Nowy regulamin już znany!

Znany jest już regulamin rozgrywek żużlowych w sezonie 2007. Poniżej przedstawiamy Państwu treść nowego regulaminu.

Ekstraliga Żużlowa w roku 2007 będzie składała się z 8 drużyn. W regulaminie określono także, że po sezonie 2007 do I ligi spadnie drużyna, która zajmie ósme miejsce, a siódma rozegra mecz barażowy. Rozgrywki będą rozgrywane w dwóch etapach. W rundzie zasadniczej drużyny rozegrają 14 kolejek na zasadzie każdy z każdym. Po rundzie zasadniczej drużyny zostaną sklasyfikowane kolejno według zdobytych punktów meczowych, a dalej punktów biegowych. Drużyny, które zajmą miejsca od 1-6 w rundzie zasadniczej wezmą udział w rundzie finałowej rozgrywanej w formie sytemu pucharowego. Drużyny sklasyfikowane na miejscu 7 i 8 rozegrają między sobą mecz o pozostanie w lidze. Nie będzie rozgrywany mecz o 5 i 6 miejsce.

Część finałowa została podzielona na trzy rundy. W pierwszej rundzie drużyny, które zajęły po rundzie zasadniczej miejsca od 1 do 6 spotkają się na zasadzie dwumeczu według schematu 1 z 6, 2 z 5, 3 z 4. Drużyny, które wygrają swoje mecze przechodzą do drugiej rundy – półfinału. Stawkę uzupełni drużyna, która z trójki przegranych wykazała się najlepszym wynikiem sportowym w dwumeczu. System jest tak skonstruowany, że każdemu opłaca się jechać na przysłowiowego „maksa”. Zarówno wygrane drużyny, jak i przegrane są klasyfikowane między sobą. Drużyna, która wygra najwyżej pojedzie w półfinale z teoretycznie najsłabszym przeciwnikiem. Z kolei drużyny, które przegrywają muszą starać się przegrać jak najmniej, gdyż nikt nie może przewidzieć przegrana jakiej wysokości da awans do półfinału. – mówi Prezes Ryszard Kowalski. Nie bez znaczenia jest także wynik drużyny po rundzie zasadniczej. W przypadku równości wyników o awansie zadecyduje kolejność po rundzie zasadniczej. Zwycięzcy z półfinałów rozegrają dwumecz o miejsce pierwsze i drugie, a przegrani o miejsce 3 i 4.

Zawody w części zasadniczej i finałowej będą rozgrywane według nowej tabeli biegów (do której prawa autorskie posiada Ekstraliga Żużlowa sp. z o.o.), w której w biegach X, XI i XII każdy zawodnik startuje z innym partnerem w parze niż w biegach II – IX.

Widowiskowość priorytetem

Spółka stawia na dramaturgię i widowiskowość meczów żużlowych. Celem Spółki jest dążenie do zwiększenia atrakcyjności zawodów i komfortu ich oglądania. W związku z powyższym Spółka zdecydowała się na rewolucyjne zmiany regulaminowe. Dwie zmiany są zasadnicze:

1. zawodnik, który po zapaleniu zielonego światła startowego dotknie przednim kołem taśm maszyny startowej, będzie wykluczony z biegu, ale może być w biegu powtórzonym zastąpiony przez zawodnika rezerwowego,

2. drużyna ma prawo jeden raz w meczu użyć złotej rezerwy taktycznej, kiedy różnica punktów biegowych wynosi co najmniej 10 na jej niekorzyść (punkty zdobyte w biegu przez zawodnika złotej rezerwy taktycznej są mnożone przez 2).

W przypadku pierwszej zmiany staraliśmy się spełnić postulat opinii publicznej, który wyraźnie dawał do zrozumienia, że widzowie chcą oglądać w miarę możliwości biegi w pełnej obsadzie. Przy okazji aktywizujemy rolę rezerwowego juniora dając trenerowi możliwość desygnowania młodego zawodnika do startu – podkreśla Ryszard Kowalski.

Wprowadzenie złotej rezerw taktycznej dodatkowo podniesie dramaturgię meczów. Rozwiązanie to sprawdziło się min. w Pucharze Świata. Złota Rezerwa ta pozwoli drużynie przegrywającej jedynie „doskoczyć” do przeciwnika – dodaje Kowalski. Ponadto do biegu XV będą mogli być zgłaszani wyłącznie zawodnicy, którzy po XIII biegach zdobyli dla swoich drużyn najwyższe sumy punktów, co ma być wyraźnym sygnałem dla widzów, że widowiska, za które odpowiada Spółka będą organizowane wyłącznie z myślą o ich jakości. Spółka Ekstraliga dba także o komfort oglądania meczów na stadionie, stąd po biegu 10 została wprowadzona specjalna 10-minutowa przerwa dla kibiców. Będziemy starali się zwiększać komfort organizacyjny meczów żużlowych. Skończy się prowadzenie zawodów na czas. Mecz musi być przeprowadzany sprawnie, bez dłużyzn, ale też i bez zbytniego pośpiechu. Kibice na stadionie muszą mieć czas choćby na skorzystanie z usług jakie oferuje organizator imprezy – mówi Ryszard Kowalski – zostanie wydany specjalny Regulamin Organizacyjny meczów o DMP, który będzie swoistą instrukcją dla organizatora jak przeprowadzać zawody. Wszystko to w trosce o widza.

W sezonie 2007 drużyna będzie liczyła 7 zawodników. Zawodnicy z numerami 6 i 7 oraz 14 i 15 będą zawodnikami młodzieżowymi. Co najmniej jeden zawodnik młodzieżowy w każdej drużynie musi posiadać licencję sportową „Ż”. W sezonie 2007 nie będzie próby toru.

Przypominamy, że w trosce o zapewnienia ciągłości procesu szkolenia juniorów od 2008 roku KAŻDA DRUŻYNA Ekstraligi będzie musiała posiadać drużynę polskich juniorów startującą w rozgrywkach ligi juniorów. Powyższy warunek został wpisany do regulaminu licencyjnego na wniosek Spółki.

Ekstraliga Żużlowa sp. z o.o. została zawiązana w czerwcu bieżącego roku przez kluby występujące w rozgrywkach Ekstraligi żużlowej oraz Polski Związek Motorowy dając tym samym początek powstaniu zawodowej ligi żużlowej. Od przyszłego roku Spółka na mocy umowy o przekazaniu rozgrywek przejmie od Polskiego Związku Motorowego zarządzenie rozgrywkami. Prezesem Spółki został wybrany bydgoszczanin specjalizujący się w prawie sportowym, 32-letni menedżer, Ryszard Kowalski. Funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej pełni Andrzej Grodzki wieloletni były Przewodniczący Głównej Komisji Sportu Żużlowego obecnie Wiceprezes Polskiego Związku Motorowego.

Żródło: www.SportoweFakty.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *