V Mistrzostwa Polski Szkół Wyższych w Jeździectwie

W dniach 24-26 maja 2007 roku na obiekcie Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych „Partynice” odbyły się V Mistrzostwa Polski Szkół Wyższych w Jeździectwie. W trzydniowych zawodach rywalizowało 117 jeźdźców reprezentujących wyższe uczelnie znajdujące się na terenie całego kraju. Częstochowę reprezentował jedynie jeden zawodnik – Leszek Mazurkiewicz, reprezentujący Wyższą Szkołę Lingwistyczną oraz Klub Sportowy „Vivat” Przymiłowice. W zmaganiach towarzyszyli mu: trener – Krzysztof Suchan, kierownik drużyny – Andrzej Mazurkiewicz, a także koń – Vateria.

Krótka fotorelacja z zawodów >>>TUTAJ<<<

Od lewej: kierownik – Andrzej Mazurkiewicz, zawodnik – Leszek Mazurkiewicz, koń – Vateria oraz trener – Krzysztof Suchan.

W dniu 24 maja odbyły się pierwsze półfinały zarówno w konkurencji ujeżdżenia jak i skoków przez przeszkody. Mimo upalnej pogody wszyscy jeźdźcy i ich konie byli gotowi do rozpoczęcia zawodów. We wczesnych godzinach porannych koń pomyślnie przeszedł przegląd weterynaryjny i był gotowy do walki z najlepszymi. W pierwszym półfinale skoków – rozgrywanych na zasadach konkursu dokładności – wysokość przeszkód – 80 cm – Leszek Mazurkiewicz na Vaterii pokonał tor przeszkód bezbłędnie i w normie czasu. Oznaczało to miejsce 1-23. po pierwszym dniu zmagań. Z kolei w pierwszym półfinale ujeżdżenia – konkurs klasy L-3 – para ta uzyskała wynik 56,875 % i plasowała się na 26. miejscu.

Na zdjęciu reprezentant Wyższej Szkoły Lingwistycznej w Częstochowie – Leszek Mazurkiewicz na Vaterii podczas konkursu ujeżdżenia – klasa P-7.

W dniu 25 maja odbyły się drugie półfinały. W drugim półfinale skoków – rozgrywanych na zasadach konkursu zwykłego – wysokość przeszkód – 90 cm – Leszek Mazurkiewicz na Vaterii ponownie pokonał tor przeszkód bezbłędnie, co oznaczało, że para ta zajmowała miejsce 9. po drugim dniu zmagań. Z kolei w drugim półfinale ujeżdżenia – konkurs klasy P-7 – para ta uzyskała wynik 54,250 % i plasowała się na 25. miejscu po dwóch dniach.

Dzień 26 maja był dniem rozgrywek finałowych, w których udział mogli wziąć już tylko najlepsi. Reprezentant Wyższej Szkoły Lingwistycznej dzięki bardzo dobrym występom awansował do finału w skokach przez przeszkody, w którym wystąpiło już tylko 25 skoczków. Około południa rozpoczęło się oficjalne otwarcie mistrzostw i uroczysta prezentacja uczelni. Przed główną trybuną pomimo deszczu i niepogody zgromadziło się prawie sto koni i tyleż samo jeźdźców. Meldunek o gotowości jeźdźców do rozpoczęcia zawodów złożyła przewodniczącej komisji sędziowskiej – Ewie Formickiej – ubiegłoroczna Mistrzyni Polski w ujeżdżeniu, Karolina Mazurek. Po przyjęciu meldunku poczet flagowy przy dźwiękach Gaudeamusa wciągnął flagę Akademickiego Związku Sportowego na maszt po czym nastąpiło oficjalne otwarcie zawodów.

Na zdjęciu reprezentant Wyższej Szkoły Lingwistycznej w Częstochowie – Leszek Mazurkiewicz na Vaterii podczas konkursu finałowego w skokach.

Finał rozegrano na zasadach konkursu zwykłego – z rozgrywką o miejsca medalowe. W pierwszym przejeździe Częstochowianin ponownie pokazał się publiczności z bardzo dobrej strony. Zanotował tylko jedną zrzutkę, która jak się później okazało zadecydowała o medalu. Wynik ten pozwolił mu jednak stoczyć jeszcze jeden bój – w rozgrywce o brązowy medal. Niestety ryzyko podjęte w kolejnym przejeździe nie przełożyło się na wynik i mimo ogromnych szans na podium należało się zadowolić i tak bardzo dobrym -13. miejscem.

Podsumowując, występ należy uznać za udany. W stawce 117. jeźdźców – 13. miejsce w skokach, 25. w ujeżdżeniu, a także 20. w kombinacji jest niewątpliwym sukcesem. W klasyfikacji uczelni niepublicznych wyniki osiągnięte w trzydniowych zmaganiach pozwoliły zająć 2. miejsce w skokach, 4. miejsce w ujeżdżeniu oraz 2. miejsce w kombinacji.

Wyniki:

Skoki przez przeszkody :
1. Katarzyna Uniejewska (Uniwersytet Warszawski)
2. Katarzyna Mitka (Uniwersytet Jagielloński)
3. Paulina Piórkowska (AE Wrocław)

13. Leszek Mazurkiewicz (Wyższa Szkoła Lingwistyczna w Częstochowie)

Skoki przez przeszkody – uczelnie niepubliczne:
1. Paweł Kalinowski (WSFiZ Białystok)
2. Leszek Mazurkiewicz (Wyższa Szkoła Lingwistyczna w Częstochowie)
3. Danuta Kołacz (WSG Bydgoszcz)

Ujeżdżenie:
1. Noemi Stanisławska (AWF Wrocław)
2. Barbara Ciszek (AWF Warszawa)
3. Anna Rogalska (WSG Bydgoszcz)

25. Leszek Mazurkiewicz (Wyższa Szkoła Lingwistyczna w Częstochowie)

Ujeżdżenie – uczelnie niepubliczne:
1. Anna Rogalska (WSG Bydgoszcz)
2. Emilia Walczuk (WSFiZ Białystok)
3. Urszula Dejk (WSG Bydgoszcz)
4. Leszek Mazurkiewicz (Wyższa Szkoła Lingwistyczna w Częstochowie)

Kombinacja – uczelnie niepubliczne:
1. Elżbieta Malinowska (ESHTiP Sopot)
2. Leszek Mazurkiewicz (Wyższa Szkoła Lingwistyczna w Częstochowie)
3. Urszula Dejk (WSG Bydgoszcz)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *