Białe szaleństwo w Dolomitach

Oszałamiające zachody i wschody, strome stoki oraz malownicze granie. Dolomity to wymarzone miejsce dla wspinaczy i narciarzy. Co przede wszystkim warto tu zobaczyć?

Rozciągają się od Trydentu aż po granicę Włoch z Austrią. Na przestrzeni ponad pięciu i pół tysiąca kilometrów kwadratowych czekają tu na turystów najróżniejsze widoki. Strome urwiska, zielone doliny i samotne, przypominające baszty wzniesienia. W Dolomitach krajobraz potrafi zmieniać się częściej niż pogoda, więc wędrówka przez te góry nie znudzi nawet najbardziej wymagających. Wytyczono tu setki kilometrów tras dla piechurów, narciarzy czy rowerzystów górskich, a bogata i nowoczesna infrastruktura pozwalają poznać ten region naprawdę dobrze.

Błyszcząca góra
Najwyższym i chyba najbardziej znanym szczytem Dolomitów jest Marmolada. Nazwa szczytu wbrew pozorom nie ma nic wspólnego z owocowymi przetworami. W języku rdzennych mieszkańców tego regionu oznacza „błyszczącą”, co jest nawiązaniem do lodowca pokrywającego niemal całą północną ścianę góry. Zimą Marmolada zmienia się zaś w prawdziwy narciarski raj, bo z jednego z jej wierzchołków prowadzi przepiękna trasa Pista Bellunese, którą można pokonać prawie dwa kilometry różnicy poziomów.

Latem na Marmoladzie nie powinni natomiast nudzić się miłośnicy ekstremalnych górskich wędrówek. Na jej szczyt wiedzie malownicza via ferrata, czyli ubezpieczona żelaznymi drabinkami i łańcuchami trasa. Szlak jest pamiątką z czasów I wojny światowej, kiedy transportowano tędy zaopatrzenie dla żołnierzy walczących w Dolomitach. Jeśli nie czujemy się na siłach, by zdobyć wierzchołek o własnych siłach, możemy skorzystać z kolejki linowej. To rozwiązanie tym bardziej atrakcyjne, że na drugiej stacji znajduje się muzeum toczonych tu w latach 1914-1918 walk. Część eksponatów należących kiedyś do żołnierzy wydobyto spod śniegu dopiero w latach 50.

Dolomiti Superski
Nie tylko jednak Marmoladzie Dolomity zawdzięczają miano jednego z najlepszych miejsc na narty we Włoszech. Do dyspozycji maniaków białego szaleństwo jest tu bowiem jeden z największych kompleksów narciarskich na świecie. Dolomiti Superski to ponad 1000 kilometrów tras (niektóre z nich zaczynają się wysokości 3300 m npm) dostępnych po wykupieniu jednego karnetu.

Domomiti Superski oferuje nie tylko malownicze trasy, ale też świetną infrastrukturę. Narciarze nie muszą martwić się niepogodą, bo zdecydowana większość stoków jest sztucznie naśnieżana. Na trasach kompleksu co noc pracuje aż 300 ratraków, dzięki którym te zawsze są doskonale przygotowane. Goście mogą korzystać tu z 450 wyciągów, a nad ich bezpieczeństwem i dobrym samopoczuciem czuwają aż trzy tysiące pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *