. Do głosu doszli jednak piotrkowianie i po dwóch trójkach Mariusza Wójcika i jednej Radosława Kubali było tylko 38:35. Na szczęście w częstochowskiej ekipie trafiali Michał Szczytyński i Artur Mrówczyński i do przerwy było 47:38.
Na początku trzeciej kwarty trafił zza łuku Kubala, dwa punkty dorzucił Mirosław Baranowski i znów zrobiło się nerwowo. Politechnika miała jednak w sobotę Pawła Lewandowskiego. Po ośmiu punktach z rzędu tego zawodnika w 27 minucie było już 59:45. Między 23 a 28 minutą Piotrków nie zdobył żadnego punktu! Ten okres zadecydował praktycznie o wyniku. Na zakończenie trzeciej ćwiartki kolejny raz za trzy trafił Lewandowski i mecz był praktycznie rozstrzygnięty (66:49).
Co prawda Kubala po akcji 3+1 próbował poderwać kolegów do odrabiania strat ale koledzy byli już bardzo zmęczeni i zawodnik ten pozbawiony był wsparcia. Częstochowianie również opadali z sił. Dały o sobie znać trudy turnieju (czwarty mecz w pięć dni). W efekcie przez ponad cztery minuty obie ekipy grały bez punktu. Czas jednak „pracował” dla Politechniki, która wolno i dokładnie rozgrywała akcje ale – tak jak rywale – nie trafiała do kosza. Impas przerwał w końcu wsadem Przemysław Szymański i nie pomogła juz kolejna trójka Kubali. Grastulacje mogli zacząć odbierać koszykarze z Częstochowy…

Mecz o brąz, jak i wcześniejsze spotkania, były w wykonaniu Politechniki bardzo udane. Wiele było walki i żaden z zawodników nie odpuszczał rywalom. Warto zauważyć, że kolejny raz o meczu zadecydowała bardzo dobra i wysoka obrona na całym boisku. Żadna z 12 drużyn uczestniczących w turnieju nie broniła tak jak podopieczni Ryszarda Janasa i Ryszarda Poznańskiego! Tym bardziej słowa uznania dla chłopaków za wytrzymanie trudu zawodów. W ataku również było bardzo dobrze i w każdym meczu skuteczność była wysoka (za 3 pkt ok. 40%).
Koszykarze AZS Politechniki Częstochowskiej jako pierwsza polska drużyna w historii zdobyła medal Akademickich Mistrzostw Europy w koszykówce mężczyzn! Należy się z tego powodu bardzo cieszyć…

AZS Polit. Cz-wa – AZS AŚ F. Piotrków Tryb. 78:58 (29:21, 18:17; 19:11; 12:9)

Klocek 0pkt

AZS AŚ: Kubala 17pkt (4×3), Wójcik 14pkt (2×3), Depczyński 12pkt, Baranowski 6pkt, Łęski 6pkt, Łukasik 3pkt (1×3), Muszyński 0pkt, Tokarski 0pkt.

W finale jeden z głównych faworytów – Turcja, nie dała szans Serbii wygrywając bez większych problemów 70:51. Warto również zauważyć, że medaliści z tamtego sezonu: Francja i Cypr, którzy przyjechali w jeszcze mocniejszych składach niż rok temu zostali pozbawieni walki o medale przez polskie drużyny! A szczególnie Cypr bardzo liczył na złoty medal. Mecze tej drużyny była transmitowane na żywo do kraju!
Po wręczeniu medali zostały przyznane nagrody indywidualne. W pierwszej piątce mistrzostw znalazł się Paweł Lewandowski z Politechniki!

Końcowa kolejność – mężczyźni:
1. Turcja
2. Serbia i Czarnogóra
3. Polska (Politechnika Częstochowska)
4. Polska (Filia Akademii Świętokrzyskiej Piotrków Trybunalski)