GP Czech: Wygrana Pedersena! Czwarty Hancock

Zwycięstwem Nickiego Pedersena zakończyło się wczorajsze Grand Prix Czech w Pradze. Była to pierwsza wygrana Duńczyka w rozgrywkach o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata w tym sezonie.

Przyzwoite występy, we wczorajszych zawodach, zaliczyli dwaj Polacy – Tomasz Gollob – piąte, natomiast Rune Holta – ósme miejsce. Po raz kolejny zawiódł za to Krzysztof Kasprzak, który w końcowej klasyfikacji uplasował się na szesnastej lokacie, a swój jedyny punkt wywalczył w biegu pierwszym, w którym okazał się lepszy od startującego z dziką kartą w tej imprezie Lubosa Tomicka. Więcej spodziewano się po Leigh Adamsie, który odpadł w półfinale.

W pierwszym podejściu drugiego wyścigu, jadąc na pierwszej pozycji, na tor upadł Bjarne Pedersen, w momencie gdy wyprzedzał go Tomasz Gollob. Z powtórki gonitwy wykluczono Duńczyka. Powtórzony bieg nie był już szczęśliwy dla Golloba, bowiem na kresce pojawił się drugi – za plecami Leigh Adamsa. Trzeci był Rune Holta

Pierwszych emocji w turnieju przysporzyła trzecia gonitwa. W niej tryumfował Nicki Pedersen, po dość zaciętej rywalizacji na pierwszym okrążeniu z Jasonem Crumpem. Trzeci do mety dojechał Fredrik Lindgren, który na trasie minął Lukasa Drymla.

Gonitwę siódmą, po dobrym stracie, wygrał Szwed Andreas Jonsson. Drugi do mety dojechał Bjarne Pedersen. Praktycznie przez cały wyścig toczyła się walka o trzecie miejsce pomiędzy Drymlem, a Kasprzakiem. Ostatecznie lepszy w tej rywalizacji okazał się Czech.

W pierwszym podejściu biegu ósmego Jason Crump i Tomicek „zamknęli” Golloba zaraz po starcie na pierwszym wirażu, gdzie zrobiło się bardzo ciasno, a reprezentant Polski zanotował upadek. W powtórce wyścigu, która przeprowadzona została w pełnej obsadzie, zwyciężył Crump przed: Gollobem, Hancockiem i Tomickiem.

Jednym z najciekawszych wyścigów wczorajszego wieczoru był z pewnością dziewiąty, w którym, po ładnym wyjściu spod maszyny startowej, pierwszy metę minął Greg Hancock. Z bardzo dobrej strony w tym biegu pokazał się też Lukas Dryml. Reprezentant Czech atakiem po zewnętrznej wyprzedził kolejno Adamsa i Harrisa. Na przedostatnim okrążeniu Australijczyk objechał Harrisa, jednak tuż przed metą Brytyjczykowi udało się odzyskać trzecią lokatę.

W wyścigu dwunastym ponownie klasę pokazał Nicki Pedersen, który wygrał. O drugie miejsce toczył się zacięty bój między Bjarne Pedersenem, a Hansem Andersenem. W tej rywalizacji szczęście sprzyjało pierwszemu, który do mety przyjechał za plecami Indywidualnego Mistrza Świata. W walce o punkty nie liczył się Lubos Tomicek.

Następne znakomite widowisko zgromadzeni kibice na praskiej Markecie zobaczyli w gonitwie piętnastej. Najlepszy start zanotował Greg Hancock, ale na drugim okrążeniu wyprzedził go Nicki Pedersen. Chwilę później Amerykanin stracił drugą lokatę na rzecz Rune Holty. Norweg z polskim paszportem na ostatniej prostej próbował jeszcze minąć Duńczyka. Ponownie słaby start w tych zawodach zaliczył Lubos Tomicek, który nie wywalczył ani jednego punktu.

Wyścig szesnasty to popisowa jazda Andreasa Jonssona; najpierw na pierwszym okrążeniu uporał się z Tomickiem, a tuż przed metą objechał swojego rodaka – Fredrika Lindgrena. Gonitwę wygrał Leigh Adams.

Bieg dwudziesty miał zdecydować o tym, czy obok Tomasza Golloba w wyścigach półfinałowych ujrzymy jeszcze jednego reprezentant „biało-czerwonych” – Rune Holtę. „Holtański” nie przekreślił swojej szansy i zainkasował trzy „oczka”. Drugi, w tym wyścigu, był Scott Nicholls, trzeci Lukas Dryml, czwarty – Lubos Tomicek.

Pierwszy półfinał padł łupem Hansa Andersena, który wystrzelił najlepiej spod maszyny startowej. Drugie miejsce zajął Nicki Pedersen, trzecie Andreas Jonsson, czwarte – Leigh Adams.

Drugi wyścig półfinałowy to przede wszystkim zażarty pojedynek o pierwszą pozycję pomiędzy Gregiem Hancockiem, a Jasonem Crumpem. Zwycięsko z niego wyszedł Amerykanin. Odpowiednio na trzecim i czwartym miejscu uplasowali się Holta i Gollob.

Wielki finał należał do Nickiego Pedersena, który dobrze wystartował, a na dystansie powiększał przewagę nad pozostałymi zawodnikami. Za plecami żużlowca z kraju Hamleta na kresce pojawili się kolejno: Hans Andersen, Jason Crump oraz Greg Hancock.

Końcowa klasyfikacja:
1. Nicki Pedersen (Dania) 22 (3,2,3,3,3,2,6)
2. Hans Andersen (Dania) 16 (2,3,1,1,2,3,4)
3. Jason Crump (Australia) 17 (2,3,3,2,3,2,2)
4. Greg Hancock (USA) 13 (3,1,3,1,2,3,0)
5. Tomasz Gollob (Polska) 12 (2,2,3,3,2,0)
6. Leigh Adams (Australia) 10 (3,3,0,3,1,0)
7. Rune Holta (Polska) 9 (1,2,w,2,3,1)
8. Andreas Jonsson (Szwecja) 9 (1,3,2,2,0,1)
9. Chris Harris (W.Brytania) 7 (2,0,1,3,1)
10. Bjaerne Pedersen (Dania) 7 (w,2,2,0,3)
11. Niels K. Iversen (Dania) 7 (3,0,1,2,1)
12. Scott Nicholls (W.Brytania) 6 (0,1,2,1,2)
13. Lukas Dryml (Czechy) 4 (0,1,2,0,1)
14. Fredrik Lindgren (Szwecja) 4 (1,1,1,1,0)
15. Krzysztof Kasprzak (Polska) 1 (1,0,0,0,0)
16. Lubos Tomicek (Czechy) 0 (0,0,0,0,0)

Bieg po biegu:
1. Iversen, Harris, Kasprzak, Tomicek
2. Adams, Gollob, Holta, B.Pedersen (u/w)
3. N.Pedersen, Crump, Lindgren, Dryml
4. Hancock, Andersen, Jonsson, Nicholls
5. Andersen, Holta, Lindgren, Harris
6. Adams, N.Pedersen, Nicholls, Iversen
7. Jonsson, B.Pedersen, Dryml, Kasprzak
8. Crump, Gollob, Hancock, Tomicek
9. Hancock, Dryml, Harris, Adams
10. Crump, Jonsson, Iversen, Holta (u/w)
11. Gollob, Nicholls, Lindgren, Kasprzak
12. N.Pedersen, B.Pedersen, Andersen, Tomicek
13. Harris, Crump, Nicholls, B.Pedersen
14. Gollob, Iversen, Andersen, Dryml
15. N.Pedersen, Holta, Hancock, Kasprzak
16. Adams, Jonsson, Lindgren, Tomicek
17. N.Pedersen, Gollob, Harris, Jonsson
18. B.Pedersen, Hancock, Iversen, Lindgren
19. Crump, Andersen, Adams, Kasprzak
20. Holta, Nicholls, Dryml, Tomicek

Półfinały:
I: Andersen, N.Pedersen, Jonsson, Adams
II: Hancock, Crump, Holta, Gollob

Finał: N.Pedersen, Andersen, Crump, Hancock

Pozostałe turnieje Grand Prix:
16 sierpnia – Malilla
30 sierpnia – Daugavpils
13 września – Bydgoszcz
27 września – Lonigo
11 października – Gelsenkirchen (Super Prix)

Klasyfikacja generalna cyklu:
1. Nicki Pedersen 102 pkt
2. Jason Crump 87
3. Greg Hancock 77
4. Tomasz Gollob 74
5. Hans Andersen 64
6. Leigh Adams 59
7. Andreas Jonsson 55
8. Rune Holta 48
9. Fredrik Lindgren 45
10. Scott Nicholls 41
11. Niels Kristian Iversen 39
12. Chris Harris 37
13. Bjarne Pedersen 32
14. Krzysztof Kasprzak 22
15. Lukas Dryml 20
16. Jarosław Hampel (Polska) 16
17. Kenneth Bjoerre (Dania) 11
18. Lubos Tomicek (Czechy) 8
19. Jonas Davidsson (Szwecja) 7
20. Matej Zagar (Słowenia) 7
21. Edward Kennett (W.Brytania) 4
22. Billy Forsberg (Szwecja) 2
23. Nicolai Klindt (Dania) 1
24. Sebastian Alden (Szwecja) 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *