Grand Prix czas zacząć!

Już jutro zainaugurowana zostanie kolejna edycja cyklu Speedway Grand Prix. Jak co roku 15 zawodników walczyć będzie o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata w jeździe na żużlu. Najpierw żużlowcy zawitają do Lonigo, gdzie zostanie rozegrane Grand Prix Włoch. W zawodach wezmą udział dwaj zawodnicy Złomrexu Włókniarza – Greg Hancock i Antonio Lindbaeck.

Faworytów jutrzejszych zawodów jest kilku, a mianowicie Jason Crump, wspomniany wcześniej Greg Hancock, Nicki Pedersen i Leigh Adams. Crump jest obrońcą mistrzowskiego tytułu sprzed roku i na pewno za wszelką cenę będzie chciał go obronić i będzie robić wszystko, aby zwyciężyć w Lonigo. Hancock zaś nie jest obecnie w dobrej formie. Jednak mimo to nie załamuje rąk i zapowiada walkę o zwycięstwo we włoskich zawodach. Nicki Pedersen bryluje w Elite League jak i w Ekstralidze i jeśli pojedzie na podobnym poziomie jak w lidze, to zwycięstwo może mieć w zasięgu ręki. Adams także jest w bardzo dobrej formie, o czym świadczą jego wyniki w polskiej E-lidze, gdzie zajmuje pierwsze miejsce wśród najskuteczniejszych zawodników polskiej ligi i też może pokusić się o zwycięstwo.

Faworytom sporo mogą namieszać Andreas Jonsson i Hans Andersen. Temu pierwszemu nie wiele brakło, by pod koniec 2006 sezonu wywalczyć brązowy medal IMŚ. Drugi natomiast w zeszłym sezonie z pozycji zawodnika rezerwowego w SGP wskoczył do elitarnej stawki, zastępując w końcówce edycji Tony’ego Rickardssona. Jednak jego słabsze wyniki w Grand Prix Łotwy i Polski spowodowały, że stracił szanse na medal Indywidualnych Mistrzostw Świata.

W tegorocznym cyklu wystartuje również czwórka Polaków: Tomasz Gollob, Jarosław Hampel, Wiesław Jaguś i Rune Holta, który w styczniu br. oficjalnie został polskim zawodnikiem w GP. Najbardziej optymistycznie z nich nastawiony jest Gollob, który zapowiedział walkę o pierwszy złoty medal IMŚ w swojej karierze.

Z Dziką Kartą wystąpi 22-letni Włoch Mattia Carpanese. Dla młodego Włocha będzie to drugi występ w GP Włoch. Pierwszy swój występ Grand Prix Carpanese zaliczył rok temu, lecz nie mógł być z niego zadowolony, gdyż nie zdobył ani jednego punktu.

Ponadto w tym roku uległa zmianie punktacja w GP. Bez zmian pozostaje punktowanie w biegach zasadniczych. Jednak w biegach półfinałowym będą już normalnie liczone punkty, czyli za pierwsze miejsce zawodnik może dostać 3 punkty, za drugie 2, za trzecie 1, a za czwarte 0. Natomiast w finale zdobyte „oczka” będą liczone podwójnie. Tak więc za pierwszą pozycję można wywalczyć maksymalnie 6 punktów, za drugą 4, za trzecią 2, a za czwartą 0. Zwycięzca turnieju maksymalnie może uzbierać 24 „oczka” – 15 + 3 + 6. Do klasyfikacji generalnej żużlowcy otrzymywać będą sumę wszystkich punktów, jaką uzyskali w danych zawodach.

W ubiegłym roku w Lonigo zwyciężył Jason Crump. Jak będzie tym razem? Przekonamy się o tym już jutro. Początek turnieju zaplanowany jest na godzinę 20:00. Transmisję z imprezy przeprowadzi stacja Canal plus.

Lista startowa:
1. Hans Andersen (Dania)
2. Jarosław Hampel (Polska)
3. Tomasz Gollob (Polska)
4. Rune Holta (Polska)
5. Bjarne Pedersen (Dania)
6. Jason Crump (Australia)
7. Matej Zagar (Słowenia)
8. Andreas Jonsson (Szwecja)
9. Mattia Carpanese (Włochy) – Dzika Karta
10. Greg Hancock (USA)
11. Chris Harris (Wielka Brytania)
12. Antonio Lindbaeck (Szwecja)
13. Nicki Pedersen (Dania)
14. Leigh Adams (Australia)
15. Scott Nicholls (Wielka Brytania)
16. Wiesław Jaguś (Polska)

Rezerwowi:
R1. Daniele Tessari (Włochy)
R2. Christian Miotello (Włochy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *