Przybliżamy sylwetkę środowego rywala Rakowa : KP Polonia/ Sparta Świdnica.

W środę, 4 lutego częstochowski Raków w trzecim swoim meczu towarzyskim podczas kończącego się zgrupowania w Dzierżoniowie spotka się z zajmującą piąte miejsce w trzeciej lidze w grupie dolnośląsko – lubuskiej, Polonią/ Spartą Świdnica .

MKS Polonia Świdnica jest najstarszym klubem sportowym w Świdnicy. Został założony w 1945 roku Początkowo posiadał on tylko jedną sekcję – piłkarską. W ciągu następnych lat powstały jednak kolejne sekcje – boks, koszykówka, akrobatyka, siatkówka, strzelectwo, tenis stołowy, szachy, piłka ręczna, kolarstwo, sporty motorowe, gimnastyka a także sekcja pływacka.

Największe sukcesy odnosili piłkarze, którzy w sezonie 1947/48 zostali mistrzem A-Klasy, gr. 1 (ówczesnej III ligi) i przez dwa następne sezony występowali w II lidze, a w pierwszej połowie lat 90. byli blisko powtórzenia tego sukcesu ponieważ przez kilka sezonów walczyli o awans. Sekcja piłkarska Polonii Świdnica zajmuje w rankingu wszech czasów II ligi 158. miejsce – w 36 meczach wywalczyli 24pkt (wtedy jeszcze za zwycięstwo otrzymywało się 2pkt), odnieśli 9 zwycięstw, 6 remisów i 21 porażek, strzelając 49 goli i tracąc 88. Drugą największą sekcją była siatkówka kobiet, która przez kilka sezonów grała w I lidze i wychowała kilkanaście siatkarek, które grały potem w najwyższych klasach rozgrywkowych i reprezentacji Polski. Najbardziej znaną świdniczanką i zarazem wychowanką klubu, jest Dorota Świeniewicz późniejsza reprezentantka Polski w siatkówce.

Obecnie w strukturach klubu są dwie sekcje: boks i akrobatyka sportowa.

Sekcja piłkarska połączyła się z klubem Sparta Świdnica i powstał klub KP Polonia/Sparta Świdnica grający obecnie w III lidze dolnośląsko-lubuskiej, a w sezonie 2007/2008 zdobył mistrzostwo IV ligi dolnośląskiej. Sekcja siatkówki kobiet odłączyła się od klubu i powstał Miejski Klub Sportowy Świdnica grający obecnie w trzeciej lidze w grupie dolnośląsko – lubuskiej, gdzie po zakończeniu rundy jesiennej zajmowała piąte miejsce z dorobkiem 30 punktów.

Kadra KP Polonii/ Sparty Świdnica:

Bramkarze: Mariusz Molka (89), Tomasz Kujawski (84), Łukasz Jarosiński (88).

Obrońcy: Maciej Bielski (84), Mirosław Marszałek (82), Jarosław Solarz (73), Radosław Kraus (84), Przemysław Borys (81), Piotr Galuś (86), Tomasz Romaniuk (74), Tomasz Nakielski (76).

Pomocnicy: Piotr Broszkowski (84), Artur Charciarek (76), Dariusz Filipczak (74), Jacek Fojna (79), Krzysztof Goździejewski (79), Mateusz Kopernicki (86), Piotr Woźniak (79), Karol Olszewski (91), Radosław Szajwaj (89), Mateusz Szczur (90), Filip Lisowski (91), Dariusz Charytanowicz (77).

Napastnicy: Arkadiusz Felich (80), Arkadiusz Piech (85), Tomasz Urban (88).

Trener: Zbigniew Smółka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *