W finale Polonia i Mustaf!

Polonia Poraj i Mustaf Częstochowa zmierzą się w finale OLK. Spotkania te będą powtórką sprzed 6 lat, kiedy to obie drużyny zmierzyły się w wielkim finale. Wówczas w dwumeczu różnicą małych punktów zwyciężyła Polonia, jest więc okazja dla Mustafa do rewanżu.

W rewanżowym meczu półfinałów Ligi Okręgowej koszykarze Polonii Poraj po raz drugi pokonali KU AZS Politechnikę Częstochowa i to oni zagrają w wielkim finale. Gospodarze od początku kontrolowali przebieg gry, prowadząc w 8 minucie meczu już 20-5! Doświadczenie i rutyna graczy Polonii wzięła kolejny raz górę nad młodzieńczym zapałem studentów. Do przerwy zespół „Siwego” wygrywał 45-27, nie pozwalając graczom Polibudy na zmniejszenie dystansu. W zespole gospodarzy ciężko by szukać słabego punktu, gdyż wszyscy zagrali na wysokim poziomie. Z kolei goście dobre momenty gry przeplatali prostymi stratami i błędami, które bezlitośnie wykorzystywali „Siwy” i spółka. Przy takiej formie Polonii, Mustaf będzie miał bardzo trudne zadanie w finale.

LKS „Polonia” Poraj – KU AZS Politechnika Częstochowa 89-67 (23-12,22-15,17-17,27-23)
stan rywalizacji: 2:0 awans Polonii

Poraj:
Morawski 20(3×3), Ujma 14, Gałka 12, Adler 12, Bukowski 9(1), Nalewajka 8, Olejnik 6(2), Piech 4, Korus 4, Marzec 0.

Politechnika:
Ociepa 14, Piotrowicz 14(1), Suwalski 12, Gaworski 11(1), Szczepański 8, Banasiak 5, Koziołek 3, Nabiałek 0.

W pierwszym meczu półfinałowym w Kłobucku aktualni mistrzowie ligi pokonali UKS „Mustaf” 86-82 i o tym, która z drużyn zagra w finale zadecydowało piątkowe spotkanie w hali OSiR-u. I choć Mustaf przegrał tylko jedną kwartę, to jednak gospodarze zwyciężyli doprowadzając do remisu 1-1 po dwóch grach. Przyczyną porażki „Śliniaków” była absencja kontuzjowanego Janka Poradomskiego oraz póżny przyjazd na salę „Skały”. Straty z pierwszej kwarty 29-20 nie udało się już gościom odrobić. OSiR nie pozwalał Mustafowi na zmniejszenie dystansu, choć w 5 minucie III kwarty po dwóch „trójkach” Skalika było już tylko 55-52. W ostatniej kwarcie zmęczony grą obronną Mustaf przegrywał już 76-60 i stało się jasne, że tego meczu już nie wygra. Jednak goście zagrali ambitnie do końca niwelując przewagę Kłobucka do 4 oczek. Tak więc emocji w ostatnim decydującym meczu tych dryżyn emocji nie powinno zabraknąć i trudno o wytypowanie zwycięzcy tej rywalizacji.

OSiR Kłobuck – UKS „Mustaf” Częstochowa 86-82 (29-20,16-19,20-20,21-23)

Kłobuck:
Sawicki 34(3×3), Dędek 18, Nowak 12, Kowalczyk 8, Saran 7, Kużnik 5(1), Puchała 2, Sagan 0, Wożniak 0.

Mustaf:
Skalik 26(5), Kamyk 18(3), Owusu 14, Kulpa 9(3), Konieczny W.(8), Kowalski 7(1), Kowalik 3(1)

W trzecim decydującym meczu o wejście do finału Ligi Okręgowej koszykarze UKS „Mustaf” pokonali na wyjeździe OSiR Kłobuck 74-70 i to oni zmierzą się w meczach o mistrzostwo ligi z Polonią Poraj.

Zwycięstwo z Kłobuckiem nie przyszło jednak „Śliniakom” łatwo. Pierwsza kwarta była dość nerwowa dla obu drużyn, stąd niski wynik dla gospodarzy 13-9. Drugą kwartę koncertowo rozegrali goście, wychodząc na prowadzenie 36-29. Pierwsze skrzypce grał tym razem nieoceniony Paddy Owusu, zdobywca 10 punktów. Kiedy wydawało się, że losy meczu są już roztrzygnięte do odrabiania strat wziął się OSiR. Wystarczyło 5 minut gry, gdy na tablicy pojawił się wynik 39-36 dla gospodarzy, którzy skrzętnie wykorzystali nieskuteczność Mustafa. Po przerwie na żądanie trenera gości obraz gry diametralnie się zmienił i w efekcie zespoły schodziły po trzeciej kwarcie przy 1-punktowym prowadzeniu kłobucczan 49-48. Ostatnią odsłonę meczu świetnie rozpoczęli gracze Rafała Kowalczyka, którzy po dwóch „trójkach” Wożniaka i jednej Puchały wygrywali już 60-54. Kolejny czas pomógł Mustafowi uporządkować grę, a dwa rzuty zza lini 6,25 m. w wykoaniu Kamyka i Kulpy pozwoliły gościom odjechać na 5 punktów. W nerwowj i dramatycznej końcówce kosze zdobywali dla swoich drużyn doświadczeni Konieczny W., Paddy i dobrze tego dnia dysponowany Artur Puchała.

Kluczem do zwycięstwa Mustafa okazała się gra w obronie, szczególnie przeciw najlepszemu strzelcowi ligi, Marcinowi Sawickiemu. Nieco słabiej wypadli również w zespole gospodarzy Nowak i Dędek. Okazało się też, że nie sam „Skała” wygrywa mecze dla Mustafa, lecz gracze Cezarego Gajdy potrafią grać zespołowo. W meczach finałowych do drużyny wróci już rutynowany Janek Poradomski, co z pewnością będzie dużym wzmocnieniem drużyny. Tak więc w finałach będziemy świadkami ciekawej konfrontacji dwóch zespołów „dziadków”. Faworytem wydaje się być Polonia Poraj, równo i świetnie grający przez cały sezon zespół, ale nie można przekreślać szans Mustafa, który ma również spore możliwości. Pierwsze sporkanie tych drużyn odbędzie się 19 maja o 19.00 w hali „Polonia”. Wszystkich sympatyków koszykówki serdecznie zapraszamy.

OSiR Kłobuck-UKS „Mustaf” Częstochowa 70-74 (13-9,16-27,20-12,21-26)
stan rywalizacji 1:2 awans Mustafa.

Kłobuck:
Sawicki 20(6×3), Puchała 15(3), Kowalczyk 12, Wożniak 6(2), Kużnik 6, Nowak 5, Dędek 4, Saran 2