Kto będzie mistrzem świata?

Już jutro poznamy mistrza świata w jeździe na żużlu w sezonie 2008. Wielce prawdopodobne, że będzie to Nicki Pedersen, który, w klasyfikacji generalnej, ma 16 punktów przewagi nad drugim Jason Crumpem.

Ostatnia runda tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix miała się odbyć w Gelserkirchen. Jednak fatalny stan tamtejszego toru spowodował, że organizatorzy – BSI – postanowili odwołać zawody i przenieść je do Bydgoszczy. Dlatego też zmienili nazwę imprezy z Grand Prix Niemiec na FIM Final Speedway Grand Prix.

Mimo iż Greg Hancock wygrał w tym roku Grand Prix Polski (także w Bydgoszczy), to jednak nie był on zadowolony z faktu, że turniej przeniesiono właśnie miasta nad Brdą – „Bydgoszcz nie jest neutralnym torem. Byłem bardzo zły, kiedy odwołano zawody w Gelsenkirchen” – powiedział „Herbie”.

Zdaniem polskich kibiców głównym faworytem imprezy jest jednak Tomasz Gollob, który, przypomnijmy, do trzeciego w „generalce” Hancocka traci trzy „oczka”. Jak przyznaje zawodnik, medal Indywidualnych Mistrzostw Świata chce zdobyć dla Polski – „Przed każdym Grand Prix plan minimum to był półfinał, ale jutro walczymy minimum o finał. Wszyscy kibice liczą na to, że odrobię tę dwupunktową stratę do Grega, ale pamiętajmy, że on też dobrze czuje się na bydgoskim torze, co udowodnił podczas Grand Prix Polski. Będę robił wszystko żeby zdobyć medal dla Polski” – powiedział najlepszy polski żużlowiec, który następnie dodał – „Jestem zadowolony z dwóch silników i na nich będę jeździł w sobotę.”

O ósme miejsce w klasyfikacji generalnej walczą nadal Rune Holta i Scott Nicholls. Obronienie trzypunktowej przewagi przed Brytyjczykiem może być niełatwym zadaniem dla Norwega z polskim paszportem, gdyż popularny „Scottie” nie raz potrafił być lepszy od niego.

Na zakończenie zawodów rozegrany zostanie wyścig Super Prix, którego zwycięzca zgromadzi aż 200 000 dolarów. Awans do tego biegu uzyskali już Rune Holta, Tomasz Gollob i Jason Crump, którzy wygrali odpowiednio rundy w Goeteborgu, Kopenhadze oraz Cardiff. Stawkę zawodników uzupełni żużlowiec, który wygra jutrzejszą rundę.

Niewiadomy jest start Nielsa Kristiana Iversena, któremu ostatnio odnowiła się kontuzja barku. Duńczyk dzisiaj nie trenował, ale dopiero jutro okaże się czy pojedzie w imprezie.

Komu ostatecznie przypadnie „złoto”, komu „srebro”, a komu „brąz”? O tym przekonamy się już jutro. Turniej rozpocznie się o godzinie 19:00. Transmisję przeprowadzi stacja Canal+ (początek już o 18:30). Rezerwowymi będą Grzegorz Zengota i Maciej Janowski.

Lista startowa:
1. Fredrik Lindgren (Szwecja)
2. Leigh Adams (Australia)
3. Rune Holta (Polska)
4. Tomasz Gollob (Polska)
5. Hans Andersen (Dania)
6. Scott Nicholls (Wielka Brytania)
7. Nicki Pedersen (Dania)
8. Krzysztof Kasprzak (Polska)
9. Jason Crump (Australia)
10. Lukas Dryml (Czechy)
11. Chris Harris (Wielka Brytania)
12. Martin Smolinski (dzika karta) (Niemcy)
13. Greg Hancock (USA)
14. Andreas Jonsson (Szwecja)
15. Bjarne Pedersen (Dania)
16. Niels Kristian Iversen (Dania)

Rezerwa toru:
17. Maciej Janowski (Polska)
18. Grzegorz Zengota (Polska)

wypowiedzi zawodników za: espeedway.pl i gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *