Pod kontrolą

Koszykarze AZS Politechniki Częstochowskiej wygrywając w niedzielę z AZS AR Lublin 108:83 zapewnili sobie pierwsze miejsce po rundzie zasadniczej i jednocześnie zostają zwolnieni z walki w play-off. Oznacza to że w maju po raz piąty z rzędu finał Ligi Akademickiej Koszykówki zostanie rozegrany w Częstochowie.

Największą niewiadomą dzisiejszego meczu był skład gości. Przyjechali bez Pawła Hołoty, który odpoczywał po sobotnim meczu w II lidze, oraz Tomasza Celeja, który gra na Węgrzech. Pojawili się za to inni zawodnicy drugoligowego Startu AZS Lublin: Paweł Kosior, Dariusz Lipowski i Paweł Kowalski. Wystąpił dziś także nieobecny podczas pierwszego spotkania rozgrywający Artur Josik.
Mecz rozpoczął się od punktów Sławomira Klocka jednak za chwilę dwukrotnie za trzy punkty trafił Paweł Kowalski i było 2:6. Po punktach Wojciecha Kotlewskiego częstochowianie odzyskali prowadzenie, którego nie oddali do końca meczu. Nasz zespół powoli się rozkręcał i po punktach Grzegorza Zadęckiego objął kilkunastopunktowe prowadzenie.
W drugiej kwarcie świetnie zagrał Tomasz Czajkowski, który juz do przerwy rzucił 17 punktów! Kilka razy Politechnika ustawiła wysoką obronę i przyniosła ona zamierzony skutek. Po przechwytach łatwe punkty zdobywali Adam Karkoszka i wspomniany Czajkowski. W 18 minutach było już 51:22 i wydawało się, że Lublin zostanie rozgromiony. Kilka razy jednak trafił Mariusz Kaźmierczak, a kwartę zamknął celną trójką Paweł Kosior i do przerwy było „tylko” 55:37.

Po przerwie przebieg gry kontrolowali podopieczni trenera Ryszarda Janasa. Przebudził się Artur Mrówczyński, który skutecznie penetrował pod kosz lub wyprowadzał partnerów na pozycje. Kilka „czap” rozdał Przemysław Szymański a kolejne punkty dorzucał Zadęcki. W 27 minucie było 75:49 ale końcówka kwarty ponownie należałą do lublinian. Kilkoma skutecznymi akcjami popisał sie Aleksander Rak.
Przez kilka minut czwartej kwarty utrzymywała się przewaga Politechniki w okolicy 25 punktów. Nadal punktował Mrówczyński a bardzo dobrą zmianę dał Dawid Jarecki. Jego siedem punktów zaraz po wejściu na parkiet wzbudziło aplauz na widowni. W 37 minucie zawodnik ten trafił z dystansu uzyskując setny punkt dla Politechniki. W ekipie z Lublina tylko Lipowski i Kowalski starali się „trzymać” wynik. Za trzy trafił jednak Adrian Płaczek i Adam Karkoszka, dwa punkty dorzucił Grzegorz Ostrowski i mecz zakończył się wynikiem 108:83.
Po zakończeniu spotkania nerwy puściły Pawłowi Kosiorowi, który zdenerwowany stwierdził, że „z takimi leszczami więcej nie będzie grał”. 36-letni student widać mocno dostał dziś w kość. Jedyne czym się wyróżniał to ciągłe pretensje do sędziów, przeciwników i przede wszystkim do partnerów z drużyny. W poprzednich meczach w LAK Kosior zdobywał nawet 30 punktów. Dziś zdobył ich 10, w pierwszym meczu tych zespołów w Lublinie tylko 4… I powiedzieć, że ten zawodnik jeszcze kilka lat temu potrafił zdobyć ponad 60 punktów w jednym meczu. Którzy więc ci „leszcze” można zapytać…

Podsumowując… Było to 28 zwycięstwo Politechniki z rzędu w Lidze Akademckiej Koszykówki. W dzisiejszym meczu sporo było walki jednak spotkanie przebiegało cały czas pod kontrolą naszych koszykarzy. Mimo słabszej dyspozycji Kotlewskiego i Klocka mecz ani przez chwilę nie był zagrożony. Cieszy fakt, że aż 45 punktów zdobyli zawodnicy rezerwowi. Kluczem do zdobycia dwóch punktów była jak zwykle obrona oraz opanowanie deski: 28 zbiórek w obronie i aż 24 w ataku.

AZS Polit. Cz-wa – AZS AR Lublin 108:83 (30:16; 25:21; 27:21; 26:25)

Pozostałe spotkania:
AZS A. Św. F. Piotrków Tryb. – AZS Politechnika Poznańska 78:80 (30:25, 20:20, 13:23, 15:12)
AWFiS Gdańsk – AZS Uniwersytet Warszawski 79:72 (22:8, 16:23, 17:22, 24:19)
zaległy: AZS Politechnika Koszalińska – AZS Unwiersytet Warszawski 72:63 (17:15, 17:20, 16:12, 22:16)