W Częstochowie juz wiedzą jak smakuje rugby

W tegoroczny Dzień Dziecka po raz pierwszy częstochowska publiczność obserwowała zmagania rugbistów RCC. Wszystko za sprawą turnieju „Mini Euro 2008” organizowanego przez KS „Akademia Piłki Nożnej” na stadionie miejskim przy ul. Dąbrowskiego.

Zdjęcia do obejrzenia >>TUTAJ<<

Impreza rozpoczęła się kilka minut po godz. 11.00, kiedy na boisko wyszli młodzi adepci lokalnych klubów piłkarskich. Podczas gdy na murawie toczyła się walka między dziecięcymi zespołami, na stoisku przygotowanym przez Rugby Club Częstochowa można było zapoznać się z ulotkami informującymi o działalności klubu czy obejrzeć plakat ze zdjęciami zawodników w akcji.

Około godz. 14.30 na murawie pojawili się gracze naszej drużyny. Rugbowy akcent turnieju rozpoczął się od konkursu kopu jajowatej piłki na odległość. Do udziału w konkursie zgłosiło się kilka osób, a swych sił spróbował również prezes APN, Krzysztof Kołaczyk. Następnie zgromadzonej publiczności zaprezentowane zostały podstawowe elementy gry w rugby, czyli kolejno walka o piłkę przy wrzucie z autu, młyn, a na końcu zgromadzonym na trybunach zaprezentowano efektowną szarżę. Po kilku minutach poświęconych na rozgrzewkę, zawodnicy podzieleni na dwie drużyny rozpoczęli mecz. Jednak w tym meczu nie wynik był najważniejszy – naszym celem było pokazanie, jak interesującym sportem może być ta – mało jeszcze znana w Częstochowie – dyscyplina. Zadanie to zostało przez zawodników wykonane i na boisku zobaczyliśmy „kawałek” przyzwoitego, siódemkowego rugby. Widzowie oglądali zarówno skuteczne zespołowe akcje, jak i pojedyncze rajdy, a także widowiskową grę obronną.

Po spotkaniu zawodnicy podziękowali zgromadzonej publiczności, a na boisko powrócili młodzi piłkarze. Sporym zainteresowaniem cieszył się również wałek treningowy, na którym spore grono młodych piłkarzy przez długi czas próbowało swych sił. I choć w niektórych przypadkach zmagania te dalekie były od znanej z rugbowych boisk klasycznej szarży, to z pewnością przyniosły one dzieciom wiele frajdy, a dla niektórych być może w przyszłości okażą się motywacją do bliższego zainteresowania tą dyscypliną.

Najistotniejszym celem niedzielnej imprezy było zaistnienie RC Częstochowa w świadomości częstochowian i z pewnością został on osiągnięty. Co ważne, działacze APN byli również zadowoleni z występu i wyrazili zainteresowanie dalszą współpracą. Zgromadzona publiczność poznała rugby z bardzo dobrej strony, a zaprezentowany mecz został odebrany pozytywnie. Dobrze rokuje to na przyszłość, jednak należy pamiętać, że jest to dopiero początek długiej drogi w promowaniu tej dyscypliny w lokalnym środowisku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *