Najmłodsi także będą grali w rugby!

Już nadchodzącą wiosną, kiedy tylko pogoda pozwoli wznowić treningi na murawie, Rugby Club Częstochowa planuje rozpoczęcie działalności przez sekcję żaków. Do tej pory w Klubie szkolono kadetów i juniorów. Inwestycja w najmłodszych ma zaprowadzić do stanu w którym częstochowski Klub będzie szkolił rugbistów począwszy od 11 roku życia.


Rugby rozwija się w Polsce coraz szybciej, wersja siedmioosobowa trafiła do programu Igrzysk Olimpijskich, na znaczeniu zyskuje odmiana kobieca. – Wszystko to sprawia, że jest to już najwyższa pora aby postawić mocno na szkolenie młodzieży i kiedyś dochować się talentu na miarę Reprezentacji Polski – nie kryje ambitnych planów Prezes Klubu Mateusz Nowak. Sekcja żaków, choć swoją działalność rozpocznie zapewne dopiero w kwietniu 2010 już dziś jest tematem szerokich działań działaczy. – Chcemy być przygotowani do tego przedsięwzięcia w 100% zanim jeszcze ruszy. Drużynę poprowadzi Piotr Kembłowski, który w tym roku zdobył uprawnienia instruktora rugby i ma doświadczenie pedagogiczne wyniesione z pracy w szkołach. Dzięki wydatnej pomocy Śląskiego Okręgowego Związku Rugby mamy już solidne zaplecze sprzętowe z myślą tylko o najmłodszych zawodnikach. Dość powiedzieć, że udało nam się zorganizować dla żaków używane koszulki do rugby, mimo że sekcja jeszcze nie ruszyła. To obrazuje jakim zaufaniem jesteśmy darzeni jako Klub w regionie.

Zanim jednak najmłodsi trafi w szeregi Klubu, działaczy czeka w nowym roku zorganizowanie naboru połączonego z pokazami rugby w częstochowskich szkołach podstawowych. Celem jest oczywiście dotarcie do jak największej rzeszy dzieci. Grupa, która ruszy w tym roku będzie składać się z uczniów z klas 4-6. Mile widziani są zarówno chłopcy jak i dziewczęta, gdyż w najmłodszych kategoriach wiekowych wolno im rywalizować wspólnie. – Wynika to z faktu, że rugby dzieci funkcjonuje na uproszczonych zasadach. Nacisk kładzie się na umiejętność operowania piłką, zwinność, spryt i polot – tłumaczy Piotr Kembłowski. Zawody odbywają się w formie turniejowej w atmosferze pikniku i wspólnej zabawy. – Taki właśnie rugbowy piknik dla młodzieży marzy nam się w Częstochowie. Oczywiście z udziałem młodych rugbistów w zielono-czarnych strojach – kończy Prezes.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *