Żerom poległ

Dziesiątego marca zakończyła się IV kolejka Amatorskiej Ligi Koszykówki Dziewcząt. Sensacyjną, pierwszą porażkę w tych rozgrywkach poniosło Liceum im. Stefana Żeromskiego. To, co nie udało się m.in. dziewczynom z IV i VII L.O., udało się koszykarkom z Gimnazjum nr 12. Z pozostałych meczy zwycięsko wyszły drużyny PEDAGOG, „Kopernika”, SL SALOS, i „Słowackiego”.

Była to jedna z najbardziej emocjonujących kolejek. Pierwszy mecz mogliśmy oglądać w sali „Sienia”, gdzie gospodarze podejmowali zespół PEDAGOG. Bardziej doświadczona drużyna zaczęła od mocnego uderzenia i w połowie pierwszej kwarty widniał wynik 11-2 dla przyjezdnych. Potem dopiero zaczęła się walka punkt za punkt. Druga kwarta to równa gra z obu stron i bardzo dobra obrona. Niestety w trzeciej i czwartej odsłonie Sienkiewicz pozwolił na zdobycie 10 punktów z rzędu przeciwnikowi. Zgodnie z przewidywaniami najmocniejszym punktem w zespole „Sienia” była zdobywczyni 16 punktów – Agnieszka Kowalczyk. Pedagog natomiast po raz kolejny pokazał bardzo zespołową, przemyślaną grę i skutecznie rozbijał obronę młodszych zawodniczek. Po stronie przyjezdnych tradycyjne już należy wyróżnić Renatę Owusu, Ślęzak Katarzynę i Być Martę. Jako ciekawostkę należy dodać, że ta druga jest nauczycielką wychowania fizycznego w IV LO, więc miała okazję zagrać prawdziwy mecz przeciwko swoim uczennicom. Ostateczny wynik spotkania to 61:40
Bardzo ciekawie było na meczu pomiędzy „Kopernikiem” a Gimnazjum nr 16. Po pierwszej połowie niespodziewanie prowadziły młodsze koszykarki. III kwarta, zakończona rezultatem 10:4 dla dziewczyn z Liceum, okazała się być decydującą. W ostatniej części spotkania walka była wyrównana, o czym może świadczyć wynik tej kwarty – 13:13. Tak więc „szesnastce” nie udało się nadrobić strat z III kwarty i pokonać faworyzowanego Kopera. Należy jednak pochwalić młodsze dziewczyny za ten mecz. W końcu były bliskie rozstrzygnięcia wyniku na swoją korzyść. Trener Rafał Lis powiedział: „Tylko szczęście uratowało „Kopernika” od przegranej z gimnazjum nr 16”. Zaś trener Michał Machniewicz już drugi raz z rzędu po meczu narzekał, iż jego podopieczne słabo zagrały. Ostateczny wynik spotkania to 39:35.
Tydzień temu zapowiadaliśmy, że mecz pomiędzy „Żeromem” a Gimnazjum nr 12 będzie najciekawszy. Rzeczywiście, nasze przypuszczenia sprawdziły się. Bezwzględny lider rozgrywek, uległ na własnym parkiecie młodszym dziewczynom z „dwunastki” i po raz pierwszy schodził z parkietu pokonany. W pierwszych dwóch kwartach Gimnazjum nr 12 było zdecydowanie lepsze. Dopiero w III kwarcie do zespołu „Żeroma” dołączyła Lucyna Kononowicz. Efekt był natychmiastowy. Starsze dziewczyny wygrały tą kwartę 9:17. Jednak jak później okazało się, było to zbyt mało, aby nadrobić straty i zwyciężyć. Ostatnia część spotkania to wyrównana gra obu zespołów. W pewnym momencie przewaga Gimnazjum nr 12 zmalała do jednego oczka, jednakże kolejne 6 punktów młodszych koszykarek rozwiały wątpliwości. „Dwunastka” nie dała już sobie wydrzeć zwycięstwa i po wspaniałym meczu sensacyjnie pokonała L.O. im. S. Żeromskiego 58:51.
W innym meczu tej kolejki SL SALOS pokonał Gimnazjum nr 13 40:17. Po I kwarcie, w której podopieczne trenera Ferenca nie zdobyły ani jednego punktu, dziewczyny z „trzynastki” zagrały dużo lepiej. Stwarzały sobie sytuacje i wykorzystywały je. Poza tym grały dobrze w obronie. III kwarta znów była podobna do pierwszej. SALOS zdecydowanie przeważał w tej części gry. W ostatniej części meczu znów było widać poprawę koszykarek z Gimnazjum nr 13. Nie można wątpić w umiejętności podopiecznych trenera Ferenca, bowiem momentami ich gra wygląda naprawdę dobrze, jednakże brak koncentracji i rozkojarzenie wydają się przeszkadzać w osiąganiu dobrych wyników.
W ostatnim meczu IV kolejki I L.O. pokonało coraz lepiej grające Gimnazjum nr 14. Widać było duży postęp podopiecznych Rafała Nenarta. Dziewczyny bezproblemowo wypracowywały sobie sytuacje rzutowe, jednak słabsza skuteczność, brak zmian i brak podkoszowej zawodniczki, która zbierałaby piłki, dały się we znaki. Po stronie „Słowaka” bardzo dobry występ zanotowała Iwona Kasprzyk, która brylowała pod tablicami. Ostateczny wynik spotkania to 57:19.

Pedagog – Sienkiewicz 61 – 40
(17-10, 10-9, 16-9, 18-12)
W „Pedagogu” grały i punktowały: Owusu Renata 12, Być Marta 12, Ślęzak Katarzyna 12, Swotczyk Anna 9, Kupczak Aleksandra 8, Zamroźniewicz Basia 2, Machnik Magda 2, Pastusińska Agata 4.
W „Sienkiewiczu” grały i punktowały: Kowalczyk Agnieszka 16, Hepner Katarzyna 9, Motyl Agnieszka 8, Pogodzińska Dominika 4, Twardowska Anna 3.

Kopernik – Gimnazjum 16. 39 – 35
(8-4, 8-14, 10-4, 13-13)
W „Koperniku” grały i punktowały: Dziegiedź Anita 14, Tyras Gabrysia 8, Migalska Ania 8, Chłosta Tamara 5, Kowalska Natalia 2, Stachowiak Kasia 2, Kalinowska Ania 0,
W Gimnazjum 16 grały i punktowały: Kozak Anna 11, Lada Agata 8, Zaskórska Agata 7, Gajowczyk Magda 5, Stanior Monika 4, Bielecka Katarzyna 0