Tour de Pologne w Częstochowie

2 etap tegorocznego Tour de Pologne – największego i najbardziej prestiżowego wyścigu kolarskiego w Polsce – rozpocznie się w Częstochowie. Etap Częstochowa-Dąbrowa Górnicza zaplanowano na 1 sierpnia. Po starcie honorowym kolarze najlepszych zawodowych i kolumna wyścigu przejadą przez całe miasto. Tour de Pologne będzie szeroko promowany w mediach i transmitowany przez TVP oraz znane kanały sportowe.

We wtorek deklarację o wspólnej organizacji inauguracji 2 etapu Tour de Pologne w Częstochowie podpisali główny organizator i dyrektor wyścigu, były znakomity kolarz (m.in. wicemistrz olimpijski i medalista mistrzostw świata) Czesław Lang oraz prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk. Szczegółowe ustalenia dwustronne zostały zawarte w umowie między Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Częstochowie a Lang Team sp. z o.o.

W Częstochowie gościł także współpracujący z Czesławem Langiem przy organizacji Tour de Pologne inny znany polski kolarz, były amatorski mistrz świata w jeździe na szosie i zawodowy w kolarstwie torowym, zwycięzca etapów Giro d’Italia i lider Tour de France (mający także na koncie m.in. tryumf etapowy w Częstochowie w Wyścigu Pokoju w1985 r.) – Lech Piasecki.

– Cieszę się, że Tour de Pologne zagości wreszcie w Częstochowie – mówił Czesław Lang. – Częstochowa to ważne i piękne miasto. Wielu kolarzy – m.in. włoskich – pytało mnie, kiedy na trasie peletonu Tour de Pologne pojawi się wasze miasto.

Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk przekonywał, że dla Częstochowy to duże wydarzenie sportowe, ale i świetna okazja do promocji. Wyraził nadzieję, że Tour de Pologne nie będzie gościł w Częstochowie po raz ostatni oraz że największe, dobrze rozpropagowane imprezy nie będą odtąd omijały naszego miasta.

Częstochowa jako miasto na trasie tegorocznego Tour de Pologne będzie mieć zagwarantowaną obecność w kampanii promujących i relacjach z wyścigu w mediach ogólnopolskich (TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Polonia, TVP Sport, RMF FM, Onet, dzienniki grupy PolskaPresse) oraz lokalnych. W dzień rozpoczęcia etapu w Częstochowie z naszego miasta emitowany będzie m.in. popularny poranny program TVP1 „Kawa czy herbata”.

Honorowy start 2 etapu odbędzie się 1 sierpnia około południa z III Alei Najświętszej Maryi Panny. Następnie kolarze i kawalkada wyścigu przejedzie ulicami: Popiełuszki, Szajnowicza-Iwanowa, Dekabrystów, alejami: Armii Krajowej, Kościuszki, Wolności, Niepodległości, Wojska Polskiego – aż do ul. Bugajskiej, gdzie zaplanowano start ostry. Trasa etapu Częstochowa-Dąbrowa Górnicza długości blisko 160 km wiodła będzie w dużej mierze przez tereny północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

68. Tour de Pologne UCI World Tour rozpocznie się 31 lipca br. i liczył będzie 7 etapów. Oficjalna prezentacja wyścigu, z udziałem delegacji Częstochowy jako współorganizatora 2 etapu wyścigu, odbędzie się 14 kwietnia (czwartek) w Krakowie. Ze strony Miasta Częstochowy w uroczystości weźmie udział m.in. przewodniczący Rady Miasta Marek Balt.

źródło: www.czestochowa.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *