Zwycięstwo Janusza Darochy

Świetnie spisał się Janusz Darocha z Aeroklubu Częstochowskiego na 30. Ogólnopolskich Zawodach Samolotowych im. Zdzisława Dudzika w Jeleniej Górze. Nie dał szans rywalom i wygrał zawody. Częstochowski pilot prowadzi w Pucharze Polski. Dobrze poleciał też Michał Osowski z Aeroklubu Częstochowskiego, który zajął w Jeleniej Górze szóste miejsce.

Jeleniogórskie zawody w lataniu precyzyjnym, rozegrane 27-29 maja br., zgromadziły czołówkę polskich pilotów sportowych, juniorów i seniorów – członków kadry narodowej. Startowało 26 zawodników z 14 aeroklubów regionalnych. Lecieli samolotami: Cessna 152 i 3Xtrim. Rozegrano dwie konkurencje nawigacyjne i konkurencję lądowań precyzyjnych. Piloci lecieli w jednoosobowej załodze po trasach nawigacyjnych długości 150-200 km. Do rozpoznania mieli 25 obiektów, których zdjęcia fotograficzne otrzymali przed lotem. Piloci musieli zaznaczyć na mapie te obiekty i znaki na płótnie. Na trasie jeleniogórskich zawodów znajdowało się także 20 punktów kontroli czasu lotu, do których trzeba dolecieć z dokładnością plus – minus dwóch sekund. Za każde odchylenie czasowe pilot dostawał punkty karne. Liczyła się łączna punktacja. Sędziowie brali pod uwagę precyzję lotu, punktualność, z jaką pilot przylatywał nad punkt oraz oznakowanie mapy, a w konkurencji lądowania precyzyjnego dokładność z jaką samoloty musiały osiąść na ziemi w szczegółowo określonym miejscu. Poszczególne konkurencje wygrywał ten, kto miał najmniej punktów karnych.

Po pierwszej konkurencji prowadził Jerzy Markiewicz z Krakowa, który zgromadził o 40 punktów karnych mniej od Janusza Darochy. W drugiej konkurencji częstochowski pilot poleciał znakomicie, odrobił straty i wygrał całe zawody. Wyprzedził Krzysztofa Wieczorka z Krakowa, który zajął 2. miejsce.

Były to bardzo ważne zawody, bo wchodzą do punktacji Pucharu Polski – mówi Janusz Darocha. – Są też przygotowaniem do przyszłorocznych mistrzostw świata w lataniu precyzyjnym w RPA. Na razie – po dwóch tegorocznych ogólnopolskich zawodach w Toruniu i Jeleniej Górze – prowadzę w Pucharze Polski. Ale czekają nas jeszcze dwa ważne starty – na zawodach w czerwcu w Krakowie i Mistrzostwach Polski we wrześniu.

W jeleniogórskich zawodach samolotowych dobrze też poleciał Michał Ossowski z Aeroklubu Częstochowskiego, który zajął szóste miejsce. Na 14. miejscu uplasował się młodziutki Marcin Skalik, członek kadry narodowej juniorów.

Czuję niedosyt. Liczyłem na lepszy wynik – mówi ambitny młody pilot. – Popełniłem trochę błędów. Byłem dobrze przygotowany, ale zabrakło mi doświadczenia. Jednak nie poddaję się. Będę walczył o lepszy wynik – zapowiada Marcin Skalik.

Polscy piloci przygotowują się w rocznym cyklu do sezonu sportowego. Janusz Darocha jest w polskiej kadrze narodowej na mistrzostwa świata w lataniu rajdowo-nawigacyjnym, które odbędą się w sierpniu tego roku na Słowacji, dzięki świetnym wynikom w ubiegłorocznym Pucharze Polski i zwycięstwu na mistrzostwach świata dwa lata temu w Austrii. W kadrze seniorów jest także Michał Osowski.

Kolejność pierwszej szóstki 30. Ogólnopolskich Zawodach Samolotowych im. Zdzisława Dudzika w Jeleniej Górze:

1. Janusz Darocha (Częstochowa)
2. Krzysztof Wieczorek (Kraków)
3. Krzysztof Skrętowicz (Opole)
4. Zbigniew Chrząszcz (Wrocław)
5. Jerzy Markiewicz (Kraków)
6. Michał Osowski (Częstochowa)

źródło: www.aeroklub-czestochowa.org.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *