Jak przygotować się do biegania?

Chcesz rozpocząć przygodę z bieganiem i nie wiesz od czego zacząć? Mimo, że bieganie wydaje się dyscypliną bardzo prostą i docelowo nie wymagającą większego przygotowania i inwestycji to te pozory naprawdę mogą mylić. By już na starcie nie zrazić się do uprawiania tego sportu należy odpowiednio się przygotować.

Po pierwsze – plan treningowy

Wiadomo, motywacja na samym starcie jest dużym impulsem do działania. Jednak bez odpowiedniego planu treningowego możemy rozpoczynając z wysokiego C szybko dobiec do końca alfabetu – pisząc już dosłownie – na początku należy budować swoją formę małymi krokami. Warto by plan treningowy został rozpisany przez specjalistę od biegania. Trenerzy z doświadczeniem to gwarancja, że osiągane przez nas rezultaty będzie cechował systematyczny progres i co równie istotne – bezpieczeństwo. Zbyt duże obciążenie treningowe na początku naszej przygody z bieganiem może powodować kontuzje, które skutecznie uniemożliwiają treningi i są olbrzymim hamulcem stopującym w nas rozwój pasji jaką jest bieganie.

Odzież nie jest najważniejsza, ale warto dbać o stopy

Nowa kurtka, spodenki czy buty do biegania choć przydatne na pewno w żaden sposób nie przyczynią się do poprawienia naszych wyników na bieżni czy w terenie. Ogólnie zasada jest taka, że podczas biegania odzież nie powinna nam przeszkadzać. W lecie im jest jej mniej tym tak naprawdę lepiej. W chłodniejsze dni należy przede wszystkim zadbać o ciepło. Kluczem jednak w bieganiu są odpowiednie buty. I nie chodzi tu o najdroższy model popularnej marki – a o buty w których będziemy czuć się wygodnie i które będą dostosowane do terenu w którym biegamy. Bez dobrego obuwia bieganie może bardzo szybko stać się dla nas udręką.

Bieganie zaczynaj od kuchni

Czy zaczynając biegać powinniśmy rygorystycznie podejść do diety? Niekoniecznie. Jednak jeśli jemy niezdrowo, to znaczy większość naszych posiłków stanowią fast-foody lub ciężkie potrawy to z pewnością będzie to miało wymierny wpływ na nasze wyniki biegowe. Nawet jeśli nie mamy problemów z nadwagą niedopasowana do biegania dieta może stanowić problem. Warto więc zmodyfikować swoją dietę pod kątem uprawianego sportu, a jeśli uznamy to za potrzebne dorzucić do niej odżywki. Preparaty zawierające makroskładniki albo elektrolity bardzo często optymalizują nasze wysiłki już na starcie przygody z bieganiem.

Więcej informacji i porad znajdziecie na portalu: runandbike.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *