Uczestnicy Piłłkarskiej Gwiazdki: Kuba Błaszczykowski i Jerzy Brzęczek.

Kolejnymi zawodnikami- uczestnikami Piłkarskiego Turnieju Gwiazdkowego: Złoty Potok Cup 2008 , jakie dziś przybliżamy jest dwóch zawodników bardzo mocno związanych emocjonalnie i piłkarsko z Częstochową. Mowa tutaj o Jakubie Błaszczykowskim oraz Jerzym Brzęczku , którzy urodzili się i wychowywali w Częstochowie oraz w przeszłości reprezentowali barwy Rakowa Częstochowa .

Obaj w Piłkarskim Turnieju Gwiazdowym: Złoty Potok Cup 2008 wystąpią w drużynie ” Stranieri”.

Jakub Błaszczykowski urodził się 14 grudnia 1985 w Częstochowie.Na codzień grywa na prawej pomocy. Jest reprezentantem Polski oraz zawodnikiem Borussii Dortmund. Prywatnie jest także siostrzeńcem Jerzego Brzęczka, byłego kapitana reprezentacji Polski.

Jakub wychowywał się w niewielkiej miejscowości Truskolasy koło Częstochowy. Miał osiem lat, gdy razem ze starszym o trzy lata bratem Dawidem zaczął trenować w Rakowie Częstochowa. To w tej drużynie rozpoczynał swą piłkarską karierę. W Rakowie Błaszczykowski spędził osiem lat. W 2002, już jako 17-letni zawodnik trafił do grającego w I lidze Górnika Zabrze. Występował w szkółce piłkarskiej Górnika Zabrze. W 2003 wrócił do Częstochowy – tym razem trafił do grającego w IV lidze KS Częstochowa. 8 lutego 2005 Błaszczykowski przyjechał na testy do Wisły Kraków. Jego talent dostrzegł czeski trener krakowskiej Wisły Werner Lička. 25 lutego 2005 podpisał 5-letni kontrakt z Wisłą Kraków. W polskiej ekstraklasie debiutował 20 marca 2005 w wygranym 3:1 spotkaniu Wisły Kraków z Polonią Warszawa. W sezonie 2004/2005 zdobył z Wisłą Mistrzostwo Polski, a rok później został wicemistrzem kraju. Na pierwszoligowych boiskach rozegrał dotychczas 51 spotkań, w których strzelił 3 gole.

Od lipca 2007 reprezentuje barwy Borussii Dortmund. Zawodnik dał się przekonać działaczom niemieckiego klubu Borussia do nieumieszczania jego nazwiska na koszulce, w której występuje podczas meczu. Powodem jaki podali Niemcy były trudności w wymówieniu nazwiska Polaka przez niemieckich komentatorów i ludzi zajmujących się piłką. Błaszczykowski gra więc w niemieckiej Bundeslidze w koszulce, na której widnieje jego imię w zdrobnieniu czyli „Kuba”. Pierwszy mecz w jej barwach zagrał przeciwko włoskiemu zespołowi AS Roma. Strzelił w nim gola i zaliczył asystę, a po zakończeniu spotkania został uznany za najlepszego piłkarza meczu.

Błaszczykowski został uznany najlepszym piłkarzem Małopolski w 2006 w XII plebiscycie Gazety Krakowskiej. Zdobył również piłkarskiego Oscara za rok 2006 w kategorii: „Najlepszy pomocnik Orange Ekstraklasy”, w plebiscycie Canal Plus. Na początku października 2008 zainteresowanie nim wyraził Liverpool, który jest skłonny wyłożyć za niego 5 milionów funtów. 13 października klub złożył Polakowi oficjalną propozycję kupna na kwotę 8 milionów euro!

Błaszczykowski reprezentował Polskę na Mistrzostwach Europy U-19 2004 w Szwajcarii. Wielokrotnie występował w barwach reprezentacji Polski U-21.

W pierwszej reprezentacji Polski zadebiutował 28 marca 2006 roku w towarzyskim, wygranym 2:1, meczu z Arabią Saudyjską w Rijadzie. Dotychczas rozegrał w niej 17 spotkań i zdobył dwie bramki. Błaszczykowski został powołany przez Leo Beenhakkera na Euro 2008, jednak udział w turnieju uniemożliwiła mu kontuzja. Jego miejsce w reprezentacji zajął Łukasz Piszczek.

11 października 2008, w meczu eliminacyjnym do Mistrzostw Świata 2010 przeciwko reprezentacji Czech przyczynił się do zwycięstwa Polski (2:1) asystując przy bramce Pawła Brożka oraz samemu strzelając drugiego gola.

Jerzy Brzęczek urodził się 18 marca 1971 w Truskolasach. Jest piłkarzem grającym na pozycji pomocnika a także wielokrotnym reprezentantem Polski oraz wicemistrzem olimpijskim z Barcelony z 1992 roku. Obecnie reprezentuje barwy Górnika Zabrze, gdzie jest Jego kapitanem.

Swoją karierę rozpoczynał w latach osiemdziesiątych w Olimpii Truskolasy. W „większą piłkę” wszedł występując w zespole Rakowa Częstochowa. Kolejno grał w Olimpii Poznań, Lechu Poznań, Górniku Zabrze, GKS Katowice, Tirolu Innsbruck, Linz, Maccabi Hajfa, Sturmie Graz, FC Kärnten, FC Wacker Tirol. Przed sezonem 2007/2008 36-letni pomocnik powrócił do polskiej ekstraklasy, podpisując roczny kontrakt z Górnikiem Zabrze. 15 kwietnia 2008 roku przedłużył kontrakt na sezon 2008/09. Niewykluczone, że także po zakończeniu kariery będzie czynnie związany z Górnikiem jako pracownik klubu. W polskiej ekstraklasie zagrał do tej pory 232 razy strzelając 25 goli.

W reprezentacji Poslki wystąpił 42 razy i był też jej kapitanem. Dla reprezentacji narodowej zdobył cztery gole. Był kapitanem srebrnej drużyny olimpijskiej w Barcelonie w 1992 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *