II Kolejka ALKD

Wczoraj zakończyła się II kolejka rewanżowej rundy Amatorskiej Ligi Koszykówki Dziewcząt. Swoje mecze wygrały szkoły im. S Żeromskiego, Gimnazjum nr 16, im. Mikołaja Kopernika oraz Gimnazjum nr 12.

Tak jak zapowiadaliśmy, najwięcej emocji było w czwartkowym meczu pomiędzy „Sienkiewiczem” a „Kopernikiem”. Nie tak dawno rozegrano finał o mistrzostwo Częstochowy, w którym właśnie zmierzyły się te dwa zespoły. Wtedy górą były dziewczyny z IV L.O.. Jednak dwa dni temu drużyna VII L.O. zrewanżowała się za tamtą porażkę i wygrała 35:38. Mecz był bardzo emocjonujący. Rozpoczął się od silnego uderzenia gospodarzy. Pierwsza kwarta zakończyła się wynikiem 12:6. Mogłoby się wydawać, że „Sieniu” otrząsł się już z porażki z Gimnazjum nr 12 i teraz udowodni, że jest naprawdę dobrym zespołem. W drugiej kwarcie nastąpiła zupełna zamiana ról. Dzięki dobrej postawie Anity Dziegiedź zespół Kopernika nabrał wiatru w żagle i wspaniale rozegrał II kwartę. Zakończyła się ona wynikiem 4:13 i po pierwszej połowie, głównie dzięki skutecznej egzekucji rzutów osobistych, na prowadzenie wyszły przyjezdne dziewczyny. Ostatnie dwie części spotkania to walka punkt za punkt i masa emocji. Sienkiewicz nie stracił dystansu do prowadzącego Kopernika głównie dzięki postawie Katarzyny Hepner. Po raz kolejny zostało potwierdzone koszykarskie powiedzenie, że „mecze koszykówki zaczynają się w ostatniej kwarcie”. I tak rzeczywiście było. W zespole Kopernika w czwartej kwarcie ważne punkty rzuciła Kowalska Natalia. Jeszcze na minutę przed końcem Kopernik prowadził tylko jednym punktem i piłkę wyprowadzał Sienkiewicz. Jednak nieudana akcja tego zespołu i 2 punkty Tamary Chłosty w ostatnich 5 sekundach zdecydowały o końcowym wyniku spotkania. Po meczu trener VII L.O. – prof. Michał Machniwcz, krótko podsumował spektakl: „Horror”.

Natomiast w pierwszym meczu II kolejki zespół PEDAGOG nie dał żadnych szans I L.O. im. Juliusza Słowackiego. Pierwsze trzy kwarty (16-4, 21-8, 28-11) to wysokie zwycięstwa drużyny niebiorącej oficjalnego udziału w ALKD. Natomiast czwartą kwartę można określić mianem „rzezi”. Zakończyła się ona wynikiem 36:8 a cały mecz 101 – 31 dla zespołu PEDAGOG. Po tym spotkaniu nasuwa się proste pytanie: Czy któraś z drużyn zdoła pokonać ten bardziej doświadczony zespół? W stosunku do pierwszego swojego meczu PEDAGOG poszerzył skład. Wszystkie zawodniczki udowodniły, że potrafią zdobywać punkty i wnieść coś od siebie na boisko. Jedynym usprawiedliwieniem tak wysokiego, niekorzystnego wyniku dla młodszych koszykarek, może być absencja Ani Ataniel, której brak w zespole „Słowaka” był widoczny.

W innym meczu II kolejki Gimnazjum nr 12 bezproblemowo pokonało SL Salos – 78-24. Ostatnia wygrana Gimnazjum nr 12 z Sienkiewiczem wyraźnie wskazywała nie tylko na to, że dziewczyny z dwunastki są w bardzo wysokiej formie, ale także na faworyta tego spotkania. Ponadto Salos ma problemy zdrowotne ze swoimi zawodniczkami. Takie osłabienia jak absencja Marceliny Koźlik, Anny Dunajskiej i przede wszystkim Doroty Pydzińskiej dały się we znaki. Pierwsze trzy kwarty to zdecydowana dominacja Gimnazjum nr 12. Dopiero w ostatniej części meczu Salos nawiązał równą walkę. Kwarta ta zakończyła się remisem – 12-12. Nieprzyjemnym aspektem meczu jest fakt, iż Katarzyna Ślęzak w trakcie gry skręciła kolano i jej dalszy udział w ALKD na razie pozostaje pod znakiem zapytania. Życzymy Katarzynie szybkiego powrotu do zdrowia, bowiem bez dotychczasowej liderki króla strzelców ALKD, zespół „dwunastki” może mieć poważne problemy z osiąganiem korzystnych rezultatów.

W pozostałych dwóch meczach swoje spotkania łatwo wygrała drużyna Żeromskiego z Mot Pol Gim 13 (89 – 39) oraz Gimnazjum nr 16 z Gimnazjum nr 14 (36 – 5). Po tym pierwszym meczu, mimo niekorzystnego wyniku, należy pochwalić zespół trenera Ferenca. UKS Żeromski nie przegrał w tym sezonie jeszcze ani jednego meczu, dlatego właśnie należą się gratulacje dla gimnazjalistek. W końcu rzucenie bezwzględnemu liderowi ALKD, starszym i bardziej doświadczonym dziewczynom, trzydziestu dziewięciu punktów, to nie lada wyczyn. Gospodarz meczu – UKS Żeromski, poza wyśmienitą grą zapewnił nagłośnienie na sali, które dodało piękną oprawę całemu widowisku. „Cieszy również fakt, że na ławkach coraz więcej pojawia się kibiców ALKD, i są to nie tylko zawodniczki z innych zespołów, ale i rodzice, którzy dopingują swoim córkom.” – mówi pomysłodawca i organizator ALKD Rafał Lis.

Gdzie najciekawiej będzie w przyszłej kolejce? – Ciężko stwierdzić. Całkiem możliwe, że w sali Liceum im. S. Żeromskiego, gdzie tamtejsi gospodarze podejmą bardzo dobrze spisujące się do tej pory Gimnazjum nr 12.