I kolejka ALKD zakończona

Wczoraj zakończyła się w całości I kolejka Amatorskiej Ligi Koszykówki Dziewcząt. Swoje mecze wygrały szkoły im. S. Żeromskiego, J. Słowackiego oraz Gimnazjum nr 16 i Gimnazjum nr 12.

Największą niespodzianką wydaje się być przegrana grającego na własnym parkiecie zespołu Sienkiewicza. Młodsze rywalki z Gimnazjum nr 12 nie przestraszyły się faworyzowanego przeciwnika i bez kompleksów stawiły czoła „Sieniowi” wygrywając zaledwie dwoma punktami 42-44. Początek meczu nie wskazywał, że końcowy wynik będzie taki a nie inny. Po pierwszej połowie licealistki wygrywały 24-18. Jednak w końcówce czwartej kwarty gimnazjalistki wyrównały a potem wyszły na prowadzenie. Od tego momentu obie strony grały punkt za punkt. Jednak ostatnia akcja, przy wyniku remisowym, należała do Gimnazjum nr 12 a konkretnie do Katarzyny Ślęzak. To jej rzut z prawego skrzydła równo z końcową syreną ustalił wynik spotkania.
Natomiast na inaugurację I kolejki ALKD mieliśmy po raz pierwszy szansę ujrzeć zespół PEDAGOG. Jest to drużyna złożona z nauczycielek różnych częstochowskich szkół. Niektóre zawodniczki występowały w zawodowych zespołach ligowych. Drużyna ta bierze udział
w wielu turniejach ogólnopolskich. Wczoraj teoretycznie zmierzyła się ona z Gimnazjum nr 16. W rzeczywistości jednak skład tego zespołu był mieszanką dziewczyn z różnych szkół. Było to spowodowane próbnym matematyczno-przyrodniczym egzaminem gimnazjalnym. „Zdecydowałem, że zagrają wszystkie dziewczyny, które trenują pod moja opieką i które będą mogły przyjść. Dlatego są dziewczyny z Sienkiewicza, Salosu oraz Gimnazjów nr 13 i 12.” – tłumaczy trener Lis. W pierwszej kwarcie młodsze koszykarki grały przede wszystkim bez wiary i bardzo słabo w obronie. W następnych dwóch jednak nastąpiła poprawa i wynik tych części meczu był wyrównany. Ostatnia kwarta, w której „Gimnazjum nr 16” stosowało obronę „każdy swego”, była podobna do pierwszej. Końcowy wynik spotkania to 55-26 dla PEDAGOGA.
W innym, najciekawiej zapowiadającym się meczy tej kolejki, Żeromski pokonał na własnym parkiecie „Kopernika”. Pierwsze dwie kwarty bardzo wyrównane i emocjonujące. Obie drużyny grały dynamicznie i na pograniczu faulu. Przyjezdne grały zespołowo i celnie rzucały z dystansu, Żeromski natomiast dotrzymywał kroku głównie dzięki dobrej grze Kotonowicz, która dużo akcji kończyła indywidualnie. III i IV kwarta były słabe w wykonaniu koszykarek z VII L.O., które przestały trafiać i za wszelką cenę chciały indywidualnie zdobywać punkty. Ponadto gospodarze wygrywali pod tablicą i systematycznie zdobywali punkty z kontr. Wynik końcowy – dosyć wysoki – 68-47.
W ostatnim meczu I kolejki zmierzyły się zespoły Liceum im. J. Słowackiego oraz Gimnazjum nr 13. Od samego początku starsze dziewczyny objęły prowadzenie i stale je powiększały. Należy jednak dodać, iż podopieczne trenera Ferenca grają coraz lepiej, skuteczniej.

Dla Gimnazjum nr 13: Wawrzaszek 17, Żabska 4

W ALKD drużyna PEDAGOG bierze udział poza konkurencją. Mecze z udziałem tego zespołu nie są liczone.