Nowa dyscyplina sportowa w Częstochowie?

Stowarzyszenie Wspierania Nowych Dyscyplin Sportowych „Latająca Zośka” to inicjatywa, mająca na celu promowanie zdrowego trybu życia i aktywność fizycznej poprzez grę w kolorową lotkę, nazwaną „Latająca Zośka”.

Pomysłodawcą tej idei jest Mirosław Węgrzyn, który podczas swojego pobytu w Chinach, odkrył to niesamowite zjawisko. Ogromne zainteresowanie grą w lotkę w wolnych chwilach wśród dzieci i młodzieży, także osób dorosłych i starszych sprawiło, że inicjator postanowił wdrożyć tę ideę również w naszym kraju.

Czym w ogóle jest „Latająca Zośka”?
Jest to lotka z piórkami, zabarwionymi na różne kolory, którą należy podbijać w taki sposób, by nie spadła na ziemię. Pochodzi z Azji, gdzie znana była już w V w.p.n.e., a w historii Chin pierwsze wzmianki, na temat Jianzi, bo tak „Latająca Zośka” nazywana jest w Państwie Środka, sięgają 2000 lat wstecz. Europejczykom również spodobała się ta, jakże interesująca gra. W 1936r. Podczas Olimpiady w Berlinie odbył się pokaz odbijania lotki, a kilkanaście lat później, film „The Flying Feather”, jej poświęcony zdobył złoty medal na festiwalu filmowym. Od 1999r. Międzynarodowa Federacja Wolantu (ISF), do której należą takie kraje jak Chiny, Tajwan, Wietnam, Niemcy, Francja, Serbia, Węgry, regularnie organizuje Mistrzostwa Świata, w których prym wiodą Chiny i Wietnam, a z europejskich drużyn Niemcy i Węgry.

Mirosław Węgrzyn, w celu propagowania „Latającej Zośki” nawiązał współpracę z wieloma częstochowskimi gimnazjami,między innymi z Gimnazjum nr 16 gdzie wraz z nauczycielem wychowania fizycznego Arkadiuszem Urbańczykiem zorganizowali pierwszy turniej w tej nowej dyscyplinie sportowej.

Wszystkich zainteresowanych ZAPRASZAMY na:
I Otwarty Turniej „Latającej Zośki” który odbędzie się 10.01.2011r. W Gimnazjum nr 16 przy ul. Ułańskiej 5/7 w Częstochowie. Organizatorem oraz fundatorem nagród jest sklep „Meble Na Warcie”, który ufundował nagrody rzeczowe dla zwycięzców turnieju w postaci odtwarzaczy Mp3 oraz zestaw mebli biurowych dla zwycięskiej szkoły.

Dla zainteresowanych więcej informacji na: www.flyfootbag.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *