” Bank Informacji”: SP Zawsza Bydgoszcz, Cz.1.

Do inauguracji spotkań w drugiej lidze w grupie zachodniej pozostało już bardzo niewiele czasu. Zawodnicy Rakowa cały czas pracują nad zgraniem się a My zaczynamy tradycyjnie już od ” Banku Informacji „ na temat rywali częstochowian.


Tradycyjnie na początek historia sobotniego rywala Rakowa, SP Zawiszy Bydgoszcz .

Zawisza Bydgoszcz, polski klub piłkarski z siedzibą w Bydgoszczy. Został założony w 1946 roku jako Sekcja Piłkarska Zawisza Bydgoszcz i do dnia dzisiejszego klub nosi taką nazwę.

Barwy klubowe: niebiesko- czarne

Przydomki, jakie nosi klub z Bydgoszczy to: „Zeta”, „Duma Pomorza”, „ niebiesko-czarni”.

Stowarzyszenie Piłkarskie zajmuje się drugoligowym zespołem piłkarskim, natomiast Budowlany Klub Sportowy Bydgoszcz, zajmuje się rozgrywkami juniorskimi w piłce nożnej.

Zawisza Bydgoszcz zajmuje 29 miejsce w tabeli wszechczasów 1 Ligi po 12 sezonach gry w tej najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce.

Największe sukcesy Zawiszy Bydgoszcz w dziejach klubu:

Wicemistrzostwo Polski juniorów U-19 w roku 1958.
Mistrzostwo Polski juniorów U-19 w roku 1981.
Zajęcie 4 miejsca w 1 lidze w sezonie 1989/1990.
Awans do 1/2 Finału Pucharu Polski na szczeblu centralnym w sezonie 1990/1991.

Ciekawostka:

Dotychczas Zawisza Bydgoszcz ma za sobą jeden epizod w europejskich pucharach, w Pucharze Intertoto UEFA w 1993 roku., czyli zanim od 1995 roku puchar ten stał się „eliminacją” do Pucharu UEFA.
Puchar Intertoto UEFA w 1993 roku składał się z 8 grup po 5 zespołów.

Zawisza trafił do pierwszej grupy wraz z Brondby Kopenhaga, Halmstads BK, Jantra Gabrovo oraz Rapidem Wiedeń., gdzie po czterech meczach z czterema punktami zajął drugie miejsce.

Obecnie trenerem drużyny Zawiszy Bydgoszcz jest… wychowanek Rakowa Częstochowa, 44- letni Mariusz Kuras , który swoją piłkarską karierę rozpoczynał przy Limanowskiego 83, grając na pozycji pomocnika.

W klubie z nad Brdy został zatrudniony 28 marca 2009 roku .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *