Jurajski Puchar Nordic Walking rozpoczęty

9 kwietnia w Olsztynie odbyła się inauguracja cyklu imprez organizowanych w ramach I Jurajskiego Pucharu w Nordic Walking.

– Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że w ramach nordicowego pucharu Olsztyn odwiedzili mieszkańcy z różnych stron Polski, m.in.: Czeladzi, Mysłowic, Sochaczewa, Opola czy Łodzi. Bardzo licznie stawili się mieszkańcy gminy Janów. Mamy nadzieję, że na kolejne imprezy uda się zachęcić więcej mieszkańców gminy Olsztyn – mówi Roman Radecki, kierownik Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie.

Zadaniem uczestników Pucharu w Olsztynie było pokonanie 6 km trasy biegnącej przez wzgórze zamkowe. Ponad pięćdziesięciu najlepszych chodziarzy z kijkami, otrzymało dyplomy, puchary oraz statuetki wykonane przez artystę metaloplastyka Mariusza Chrząstka. Wszyscy uczestnicy otrzymali również napoje, batoniki oraz mapy turystyczne Gminy Olsztyn.

Trofea najlepszym wręczyli: Marzena Maniszewska Członek Zarządu Powiatu Częstochowskiego, Adam Markowski Przewodniczący Związku Gmin Jurajskich, Jerzy Kowalski Dyrektor Częstochowskiego Związku TKKF, Janusz Konieczny Przewodniczący Rady Gminy Olsztyn.

Wyniki na www.jpnw.pl.

W pierwszej edycji Jurajskiego Pucharu w NW odbędzie się jeszcze sześć imprez:
15 maja – Mstów
19 czerwca – Janów
24 lipca – Olsztyn
21 sierpnia – Mstów
11 września – Janów
16 października – Olsztyn

Imprezę pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking zorganizowali:
Częstochowski Związek TKKF, ULKS „Run Podkowa” Janów, CKS Nordic Walking MIZA-REH, Gmina Olsztyn i Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olsztynie, Gmina Janów, Gmina Mstów, Starostwo Powiatowe w Częstochowie.
Organizatorzy dziękują Restauracji Spichlerz i Wspólnocie Gruntowej Olsztyna za udostępnienie terenu.

Monika Kosielak – Promocja i turystyka

Nordic Walking jest ciekawą i przyjemną formą odpoczynku. Polega on na marszu ze specjalnie do tego przystosowanymi kijami. Niektórym może się wydawać, że jest to sport nowy, jednak jego początki datuje się na lata dwudzieste XX wieku. Wtedy była to forma treningu dla narciarzy biegowych. Obecnie trenować może każdy a sam Nordic Walking ma trzy poziomy aktywności- zdrowotny, fitness, sportowy.

Podczas Nordic Walking osoba uprawiająca ten rodzaj aktywności angażuje do wysiłku większość mięśni ciała. Pracują one zupełnie inaczej niż podczas zwykłego marszu. Są bardziej wzmocnione, zwłaszcza ramiona, które stają się mocniejsze i bardziej wytrzymałe. Po intensywnych ćwiczeniach podczas takich spacerów, jesteśmy w stanie z większą łatwością, wchodzić na wzgórza a co najważniejsze Nordic Walking pozwala spalać nieco więcej kalorii niż podczas chodzenia. Jak się więc okazuje, można go uznać za dobrą formę odchudzania- zrzucenia zbędnych kilogramów.

Kije do Nordic Walking mają bardzo wiele zalet, między innymi odciążają stawy, które zwłaszcza u osób starszych mogą być nadwyrężone i schorowane. Najważniejsze o czym trzeba pamiętać to nie mylić kijków do Nordic Walking z kijami trekkingowymi. Czasami dochodzi do takich pomyłek gdyż sprzedawcy często nie informują klienta o dosyć zasadniczych różnicach między wyposażeniem trekkingowym a marszowym.Oprócz kijków istnieją różne ciekawe i czasami potrzebne podczas marszu dodatki.

Chodzić z kijami można w zasadzie w każdym miejscu na ziemi, tak nad morzem jak i w górach. Poleca się rozpoczynać przygodę z Nordic Walking pod okiem instruktora. Taka osoba pomoże dobrać kije i nauczy przyjmować prawidłową postawę podczas chodzenia, ważna jest też sama technika chodzenia.

Instruktorem Nordic Walking mogą zostać osoby, które są absolwentami szkół wyższych z zakresu wychowania fizycznego, fizjoterapeutami, rehabilitantami oraz wszyscy ci którzy czują się na siłach i są aktywni fizycznie. Ten rodzaj sportu jest wręcz sposobem na zdrowe życie, ma wiele zalet i przynosi ogromne korzyści.

Główne zalety Nordic Walking to ogólna poprawa stanu zdrowia, krążenia i dotlenienie całego organizmu.

zródło: nordicwalking.com.pl oraz www.cz.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *