Historia Mistrzostw Powiatu Kłobuckiego w Halowej Piłce Nożnej

Twórcą i pomysłodawcą piłkarskiej imprezy – Mistrzostw Powiatu Kłobuckiego w Halowej Piłce Nożnej Seniorów im. Marka Sztolcmana o Puchar Przewodniczącego Rady Powiatu jest Stanisław Wrzesiński – działacz sportowy, organizator imprez sportowych, trener, a zarazem prezes Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego „Herkules” Truskolasy oraz nauczyciel wychowania fizycznego Zespołu Szkół w Truskolasach.


Imprezę współtworzą od początki jej istnienia: Burmistrz Kłobucka Krzysztof Nowak, w przeszłości dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kłobucku, przewodniczący Powiatowego Zrzeszenia LZS w Kłobucku i starosta kłobucki oraz sekretarz powiatu kłobuckiego Maciej Biernacki, w przeszłości Naczelnik Wydziału Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Kłobucku Od początku organizatorami mistrzostw są: Rada Powiatu i Starostwo Powiatowe w Kłobucku wraz z Powiatowym Zrzeszeniem LZS w Kłobucku, a współorganizatorem Uczniowski Ludowy Klub Sportowy „Herkules” Truskolasy.

Trzy pierwsze edycje mistrzostw odbyły się w sali sportowej w Truskolasach, czwarta w hali sportowej Zespołu Szkół we Wręczycy Wielkiej, a piąta w hali sportowej Gimnazjum w Krzepicach. Od szóstej edycji halowe mistrzostwa rozgrywane są w nowoczesnej hali sportowej Gimnazjum w Kłobucku.

Począwszy od 2001 roku Mistrzostwa Powiatu Kłobuckiego w Halowej Piłce Nożnej Seniorów składały się z cyklu trzech turniejów (dwóch eliminacyjnych i finałowego). W 2007 roku zmieniono formułę ich rozgrywania. Najpierw odbyły się cztery czterozespołowe turnieje eliminacyjne, które wyłoniły sześć drużyn, które wystąpiły w imprezie finałowej. W tegorocznej (2008 r.) edycji imprezy szesnaście zespołów najpierw rywalizuje w czterech czterozespołowych grupach eliminacyjnych, a następnie osiem najlepszych (po dwa zespoły z poszczególnych turniejów eliminacyjnych) wystąpi w turnieju finałowym.

Corocznie w mistrzostwach uczestniczą wszystkie zespoły występujące w regularnych rozgrywkach ligowych (klasa okręgowa, A i B klasa) pod egidą PZPN i OZPN Częstochowa z terenu powiatu kłobuckiego.

Począwszy od trzeciej edycji mistrzostwa noszą imię nagle zmarłego wielkiego miłośnika sportu i orędownika piłkarskiej imprezy najpierw starosty kłobuckiego, a następnie wicewojewody śląskiego Marka Sztolcmana. Również od trzeciej edycji patronat honorowy nad mistrzostwami objął Marszałek Województwa Śląskiego. Puchar ufundowany przez marszałka otrzymuje zwycięska drużyna. Od 2005 roku patronat honorowy nad piłkarską imprezą sprawuje prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej w Katowicach Rudolf Bugdoł.

Mistrzostwa Powiatu Kłobuckiego w Halowej Piłce Nożnej Seniorów są największą piłkarską imprezą organizowaną na terenie powiatu kłobuckiego oraz jedną, jak nie jedyną tego typu (halową) na terenie województwa śląskiego, w której uczestniczą wszystkie drużyny piłkarskie seniorów występujące w rozgrywkach ligowych z danego powiatu.

Co warte podkreślenia piłkarska impreza nie jest jednodniowym turniejem, tylko składa się z turniejów eliminacyjnych oraz finałowego. Ponadto regulamin mistrzostw nie przewiduje uczestnictwa w halowej imprezie zespołów amatorskich, zakładowych, bądź tworzonych na daną piłkarską imprezę.

Z roku na rok wzrasta ranga i prestiż piłkarskich mistrzostw co objawia się coraz wyższym poziomem sportowym prezentowanym przez poszczególne zespoły, zainteresowaniem ze strony władz powiatowych i wojewódzkich, mediów (prasa, radio i telewizja) oraz coraz liczniejszych kibiców (nie tylko z terenu powiatu kłobuckiego).

W dotychczasowej historii mistrzostw dwukrotnie triumfowały zespoły Pogoni Kamyk (2001 i 2002r.) i Olimpii Truskolasy (2004 i 2005r.) oraz po jednym razie w 2003 roku Liswarty Popów, w 2006 roku Znicza Kłobuck, a w 2007 roku Sokoła Wręczyca.

Królem strzelców pierwszej edycji (2001r.) był zdobywca 13 bramek Dawid Błaszczykowski (Olimpia Truskolasy), następnie tytuł ten dwukrotnie (2002 i 2003r.) przypadł Tomaszowi Chyrze (Liswarta Popów), w 2004 i 2005 roku (11 bramek) Dariuszowi Doboszowi (Olimpia Truskolasy), w 2006 roku zdobywcy 11 bramek Danielowi Kotarskiemu (Liswarta Krzepice), a w 2007 roku Przemysławowi Mazikowi – 9 bramek (Znicz Kłobuck).

W 2003 roku trenerzy, kapitanowie drużyn, sędziowie i organizatorzy najlepszym piłkarzem mistrzostw wybrali Pawła Kilana (Liswarta Popów), w 2004 i 2005 roku grającego trenera Olimpii Truskolasy Dariusza Dobosza, w 2006 roku Tomasza Juszczyka (Znicz Kłobuck), a w 2007 roku Norberta Mazika (Sokół Wręczyca).

Trzykrotnie w historii mistrzostw (2001, 2003 i 2005 r.) najlepszym bramkarzem wybierano Andrzeja Malinę (Znicz Kłobuck). W 2002 roku najlepszym bramkarzem uznano Dariusza Bala (Olimpia Truskolasy), a w 2004 Ireneusza Kardacza (Junior Szarlejka). W 2006 roku najlepszym bramkarzem został Mariusz Stalka (Liswarta Popów) , a w 2007 roku Paweł Wojczyk (Huragan Jezioro).

Dotychczasowymi piłkarskimi „odkryciami” mistrzostw byli: w 2003 roku Paweł Labocha (Huragan Jezioro), w 2004 Mariusz Sirek (Junior Szarlejka), w 2005 Łukasz Kozak (Olimpia Truskolasy), w 2006 roku Michał Musiał (Znicz Kłobuck), a w 2007 roku Wojciech Szczypiór (Naprzód Ostrowy).

W 2006 roku po raz pierwszy wprowadzono klasyfikację na najlepszego obrońcę mistrzostw. Pierwszym jej laureatem został piłkarz Liswarty Popów Marcin Kotyl, drugim brat Jakuba Błaszczykowskiego – Dawid Błaszczykowski (Olimpia Truskolasy).

Od pierwszej edycji mistrzostw wybierana i nagradzana jest również najlepsza „piątka” halowych mistrzostw.

Na wysoki poziom organizacyjno – sportowy mistrzostw w znaczący sposób wpłynęli również I, II, III i IV ligowi sędziowie. Obecną edycję imprezy sędziują: I – ligowy sędzia liniowy Patryk Podwysocki oraz arbiter III – ligowy Marcin Szczupak.

Nieprzerwanie od pierwszej edycji mistrzostw znakomicie z roli sekretarza mistrzostw wywiązuje się Jan Krok na co dzień Przewodniczący Powiatowego Zrzeszenia LZS w Kłobucku oraz odpowiedzialny za stronę techniczną imprezy (zdjęcia, dyplomy, oprawa muzyczna) Łukasz Jagieła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *