Kolejny medal do kolekcji.

Ze srebrnym medalem wracają z Akademickich Mistrzostw Polski koszykarze AZS Politechniki Częstochowskiej. Jest to niewątpliwie sukces ponieważ na przeszkodzie w zdobyciu złota stanęli gospodarze.

Akademickie Mistrzostwa Polski w Grach Drużynowych trwały cztery dni (28-31.08). Turniej koszykówki – tylko dwa dni. Nie zgłosił się AZS Lublin więc w turnieju udział wzięły tylko cztery zespoły. Ważne więc było, aby drużyny były dobrze przygotowane do zagrania trzech meczy w ciągu praktycznie 1,5 dnia. Dlatego skandalem było wystawienie przez gospodarzy …dwóch drużyn. Ale po kolei…

Na początku spotkały się zespoły z Częstochowy i Radomia. W ubiegłorocznych AMP górą byli podopieczni Ryszarda Janasa (89:86 po dogrywce), na majowych Mistrzostwach Polski Politechnik – wygrali radomianie (67:60). Więc miał być to rewanż za MPP.
W obu zespołach doszło do sporych zmian. W Radomiu pojawiło się aż 9 nowych zawodników (m.in. były gracz euroligowego Śląska Wrocław – Artur Bajer, czołowi zawodnicy Górnika Wałbrzych – M. Sterenga czy B. Józefowicz). Zespół ten ma odegrać większą rolę w najbliższym sezonie i powinno się im to udać. Z Częstochowy odeszli Michał Szczytyński, Paweł Lewandowski i Daniel Pełka. W ich miejsce na AMP pojawili się Paweł Balik i Michał Jankowski.
Całe 40 minut spotkania to praktycznie walka „kosz za kosz”. Żadna z drużyn nie wypracowała sobie większego niż kilkupunktowego prowadzenia. W pierwszej połowie przeważali częstochowianie, po przerwie – radomianie. O losach meczu decydowały pojedyncze akcje i rzuty. W ostatnich sekundach rzuty osobiste skutecznie egzekwowali Artur Mrówczyński i Wojciech Kotlewski „(najlepszy zawodnik meczu), a przeciwnicy nie trafiali „trójek” więc, zwycięstwo przypadło ekipie Ryszarda Janasa.

AZS Polit. Cz-wa – AZS Polit. Radom 73:70 (22:21; 21:16; 8:17; 22:16)

Nowak 0pkt

Radom: Kruk 18pkt, Sterenga 13pkt, Wiklik 12pkt, Józefowicz 11pkt, Bajer 6pkt, Fedder 4pkt, Chojecki 3pkt, Plutka 2pkt, Kusper 0pkt, Zarembski 0pkt.

W drugim spotkaniu drugoligowy skład AZS Katowice wysoko pokonał AZS Szczecin. Podobnie było w meczu szczecinian z AZS Politechniką Radom (69:82). Następny mecz: AZS Politechnika Częstochowa mógł zadecydować o złotym medalu. I zadecydował…
Przed meczem na ławce gospodarzy pojawili się …pierwszoligowi gracze z Katowic. A więc druga (de facto pierwsza) drużyna AZS Mickiewicz! To było pokerowe zagranie gospodarzy. Na zmęczonych ciężkim meczem częstochowian wyszli „na świeżości” m.in. Marian Ecka, Tomasz Milewski, Maciej Lepczyński czy Michał Saran. Mecz jednak lepiej zaczęli gracze z Częstochowy i prowadzili już 20:7. Z czasem jednak do głosu dochodzili gospodarze i po świetnej w ich wykonaniu drugiej kwarcie objęli prowadzenie. W drugiej połowie aż trzech podstawowych graczy Politechniki złapało kontuzje, reszta nie miała już sił na podjęcie walki. Wynik więc był przesądzony mimo kilku prób dogonienia rywali.

AZS Mickiewicz Katowice – AZS Polit. Cz-wa 87:70 (14:22; 36:16; 20:19; 17:13)

AZS K: Ecka 20pkt, Saran 16pkt, Lepczyński 12pkt, Podgórski 10pkt, Milewski 9pkt, Donigiewicz 8pkt, Wojnowski 6pkt, Jankowski P. 4pkt, Zając 2pkt, Raczyk 0pkt.

Kret 0pkt.

W drugim dniu turnieju na początek częstochowianie grali z AZS Szczecin. W meczu tym Maciej Kret nie wystąpił w ogóle, a Artur Mrówczyński pojawił się tylko na chwilę. Do gry nie nadawali się również Wojciech Kotlewski i Sławomir Klocek ale oni postanowili wystąpić. Ta czwórka to gracze niscy. Rozgrywać więc przez 40 minut musiał Michał Jankowski, dla którego było to prawdziwe wyzwanie.
Po pierwszej kwarcie nic nie zapowiadało katastrofy, która nastąpiła w drugiej części gry. Dobra obrona i pewne punkty sprawiły, że po 10 minutach było 24:13. W drugiej ćwiartce szczecinianie trafili aż 8 „trójek”. W tym elemencie byli praktycznie bezbłędni. Dopiero ostra reprymenda w przerwie trenera Janasa sprawiła, że nasi gracze w drugiej połowie wręcz zdemolowali rywali. Przełomowym momentem gry były dwa rzuty za trzy punkty …centra Przemysława Szymańskiego – najlepszego gracza meczu.

AZS Polit. Cz-wa – AZS Szczecin 80:62 (24:13; 10:33; 20:12; 26:4)

Najwięcej dla AZS Sz: Kowalski 23pkt, Bińkowski 10pkt, Kaczmarek 9pkt

W ostatnim spotkaniu AZS Mickiewicz Katowice pokonał AZS Politechnikę Radom 64:59.