Czas zacząć!

Po długiej letniej przerwie do walki stają koszykarze 1.ligi, a wśród nich i częstochowscy TYTAN-i. Kibice z nadchodzącym sezonem wiążą wielkie nadzieje, a niektórzy mówią nawet głośno o awansie do krajowej elity. I słusznie. TYTAN nie stracił żadnych kluczowych graczy, a zyskał dwóch zawodników, którzy bardzo mogą klubowi pomóc w walce o najwyższe lokaty. Spójrzmy więc na rozkład sił przed sezonem 2004/05.

Zacznijmy więc od naszych koszykarzy. Odeszli tylko Koczwara i Woldan. Przyszedł zaś jeden z najlepiej podających 1.ligi ubiegłego sezonu, gracz Kotwicy Kołobrzeg, wychowanek ISKRY Częstochowa Paweł Surówka. Surówka ma w swojej karierze występy w barwach Polonii Warszawa na najwyższym szczeblu rozgrywek. Drugim wzmocnieniem jest Łukasz Bąk, center Alby Chorzów, który również jest wychowankiem naszego klubu. Oznacza to, że wreszcie będziemy mieli zmiennika dla gwiazdy naszego zespołu Przemka Migały. TYTAN-i dobrze spisywali się w meczach przygotowawczych, ale prawdziwy test umiejętności przejdą w sobotę, kiedy to rozpoczną ligowe rozgrywki. W pierwszej kolejce podopieczni Arkadiusza Urbańczyka zmierzą się na wyjeździe z beniaminkiem KKS Poznań(zapowiedź meczu w piątek). Od tej chwili nie będzie już miejsca na testy i pomyłki.

Najpoważniejszym kandydatem do awansu wydaję się być Polpak Świecie, który wzmocnił się latem najbardziej. Pozyskali weterana polskich parkietów Adama Gołąba (Zastal), mającego za sobą występy w ekstraklasie Jarosława Kalinowskiego (Astoria), nieźle spisującego się w nielicznych meczach na parkietach ekstraklasy Marcina Twierdzińskiego (Anwil), mierzącego 200 cm wzrostu, znanego z pierwszoligowych parkietów Grzegorza Morkowskiego (Spójnia) oraz skutecznego i dobrze zbierającego skrzydłowego Grzegorza Ożoga (Stalowa Wola). Dzięki wzmocnieniom ekipa trenera Aleksandra Krutikowa stała się drużyną uznawaną za faworyta rozgrywek.

Poważnie o awansie myśleć może także Basket. Klub z Kwidzyna osiągnął w zeszłym roku więcej niż się spodziewano. Jednak nie postanowiono spocząć na laurach i Basket szykuje silną drużynę na przyszły sezon. Klub jako pierwszy już na początku czerwca zespół zasilił Marcin Malczyk (Viking Gdynia). Największym wzmocnieniem będzie jednak pozyskanie MVP 1. ligi ostatniego sezonu Tomasza Wojdyły ze Stali Stalowa Wola. Jednak oprócz wzmocnień przyszły także osłabienia. Zespół Czesława Dasia opuścili Łukasz Biela, Łukasz Nieleszczuk, Marek Łukomski, Marek Urbaniak oraz Andrzej Kulik. Mimo wszystko Basket w tym roku będzie walczył w czołówce.

Kolejnymi kandydatami do walki w czołówce będą kluby, które w zeszłym sezonie zawiodły, przedwcześnie odpadając z play-off’ów Alba Chorzów oraz Kotwica Kołobrzeg. Oba kluby jednak straciły po jednym ważnym zawodniku na rzecz TYTAN-a. Alba pozyskała następujących graczy: Michał Damulewicz (AZS Gliwice), Artur Donigiewicz (Pogoń Ruda Śląską), Łukasz Łukaszewicz (WKS Śląsk Wrocław), Zbyszek Doliński (Unia Tarnów). Wydaję się jednak, że taki skład zapewni chorzowianom play-off’y ale o awans będzie im bardzo ciężko, zwłaszcza po tym co pokazali po konfrontacjach przygotowawczych z TYTAN-ami. Kotwica natomiast wzmocniła się znacznie i podopieczni Jacka Gębala myślą o wywalczeniu jednego z dwóch miejsc dających awans. Oprócz Surówki z klubu odszedł tylko Mirosław Frankowski, ale do klubu przyszli: Brahima Konare, Grzegorz Radwan, Dawid Witos, Marcin Flieger.

Walka o awans powinna się rozegrać między tą piątką. Zarówno żaden z aż pięciu beniaminków, jak i spadkowicz z ekstraklasy nie powinny się włączyć do walki o najwyższe lokaty. Między drugą, a pierwszą ligą jest duża różnica, a Spójnia musiała budować skład bez stanowiących szkielet każdej niemal drużyny ekstraklasy obcokrajowców. Pozostałe kluby utrzymały status ligowych średniaków, a losy Legii (mimo rozwiązania sekcji koszykówki) mają ostatecznie rozstrzygnąć się jutro.

Przed nami 240 spotkań, które w 30 kolejek, ma rozegrać 16 drużyn. Od 18.IX do 23.III kluby walczyć będą systemem każdy z każdym mecz i rewanż w rundzie zasadniczej. Po jej rozgrywkach nastąpi runda play-off, która przyniesie ostateczne rozstrzygnięcia. Przez cały ten czas będziemy śledzić występy naszych zawodników. Oprócz obszernych relacji ze wszystkich spotkań, znajdziecie u nas terminarz, wyniki wszystkich rozegranych już spotkań, aktualną tabelę oraz wszystkie najświeższe doniesienia związane z TYTAN-em.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *