Porażka i zwycięstwo w Szczyrku

Koszykarze AZS Politechnika Częstochowska w sobotę i w niedziele rozegrali dwa spotkania towarzyskie z reprezentacją Polski do lat 20. Wczoraj wygrali kadrowicze 95:82, a dzisiaj podopieczni Ryszrda Janasa 68:64.

Reprezentacja Polski do lat 20 w Szczyrku przygotowuje się do Mistrzostw Europy Juniorów, które w połowie lipca odbędą sie w Lizbonie. Nasz zespół w tym samym czasie będzie przebywał w Guimaraes na Akademickich Mistrzostwach Europy. Oba miasta dzieli naprawdę niewielka odległość…
W kadrze Tomasza Jankowskiego znajduje się kilku już znanych zawodników z DBL, I ligi oraz z NCAA (amerykańska liga uniwersytecka – odpowiednik naszego LAK :). W ostatnim czasie „młodzieżowcy” rozegrali sześć spotkań towarzyskich. Nasz zespół od czasu Final Four LAK nie rozegrał żadnego meczu, a kilku zawodników Politechniki w tym czasie było na obozie studenckim.
W obu spotkaniach nie było widać zdecydowanej różnicy w grze obu zespołów. W naszym zespole w obu spotkaniach zabrakło Artura Mrówczyńskiego i Adama Karkoszki, a więc dwóch nominalnych rozgrywających (w sumie pojechało dziewięciu graczy). Rolę „playmakera” przejął więc Michał Jankowski i Maciej Kret. Ten pierwszy cały sezon przesiedział na ławce Tytana. Ten drugi był do tej pory „głębokim” rezerwowym. Obaj zawodnicy dostali więc sporo czasu na grę i w pełni ją wykorzystali.

W sobotę do przerwy mecz był bardzo wyrównany. Na rzuty chyba najlepszego zawodnika młodego pokolenia w Polsce – Bartłomieja Wołoszyna (Anwil Włocławek) oraz Pawła Kikowskiego (Kotwica Kołobrzeg) odpowiadał Grzegorz Zadęcki (15pkt do przerwy, za 3: 4/4). Nasz zespół miał spore problemy z rozegraniem ataku pozycyjnego oraz skutecznym zakończeniem kontrataku. Najbardziej widoczne było to w III kwarcie, którą kadrowicze wygrali 25:15. W tej części gry brylował Tomasz Ochońko (Polonia W-wa). Problemem były również zbiórki pod atakowanym koszem. Tam zdecydowaną przewagę wzrostu mieli „młodzieżowcy”. W ostatniej ćwiartce dzięki ambitnej postawie m.in. wspomnianego Jankowskiego oraz Michała Sarana, Politechnika doszła nawet na 10 punktów i gdyby nie kilka pudeł z rzutów wolnych emocje byłyby do końca.

W niedzielę mecz wyglądał zupełnie inaczej. Nasz zespół zagrał zdecydowanie lepiej w obronie (31pkt mniej straconych niż dzień wcześniej). Ciężar zdobywania punktów wzięli na swoje barki Wojciech Kotlewski (firmowe trójki – 4/5) oraz Przemysław Szymański. Pozostali gracze również dużo wnosili do gry, szczególnie w obronie. Co prawda kadrowicze wygrali pierwszą kwartę, ale następne dwie były zdecydowanie na korzyść Politechniki. W 32 minucie nasz zespół prowadził nawet 61:44. Poprzez rozluźnienie oraz celne rzuty z dystansu Wołoszyna i Bartosza Diduszko (CKS Czeladź) rywale odrobili straty. Rzut za trzy punkty tego ostatniego w ostatniej sekundzie ustalił wynik na 68:64 dla częstochowian.

Oba sparingi były bardzo pożyteczne dla obu drużyn. Nasz zespół w organizacji gry oraz kondycyjnie przewyższał rywali. Długimi fragmentami były to bardzo dobre zawody. W drugim spotkaniu poszczególni gracze kadry zostali „wyłączeni” z gry. Zdecydowanie lepiej wyglądała też walka na tablicy. A cała obrona momentami funkcjonowała wzorowo, mimo braku dwóch najważniejszych rozgrywających.

Sobota:
Polska U-20 – AZS Polit. Cz-wa 95:82 (22:20; 24:22; 25:15; 24:25)

Najwięcej dla Polska U-20: Wołoszyn 24pkt

AZS Polit. Cz-wa: Zadęcki 22pkt (4×3), 3prz; Kotlewski 14pkt (2×3); Jankowski 11pkt (1×3), 3prz; Szymański 11pkt, 6zb, 2bl; Saran 10pkt, 2bl; Klocek 6pkt, 4as; Nowak 4pkt; Kret 3pkt, Czajkowski 1pkt

Niedziela
Polska U-20 – AZS Polit. Cz-wa 64:68 (19:17; 12:19; 13:17; 20:15)

Najwięcej dla Polska U-20: Wołoszyn 12pkt, Diduszko 11pkt, Kulig 10pkt

AZS Polit. Cz-wa: Kotlewski 22pkt (4×3), 10zb; Szymański 20pkt, 6zb, 5prz, 2bl; Saran 6pkt, 5zb, 3bl; Zadęcki 5pkt (1×3); Klocek 4pkt; Czajkowski 3pkt (1×3); Jankowski 3pkt (1×3); Kret 3 (1×3); Nowak 2pkt