Piłkarki Gola zagrały w Wielkim Finale Turnieju „Z Podwórka na Stadio

W Wielkim Finale XV edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zagrały cztery zespoły ze Śląska. Podczas tegorocznych rozgrywek najlepsze okazały się reprezentacje chłopców z województwa zachodniopomorskiego w kategorii U-10 oraz województwa łódzkiego w kategorii U-12. Wśród dziewczynek do lat 10 triumfowały zawodniczki z województwa małopolskiego, a w kategorii U-12 najlepsze okazały się piłkarki z województwa opolskiego. Zwycięskie drużyny chłopców i dziewcząt już 13 czerwca zobaczą mecz Polska – Gruzja.

MECZE FINAŁOWE NA STADIONIE NARODOWYM
Ogólnopolski finał XV edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” był popisem futbolu w wykonaniu najzdolniejszych dziewcząt i chłopców do lat 10 i 12 z całej Polski. Po uroczystym otwarciu i losowaniu grup na Placu Defilad w Warszawie młodzi piłkarze i piłkarki wybiegli na boczne boiska Legii oraz Agrykoli Warszawa, gdzie w czwartek i w piątek zostały rozegrane mecze fazy grupowej. Rywalizacja 64 drużyn o prawo do gry w Wielkim Finale na Stadionie Narodowym przyciągnęła mnóstwo kibiców. Widzowie zgromadzeni na obiektach Legii oraz Agrykoli, byli świadkami eliminacji, które wyłoniły zespoły do gry o złote i brązowe medale na Stadionie Narodowym. Emocjonujący doping kilku tysięcy kibiców zgromadzonych na trybunach oraz pasjonujące mecze złożyły się na niezapomniane widowisko sportowe, którego świadkami byli m.in. Zbigniew Boniek (prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej), Adam Nawałka (selekcjoner Reprezentacji Polski), Andrzej Biernat (Minister Sportu i Turystyki), Krzysztof Pawiński (współwłaściciel firmy Tymbark) oraz Arkadiusz Milik, Tomasz Kłos, Dariusz Dziekanowski i Tomasz Iwan.

Zwycięzców XV edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” poznaliśmy 2 maja na Stadionie Narodowym, na kilka godzin przed szlagierowym starciem Legii Warszawa z Lechem Poznań w finale Pucharu Polski.

W blasku jupiterów oraz przy głośnym dopingu kibiców zgromadzonych na stadionie, na murawę wybiegły dzieci, by rozegrać łącznie osiem pasjonujących spotkań, które wyłoniły Mistrzów Polski wśród dziewcząt i chłopców w kategoriach wiekowych U-10 i U-12. Podczas finałowej rywalizacji nie brakowało koronkowych akcji, walki o każdy skrawek boiska oraz pięknych bramek, czyli wszystkiego co w futbolu najpiękniejsze. Oprócz niezapomnianych, sportowych emocji na kibiców czekało wiele atrakcji, m. in. występy gwiazd: Margaret, Tomasza Dolskiego i Grzegorza Hyżego.

Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to wspaniała impreza. Każdemu należą się gratulację za doskonałą organizację. Dziś obserwując rozgrywki widziałem na murawie kilku utalentowanych piłkarzy i piłkarek, więc jest duża szansa, że już wkrótce ponownie będziemy mogli ich zobaczyć w występach na Stadionie Narodowym” – powiedział Zbigniew Boniek, Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Już po raz drugi w historii Turnieju zdobywców Pucharu Tymbarku poznaliśmy na Stadionie Narodowym. Jestem przekonany, że mecze finałowe rozegrane na najważniejszym i najpiękniejszym obiekcie piłkarskim w Polsce były nie tylko spełnieniem marzeń dla uczestników, ale również początkiem przyszłych piłkarskich karier na miarę Arkadiusza Milika. Za kilka lat zobaczymy, kto z tegorocznych finalistów zagra dla reprezentacji Polski, bo historia Turnieju, którego Tymbark jest głównym sponsorem od 9 lat, pokazuje, że jest on kopalnią prawdziwych piłkarskich diamentów. – powiedział Krzysztof Pawiński, Prezes Zarządu Grupy Maspex Wadowice i współwłaściciel firmy Tymbark.

Podczas ogólnopolskiego finału XV edycji w rozgrywkach wzięło udział blisko 800 najbardziej uzdolnionych piłkarsko dziewcząt i chłopców z całej Polski. Po rozegraniu 192 meczów poznaliśmy tegorocznych zdobywców Pucharu Tymbarku. Podczas tegorocznych rozgrywek najlepsze okazały się reprezentacje chłopców z województwa zachodniopomorskiego w kategorii U-10 oraz województwa łódzkiego w kategorii U-12. Wśród dziewczynek do lat 10 triumfowały zawodniczki z województwa małopolskiego, a w kategorii U-12 najlepsze okazały się piłkarki z województwa opolskiego.
Wśród 64 drużyn z całej Polski w rozgrywkach udział wzięły również cztery drużyny ze Śląska.

W kategorii U-10 chłopców reprezentacja woj. śląskiego, której trzon stanowiła drużyna MUKP Dąbrowa Górnicza, zajęła ostatecznie IX miejsce. Występ swoich zawodników podsumował trener Mariusz Stiebal: W fazie eliminacyjnej, łącznie z finałem wojewódzkim, poziom był wyrównany, ale daliśmy sobie świetnie radę. Natomiast jeśli chodzi o finał ogólnopolski, jako trener nie wiedziałem czego się możemy spodziewać, ale muszę przyznać, że poziom był bardzo wysoki. Trafiliśmy do grupy, w której trzy drużyny były bardzo mocne. Mimo że zajęliśmy 9. miejsce, chłopcy są zadowoleni z tego, że mieli możliwość grania w tym miejscu, tym bardziej, że naprawdę niewiele zabrakło do zajęcia wyższej pozycji. Przed nami jeszcze wiele pracy, w niektórych aspektach widać jeszcze barki, ale realizujemy założenia, które mamy i spokojnie dążymy do podniesienia swoich umiejętności.
Starsi piłkarze (SP 13 Żory) w kategorii U-12 po pasjonującej rywalizacji uplasowali się również na IX miejscu. Ogólnie bardzo pozytywnie oceniam występ chłopców, choć w pierwszym dniu trochę zabrakło nam koncentracji i szczęścia. Na finale ogólnopolskim nie ma jednak mowy o przypadkowości wśród drużyn. Tutaj zagrały naprawdę najlepsze zespoły w kraju. Być może za rok uda nam się znów zawalczyć o mistrzostwo w województwie i wtedy postaramy się poprawić tegoroczny wynik.
– powiedział trener drużyny, Paweł Rybica.

Żeńska reprezentacja woj. śląskiego w kategorii U-10 (Tygryski Świętochłowice), została ostatecznie sklasyfikowana na X miejscu. Występ swoich podopiecznych ocenił trener zespołu Adrian MasońOrganizatorzy turnieju jak zawsze stanęli na wysokości zadania. Część dziewczynek z drużyny brało udział w rozgrywkach również w zeszłym roku. W poprzedniej edycji zajęliśmy 14. miejsce, w tym roku jest już 10. Idziemy cały czas do przodu. Niestety jedna z naszych zawodniczek doznała kontuzji i nie dojechała, ale ta pozycja i tak jest super. Powtarzałem moim zawodniczkom: wy płaczecie, że takie miejsce, a inni płaczą w domu, że ich tu nie ma. Po chwili przestały płakać i teraz jest wszystko ok. Dodam, że w ciągu pięciu lat wychowaliśmy sześć reprezentantek Polski.

Natomiast reprezentacja piłkarek U-12, w skład której wchodziły zawodniczki z Gol Częstochowa, zakończyły rywalizację w turnieju na XII pozycji. Trenujemy wspólnie dopiero od roku i po raz pierwszy braliśmy udział w tym turnieju. To była dla nas super przygoda, dziewczynki świetnie się bawiły i jestem z nich niezwykle dumna. Najważniejszy, by się nie załamywały i robiły to co lubią. Trochę jestem w szoku, gdy zobaczyłam jak dziewczynki w tym wieku potrafią grać, po prostu inny poziom. W następnej edycji na pewno wystartujemy w eliminacjach regionalnych i zrobimy wszystko by zająć lepsze miejsce. – powiedziała dumna trenerka, Joanna Golas.

NAGRODA GŁÓWNA
Zwycięzcy XV edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” w kategoriach wiekowych U-10 i U-12, oprócz zdobycia tytułu mistrzowskiego oraz wyjątkowego Pucharu Tymbarku, obejrzą na żywo mecz Polska – Gruzja, który rozegrany zostanie 13 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie.

TURNIEJ PRZYSZŁYCH REPREZENTANTÓW POLSKI
Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to największe w Europie rozgrywki dla dzieci w wieku szkolnym. Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, a głównym sponsorem od dziewięciu lat jest firma Tymbark. Celem Turnieju jest zachęcanie uczniów szkół podstawowych do uprawiania sportu, wyłanianie piłkarskich talentów oraz spełnianie dziecięcych marzeń.

Podczas swojej 15-letniej historii Turniej był początkiem piłkarskiej przygody dla wielu obecnych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych: Arkadiusza Milika, Marcina Kamińskiego, Piotra Zielińskiego, Tomasza Kędziory, Bartosza Salamona, Bartosza Bereszyńskiego, Gracjana Horoszkiewicza, Igora Łasickiego, Karola Żwira, Filipa Jagiełło, Michała Bartkowiaka, oraz Pauliny Dudek.
Patronat honorowy nad XV edycją Turnieju sprawuje Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska. Patronat nad rozgrywkami objęły również: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz UEFA Grassroots.


Foto: A. Kraszewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *