Akademickie Mistrzostwa Polski we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego

W dniach 16-17 sierpnia 2008 roku w Klubie Jeździeckim „Szarża” im. 8 Pułku Ułanów w Bolęcinie rozegrano Akademickie Mistrzostwa Polski w WKKW (Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego).

Pogoda niestety nie rozpieszczała zawodników. Zmagania w próbie ujeżdżenia jak i skoków przez przeszkody toczyły się w strugach deszczu na mokrym podłożu. Nie odstraszyło to jednak zawodników, którzy mimo niesprzyjającej aury dzielnie walczyli o jak najlepszy wynik. Częstochowa miała w tych Mistrzostwach swojego reprezentanta – Leszka Mazurkiewicza wraz z klaczą Wenus. Reprezentowali oni barwy Wyższej Szkoły Lingwistycznej w Częstochowie. Na co dzień zawodnik ten trenuje w Gospodarstwie Hipiczno-Hodowlanym „Koniczyny” w Przymiłowicach. Trenerami jego są Katarzyna i Krzysztof Suchan.

W sobotę wcześnie rano rozegrano próbę ujeżdżenia, która tradycyjnie rozpoczyna zmagania w konkurencji WKKW. W konkurencji tej zwyciężył Leszek Mazurkiewicz (Wyższa Szkoła Lingwistyczna w Częstochowie) z wynikiem 59,38 % przed Magdaleną Sobuś (Politechnika Krakowska) z wynikiem 57,50 % oraz Natalią Żelazną (Uniwersytet Śląski) z wynikiem 53,54 %.

Również w sobotę – po południu – rozegrano próbę skoków przez przeszkody, która toczyła się na bardzo grząskim, zmoczonym przez deszcz parkurze. W takich warunkach nie trudno o błąd – przejazd wymagał niezwykłej koncentracji od zawodników. Bezbłędnie i w normie czasu tor przeszkód pokonali: Leszek Mazurkiewicz (Wyższa Szkoła Lingwistyczna w Częstochowie), Natalia Żelazna (Uniwersytet Śląski) oraz Ewa Jacyno (Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie).

W niedzielę rano przyszedł czas na ostatnią, najtrudniejszą z prób – kros. Gospodarz toru zaplanował trasę składającą się z 14 przeszkód i 15 skoków z normą czasu 4 minuty. Ponadto dwa przejazdy obowiązkowe, kłody, wąski front, piramida oraz bankiet. Leszek Mazurkiewicz (Wyższa Szkoła Lingwistyczna w Częstochowie) pokonał trasę krosu bez błędów na przeszkodach. Próbę zakończył jednak z 8 punktami karnymi za przekroczenie normy czasu. Ewa Jacyno (Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie).również bezbłędnie poradziła sobie z niełatwą trasą krosu.. Próbę zakończyła z wynikiem 18 punktów karnych za przekroczenie normy czasu. Natalia Żelazna (Uniwersytet Śląski) zakończyła kros z wynikiem 26,80 punktu karnego. Wyłamanie na przeszkodzie 10A kosztowało 20 punktów i spadek w klasyfikacji końcowej z drugiego na trzecie miejsce.

Wyniki osiągnięte po trzech próbach oznaczały, że Akademickim Mistrzem Polski we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego został Leszek Mazurkiewicz (Wyższa Szkoła Lingwistyczna w Częstochowie). Srebrny medal przypadł Ewie Jacyno (Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie), z kolei medal brązowy Natalii Żelaznej (Uniwersytet Śląski). Po zakończonych zawodach medaliści odebrali pamiątkowe puchary, medale, dyplomy oraz flots, a następnie wysłuchali hymnu narodowego. Na koniec wypada podziękować wszystkim, którzy wnieśli swój wkład w organizację Mistrzostw: Organizatorowi, Komisji Sędziowskiej, a także Sponsorom, którzy ufundowali dla zwycięzców atrakcyjne nagrody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *