Zagrali przeciw II wicemistrzowi kraju

W niedzielne popołudnie częstochowianie walczyli w sparingu z Juvenią Kraków. Spotkanie zgodnie z oczekiwaniami zakończyło się wysokim zwycięstwem gospodarzy. W pierwszej połowie spotkania (2×30 min.) na boisko wybiegł podstawowy skład miejscowych, którzy na co dzień grają wśród najlepszych zespołów kraju o medale mistrzostw Polski. Po przerwie w znacznej części zastąpił ich skład rezerwowy, znany częstochowianom ze spotkań w lidze regionalnej.

Rugbiści z Częstochowy nie zdobyli w meczu żadnych punktów, choć kilkukrotnie skutecznie przenosili grę na pole obronne przeciwnika, głównie po udanych wykopach na aut z rzutów karnych. Z pewnością któryś z nich można było zamienić na próbę kopu na słupy, co zmieniło by końcowy rezultat, jednak nie o wynik chodziło w tym spotkaniu, w związku z czym zespół starał się każdorazowo rozgrywać akcję i walczyć o kolejne metry na boisku.

W pierwszej połowie, ze względu na nieproporcjonalne siły w młynach, obie strony uzgodniły ze sobą młyny symulowane (oznacza to, że w tej formacji niedozwolone jest pchanie przeciwnika). Jednak mimo to przez całe spotkanie nasza drużyna miała spore problemy z dogrywaniem piłki do wachlarza po wyjęciu piłki z młyna.
Przewaga pierwszego składu Juvenii była aż nadto widoczna także w autach, w których w pierwszej połowie częstochowianie nie mieli szans z gospodarzami. Sytuacja lepiej wyglądała w drugiej części meczu, kiedy rywale na pozycjach grających w młynie wystawili mniej doświadczonych zawodników.

W niedzielę widoczną poprawę zaobserwować można było w ustawieniu w obronie, gdzie w przeciwieństwie do dotychczasowych spotkań nasi zawodnicy stosunkowo rzadko umożliwiali rywalowi stworzenie przewagi kilku graczy na skrzydle. Wciąż brakowało jednak skutecznego zatrzymania przeciwnika za pomocą poprawnej technicznie szarży.

– Z zawodnikami ekstraligowymi nie mieliśmy nic do powiedzenia. Nawet kiedy byliśmy w posiadaniu piłki nie potrafiliśmy w żaden sposób jej wykorzystać. – przyznaje grający trener RC Częstochowa, Mateusz Nowak. – Kilku zawodników debiutowało w tym meczu. Warto podkreślić, że nigdy wcześniej żaden z nas nie grał z takiej klasy rywalem, i zapewne przez kilka najbliższych lat nie zagramy z mocniejszym przeciwnikiem.

Do zobrazowania ostatniego zdania wypowiedzi trenera, może posłużyć fakt, że osoby, z których część zaledwie przed kilkoma miesiącami rozpoczęła przygodę z rugby, wcześniej nie znając nawet zasad dyscypliny, stanęły do walki przeciwko trzeciej drużynie w kraju, której zawodnicy dysponują kilkunastoletnim doświadczeniem. Z pewnością dla zawodników z Częstochowy tylko to, że odważnie stanęli naprzeciw graczy trzeciej drużyny w kraju, jak i reprezentantów Polski (Konrad Jarosz, a także – w rugby 7 – Paweł Wojciechowski), może być powodem do satysfakcji.