Adams wygrywa GP Łotwy, Hancock 13. Lindbaeck kontuzjowany?

W rozegranej w sobotę Grand Prix Łotwy na torze w Daugavpils zwyciężył Leigh Adams. Drugi stopień podium należał do Nickiego Pedersena, natomiast trzeci – Tomasza Golloba.

Dobry występ zaliczył też inny reprezentant Polski – Wiesław Jaguś, który z 11 „oczkami” na koncie zajął 5. pozycję. Po raz kolejny w GP słabo spisał się Rune Holta – 11. pozycja. Swoich występów we wczorajszych zawodach do udanych nie zaliczą Greg Hancock i Hans Andersen. Pierwszy swoje jedyne trzy punkty w imprezie zdobył w osiemnastej gonitwie, przywożąc za swoimi plecami: Nichollsa, Golloba i Holtę. Drugi zaś z 5-cioma punktami na koncie uplasował się na 12. lokacie. Rewelacją wczorajszej imprezy z pewnością był Grigory Laguta, który wywalczył 8 „oczek” i to pozwoliło mu zająć 8. pozycję w turnieju. Drugi występ w tegorocznej edycji Grand Prix zanotował Kaj Laukkanen (zastępca Jarosława Hampela w tej imprezie). Fin podobnie jak Andersen i Hancock nie zaliczy go jednak do udanych, gdyż zajął 14. lokatę w całej imprezie. Przyzwoicie zaprezentował się po kontuzji barku Andreas Jnosson, plasując się na ósmym miejscu

Zawody udanie rozpoczął Tomasz Gollob, wygrywając po walce z Chrisem Harrisem na czwartym okrążeniu w gonitwie drugiej. Jeden punkt wywalczył w tym biegu Wiesław Jaguś, a bez punktów wyścig zakończył Jason Crump.

W pierwszym podejściu gonitwy trzeciej upadek zanotował Hans Andersen. Na początku Duńczyk nie podnosił się z toru. Chwilę później jednak wstał o własnych siłach i został wykluczony z powtórki wyścigu. W biegu powtórzonym dobrze ze startu wyszedł Nicki Pedersen, Przez cały wyścig zaciekle gonił go Adams, lecz w tej rywalizacji minimalnie lepszy okazał się Skandynaw. Trzeci metę minął Nicholls.

Wyścig czwarty to znakomita jazda w wykonaniu Grigory Laguty; najpierw odpierał ataki jadącego na trzeciej pozycji Rune Holty, a potem po zewnętrznej części toru na drugim łuku drugiego okrążenia objechał Bjarne Pedersena. W pierwszej odsłonie tego biegu sędzia zawodów – Frank Zieler wykluczył z powtórki Antonio Lindbaecka, który zanotował upadek. Po tym upadku popularny „Toninho” na torze więcej się już nie pojawił

Najwięcej emocji dostarczyła gonitwa szósta, w której po bardzo dobrym starcie zwyciężył Hans Andersen. Po zaciętej walce na dystansie z Lagutą drugi do mety dojechał Crump. Pomimo walecznej postawy na torze, Greg Hancock nie wywalczył nawet jednego „oczka” w tym biegu.

Równie ciekawe widowisko kibice zobaczyli w wyścigu jedenastym. Najlepiej spod taśmy wystrzelił Jaguś. Wyprzedził go jednak na drugiej prostej pierwszego okrążenia Scott Nicholls, a następnie z trzeciej na pierwszą pozycję przedarł się Laguta. Czwarty linię mety minął Laukkanen.

W wyścigu trzynastym dobrze wystartował Gollob, jednak szybko uporał się z nim Adams, a Polaka naciskał jeszcze Andreas Jonsson. Ostatecznie Szwed nie dał rady wyprzedzić kapitana naszej reprezentacji. Czwarty dość nieoczekiwanie przyjechał Laguta.

W biegu siedemnastym wygrał Wiesław Jaguś i tym samym zapewnił sobie miejsce w półfinale. Za plecami zawodnika Unibaxu Toruń kreskę minęli kolejno: Andreas Jonsson, Jason Crump, a defekt na czwartej pozycji zaliczył Hans Andersen.

Fazę finałową otworzył pierwszy półfinał, w którym bezkonkurencyjny okazał się Leigh Adams. Na drugiej pozycji w tej gonitwie metę minął Tomasz Gollob. Trzeci był Jason Crump, który nie znalazł sposobu, by wyprzedzić młodszego z braci Gollobów, czwarty ulubieniec łotewskiej publiczności – Laguta.

W drugim półfinale najlepiej wystartował Nicki Pedersen i to on wygrał ten wyścig. Drugie miejsce przypadło Scottowi Nichollsowi. Równorzędną walkę z Anglikiem nawiązał Jaguś, ale na kresce „Scotie” znalazł się przed „Jagodą”. Punktu nie wywalczył w tym biegu Andreas Jonsson.

W Wielkim Finale zasłużenie zwyciężył Leigh Adams. Na drugiej lokacie zameldował się N. Pedersen, który na dystansie minął Golloba. Czwarty metę przejechał Nicholls.

Podsumowując zawody były bardzo ciekawe, ponieważ biegi, w których mijanek oraz walki na torze nie zabrakło, mogły się podobać zgromadzonym fanom na stadionie w Daugavpils.

Wyniki:
1. Leigh Adams (Australia) – 22 (2,2,3,3,3,3,6) + pierwsze miejsce w finale
2. Nicki Pedersen (Dania) – 19 (3,3,1,3,2,3,4) + drugie miejsce w finale
3. Tomasz Gollob (Polska) – 14 (3,1,3,2,1,2,2) + trzecie miejsce w finale
4. Scott Nicholls (Anglia) – 13 (1,3,2,3,2,2,0) + czwarte miejsce w finale
5. Wiesław Jaguś (Polska) – 11 (1,3,1,2,3,1)
6. Jason Crump (Australia) – 10 – (0,2,3,2,2,1)
7. Andreas Jonsson (Szwecja) – 8 (3,2,0,1,2,0)
8. Grigorij Laguta (Łotwa) – 8 (3,1,3,0,1,0)
9. Bjaerne Pedersen (Dania) – 8 (2,2,2,1,1)
10. Chris Harris (Anglia) – 7 (2,1,1,0,3)
11. Rune Holta (Polska) – 7 (1,1,2,3,0)
12. Hans Andersen (Dania) – 5 (w,3,2,0,0)
13. Greg Hancock (USA) – 3 (d,0,0,d,3)
14. Kai Laukkanen (Finlandia) – 3 (1,0,0,2,0)
15. Matej Zagar (Słowenia) – 2 (2,0,0,0,0)
16. Antonio Lindbaeck (Szwecja) – 0 (w)
R1. Kjastas Puodżuks (Łotwa) – 1 (0,1)
R2. Maksims Bogdanow (Łotwa) – 2 (1,1)

Bieg po biegu:
1. Jonsson, Zagar, Laukkanen, Hancock
2. Gollob, Harris, Jaguś, Crump
3. N.Pedersen, Adams, Nicholls, Andersen (w/u)
4. Laguta, B. Pedersen, Holta, Lindback (w/u)
5. Nicholls, Jonsson, Harris, Puodzuks
6. Andersen, Crump , Laguta, Hancock
7. N.Pedersen B. Pedersen, Gollob, Laukkanen
8. Jaguś, Adams, Holta, Zagar
9. Crump, Holta, N. Pedersen, Jonsson
10. Adams, B. Pedersen, Harris, Hancock
11. Laguta, Nicholls, Jaguś, Laukkanen
12. Gollob, Andersen, Bogdanovs, Zagar
13. Adams, Gollob, Jonsson, Laguta
14. N.Pedersen, Jaguś, Poudzuks, Hancock
15. Holta, Laukkanen, Harris, Andersen
16. Nicholls, Crump, B. Pedersen, Zagar
17. Jaguś, Jonsson, B. Pedersen, Andersen
18. Hancock, Nicholls, Gollob, Holta
19. Adams, Crump, Bogdanovs, Laukkanen
20. Harris, N. Pedersen, Laguta, Zagar

I półfinał:
Adams, Gollob, Crump, Laguta

II półfinał:
N. Pedersen, Nicholls, Jaguś, Jonsson

Finał:
Adams, N.Pedersen, Gollob, Nicholls

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *