„Jestem podbudowana, że o Mistrzostwo Polski będę walczyć w Częstochowie!”

Już w sobotę w Częstochowie odbędzie się wielka sportowa impreza jaką będą XXII Mistrzostwa Polski w takewon-do. Przedstawiamy Państwu ekskluzywny wywiad z Mistrzynią Polski w tej dyscyplinie sportowej i jedną z gwiazd mistrzostw, Aleksandrą Nowak.


Proszę przybliż swoją sylwetkę kibicom sportowym w naszym mieście:

– Trenuję od 13 lat dyscyplinę sportu, jaką jest taekwon-do. Zaczęłam w szóstej klasie szkoły podstawowej. W 2002 roku trafiłam do kadry narodowej i zdałam też na czarny pas.

Opowiedz jak doszło w ogóle do tego, że zaczęłaś uprawiać akurat taką dyscyplinę sportu?

– Na początku trenowałam najpierw siatkówkę, później karate. Po namowach mojej koleżanki, która powiedziała mi o tej właśnie dyscyplinie sportowej jaką jest taekwon-do poszłam na pierwszy trening i tak już pozostało do dzisiaj jak widać.

Czy ktoś specjalnie namawiał Cię do tego aby trenować taki sport czy sama do tego dojrzałaś?

– Nie nikt mnie do tego nie namawiał. Wiedziałam sama, że również kobiety mogą brać w nim udział.

Opowiedz pokrótce na czym polega rywalizacja w tej dziedzinie sportu, którą Ty reprezentujesz

– Mówiąc krotko; Taekwon-do to czwórbój. Zawody są rozgrywane w czterech konkurencjach.

Pierwsza nazywa się „walka”. Jest Ona podzielona pod względem wieku, wagi i płci. Odbywa się ona w tzw. lighkontakcie. Wygrywa ten zawodnik, który zdobędzie więcej punktów. Podczas walk sędziowanie jest elektroniczne. Czas trwania pojedynku to 2×2 mi z 1 minutową przerwą. Tutaj istnieje system pucharowy z repasażami.

Układy formalne – to zespół ruchów w układ. Tutaj dwie osoby walczą na macie. Im wyższy pas tym tych układów więcej.

Testy siły- występują tutaj trzy techniki kobiet i pięć technik mężczyzn. Chodzi o to, żeby rozbijać deski.

Techniki specjalne – tutaj chodzi o rozbijanie desek odpowiednią techniką.

Jesteś dosyć wysoką osobą, czy nie myślałaś przed rozpoczęciem kariery związanej aktualną dziedziną sportową, jaką się zajmujesz, by trenować siatkówkę czy koszykówkę?

– Tak zgadza się, chciałam uprawiać siatkówkę i pływanie, ale cieszę się, że wyszło inaczej i teraz robię to co lubię.

Jesteś stosunkowo młodą zawodniczką, bo masz dopiero 26 lat, a już na swoim koncie wiele tytułów mistrzowskich, bo i mistrzostwo Polski seniorów w 2003 roku i mistrzostwo Europy w 2004 roku oraz zajęcie wiele miejsc na „pudle”. Za Tobą pewnie mnóstwo potów wylanych na treningach ale jak widać po Twoich osiągnięciach, że było warto.

– Na pewno było warto ciężko trenować, a później osiągać te sukcesy o których wcześniej wspomniałeś.

Przed Tobą XXII Mistrzostwa Polski w taekwon-do, które w dniach od 5-7 czerwca odbędą się w Częstochowie, w Twoim rodzinnym mieście. Za sobą będziesz mieć całą rzeszę częstochowskich kibiców. Wymarzone miejsce na zdobycie kolejnego medalu z najcenniejszego kruszcu?

– Moim zdaniem dla mnie osobiście to nie tyle wymarzone miejsce ale najtrudniejsze, bowiem będę czuła przed sobą ogromną presję. Ale jestem bardzo podbudowana też występem w Częstochowie.

Jakie cele stawiasz sobie w swojej karierze sportowej i jakie czekają Cię w najbliższym czasie imprezy z Twoim udziałem ?

– Najbliższa impreza to czerwcowe Mistrzostwa Polski w Częstochowie i na jesień Mistrzostwa Świata, w których chciałabym wziąć udział ale wszystko zależy od trenera reprezentacji Polski.

Czego Tobie życzyć zarówno w karierze sportowej jak i w życiu osobistym ?

– Przede wszystkim wytrwałości, będzie mi Ona bardzo potrzebna.

Bardzo dziękuję za rozmowę i życzę wielu sukcesów.

Rozmawiał: Przemysław Pindor .

* Aleksandra Nowak, 26-letnia reprezentantka Polski. Do największych Jej sukcesów należą: Zdobycie Mistrzostwa Polski seniorów 2003 roku w kategorii walka +70kg, III m-ce układy stopnie I Dan, indywidualne Mistrzostwo Europy w 2004 roku w kategorii walka do 70 kg oraz zajęcie drugiego miejsca na Mistrzostwach Europy w 2007 roku w kategorii walka do +70 kg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *