„Bank Informacji”: GKS Olimpia Grudziądz.

W najbliższą niedzielę, 14 listopada o godzinie 13:00, drużyna częstochowskiego Rakowa będzie podejmowała aktualnego lidera rozgrywek drugoej ligi, grupy zachodniej, GKS Olimpię Grudziądz.

GKS Olimpia Grudziądz ( Grudziądzki Klub Sportowy Olimpia Grudziądz ) to wielosekcyjny klub, który został założony 30 czerwca 1923 roku w Grudziądzu.

Obecnie posiada sekcje piłki nożnej, lekkiej atletyki, judo oraz tenisa stołowego mężczyzn.

W przeszłości Olimpia prowadziła takie sekcje jak: żużlowa (do 1952 roku sekcję żużlową posiadała Olimpia Grudziądz), tenisa ziemnego, koszykówki, hokeja na trawie, wioślarstwa, brydża, szachów i żeglarstwa.

Klub posiada bardzo bogate tradycje sportowe. Jego najwybitniejszym wychowankiem jest mistrz olimpijski 1980 roku w biegu na 3000 m z przeszkodami, Bronisław Malinowski .

Drużyna piłkarska Olimpii Grudziądz obecnie występuje w drugiej lidze, w grupie zachodniej do której awansowała w sezonie 2008/2009.

Największe sukcesy drużyny z Grudziądza w rozgrywkach piłki nożnej:

Zdobycie Pucharu Polski na szczeblu Kujawsko- Pomorskiego Związku Piłki Nożnej w sezonie 2008/2009.

Awans do 1/16 Finału Piłkarskiego Remes Pucharu Polski w sezonie 2009/2010.

Awans do drugiej ligi, grupy zachodniej w sezonie 2008/2009.

Ciekawostki :

Trenerem drużyny Olimpii Grudziądz jest 35- letni Marcin Kaczmarek w przeszłości polski piłkarz grający na pozycji obrońcy i syn znanego trenera, Bogusława „ Bobo „ Kaczmarka .

Od 1 lipca 2008 roku piastuje funkcję pierwszego trenera GKS Olimpii Grudziądz.

W barwach Olimpii Grudziądz występuje zawodnik, 38- letni obrońca Mariusz Pawlak , który w przeszłości grając jeszcze w ekstraklasie miał okazję wystąpić przeciwko drużynie Rakowa Częstochowa. W sezonie 1995/1996 grając w barwach Lechii/ Olimpii Gdańsk 18 listopada 1995 roku grał już na stadionie Limanowskiego i wówczas w spotkaniu w Częstochowie otrzymał żółtą kartkę, Grał wtedy przez pełne 90 minut.

Natomiast w rundzie rewanżowej w spotkaniu Lechii/Olimpii Gdańsk z Rakowem Częstochowa, rozegranym w Gdańsku i wygranym przez gdańszczan ( 4:1) strzelił w 47 minucie gola dla Lechii w meczu Rakowem Częstochowa. Była to pierwsza bramka w tym spotkaniu. Całe zdarzenie miało miejsce 12 czerwca 1996 roku.

Wspomniany gracz w sezonie 1996/1997 miał okazję, grając w ekstraklasie dwukrotnie wystąpić jeszcze przeciwko drużynie Rakowa Częstochowa. Wówczas Mariusz Pawlak reprezentował barwy Polonii Warszawa ale ani w spotkaniu rozegranym 22 września 1996 roku w Warszawie ( wystąpił wtedy przez 90 minut, a Polonia wygrała 3:1) a ni w meczu rozegranym 3 maja 1997 roku w Częstochowie ( grał wtedy przez 77 minut a częstochowianie zwyciężyli 2:0, nie strzelił ani jednego gola).

W sezonie 1997/1998 ten zawodnik ponownie dwukrotnie wystąpił przeciwko drużynie Rakowa Częstochowa, reprezentując barwy warszawskiej Polonii.

Oba spotkania rozegrał w pełnym wymiarze czasowym.

Drużyna obecnego lidera rozgrywek drugiej ligi, grupy zachodniej znakomicie spisuję się na wyjazdach. Dotychczas grudziądzanie odnieśli 4 zwycięstwa, 2 remisy oraz 1 porażkę. Stosunek bramek : 14 – 6.

Spotkania GKS Olimpii Grudziądz rozegrane „ na wyjeździe”:

Runda przedwstępna Piłkarskiego Pucharu Polski: KS Kaszubia Kościerzyna – GKS Olimpia Grudziądz 1:3 pd

2.Kolejka drugiej ligi: MKS Polonia Słubice – GKS Olimpia Grudziądz 2:5

4.Kolejka drugiej ligi: JKS Jarota Jarocin – GKS Olimpia Grudziądz 0:3

6.Kolejka drugiej ligi: MKS Polonia Nowy Tomyśl – GKS Olimpia Grudziądz 1:3

8.Kolejka drugiej ligi: MKS Chojniczanka Chojnice – GKS Olimpia Grudziądz 0:0

11.Kolejka drugiej ligi: TKP Elana Toruń – GKS Olimpia Grudziądz 2:1

13.Kolejka drugiej ligi: MKS Czarni Żagań – GKS Olimpia Grudziądz 0:1

15.Kolejka drugiej ligi: ASPN Miedź Legnica – GKS Olimpia Grudziądz 1:1

Najlepsi strzelcy GKS Olimpii Grudziądz: runda jesienna 2009/2010: