Aleksandra Nowak – Mistrzynią Świata Taekwon-do ITF

Niewiele jest dyscyplin sportu o światowym zasięgu, w których Polska tak zdecydowanie wiedzie prymat, a najprawdopodobniej w ogóle nie ma innej.


Jednym z wielu dowodów naszej niepodważalnej supremacji w tej koreańskiej sztuce walki jest choćby wydana w ubiegłym roku książka szkoleniowa ‘Training secrets from Poland’, napisana przez trenerów taekwon-do z Nowej Zelandii, a więc kraju, który na ostatnich mistrzostwach świata zajął trzecie miejsce w łącznej klasyfikacji medalowej. Pierwsza była oczywiście Polska.

Warto pamiętać, że to właśnie taekwon-do jest najliczniej uprawianą sztuką walki na świecie, trenowaną od Australii po Norwegię, od USA po Tajwan. Obok Polaków, najsilniejszymi nacjami taekwon-do są Argentyńczycy i Nowozelandczycy. W stawce liczą się też Kanadyjczycy, Finowie, Słoweńcy, Rosjanie, Ukraińcy, Rumuni, Brazylijczycy i Niemcy. Duże postępy robią ostatnio Amerykanie.

Jeżeli gdziekolwiek rzeczywiście istnieje słynna ‘Polska Myśl Szkoleniowa’ to istnieje właśnie w taekwon-do. Polscy trenerzy prowadzą lub współpracują z drużynami ze Szwecji, Finlandii, Australii czy USA, a nawet położonego stosunkowo blisko kolebki taekwon-do Wietnamu. Polscy trenerzy współpracowali nawet z Południowokoreańskim Związkiem Taekwon-do. „Obozy treningowe w Polsce i polscy trenerzy to dzisiaj najbardziej rozchwytywany towar na światowym rynku taekwon-do” – mówi prezes zarządu Sport Management Polska Grzegorz Kita. W tej chwili taekwon-do regularnie uprawia w Polsce ponad dziewięć tysięcy osób.

W rozegranych Mistrzostwach uczestniczyło 1311 osób. Aż 768 zawodników z 47 krajów wzięło udział w sportowej rywalizacji. 459 seniorów (299 panów i 160 pań) oraz 309 juniorów (196 chłopców i 113 dziewcząt). Najliczniejsze reprezentacje to: Argentyna – 91 zawodników, Kanada – 53, USA – 44 i Nowa Zelandia – 40. Zawody sędziowało 53 sędziów, a na żywo oglądało około 4000 kibiców.

Reprezentacje państw:
1. Afganistan, 2. Argentyna, 3. Australia, 4. Austria, 5. Belgia, 6. Brazylia, 7. Boliwia, 8. Chile, 9. Kanada, 10.Chiny, 11. Kostaryka 12. Kolumbia, 13. Anglia, 14. Finlandia, 15. Francja, 16. Grecja, 17. Niemcy, 18. Gwatemala, 19. Honduras, 20. Hong Kong, 21. Irlandia, 22. Włochy, 23. Izrael, 24. Jamajka, 25. Japonia, 26. Kazakhstan, 27. Nepal, 28. Nowa Zelandia, 29. Norwegia, 30. Holandia, 31. Paragwaj, 32. Peru, 33. Polska 34. Puerto Rico 35. Rumunia, 36. Rosja, 37. Szkocja, 38. Słowacja, 39. Słowenia, 40. Hiszpania, 41. Szwecja, 42. Szwajcaria, 43. Urugwaj 44. USA, 45. Uzbekistan, 46. Wietnam, 47. Wenezuela.

Polskę, Śląsk, Częstochowę, Akademię im. Jana Długosza oraz Częstochowską Akademię Taekwon-do reprezentowała zawodniczka Aleksandra Nowak. Wystartowała ona w dwóch bardzo prestiżowych konkurencjach: walk indywidualnych w kategorii ciężkiej oraz w konkurencji walk drużynowych kobiet. Oba starty zakończyły się ogromnym sukcesem. Walki drużynowe to najbardziej prestiżowa rywalizacja między państwami, ponieważ udowadnia się w niej, że ma się na świecie pięciu najlepszych zawodników świata. Nie jednego, nie dwóch, ale całej drużyny. Oznacza to, że uzyskane zwycięstwo nie jest tylko kwestią jednego indywidualnego talentu, ale wybitnego szkolenia i organizacji.

Polki po raz czwarty z rzędu udowodniły światu, że nie ma lepszych od nich. Argentynki przygotowywały się na wielką bitwę. Apetyty na złoto miały Niemki, Finki, Kanadyjki oraz silna Nowa Zelandia. Kiedy finale Polki w składzie: Joanna Paprocka, Ilona Działa, Julia Sakowska, Ilona Omiecińska, Joanna Lipa i Aleksandra Nowak pokonały reprezentantki Argentyny 4000 tysiące publiczności płakały i rzucały napojami.

W indywidualnych walkach powyżej 70 kg znawcy taekwon-do obstawiali zwycięstwo Słowenki Sehić (Mistrzyni Świata 2007) lub Argentynki Galerik ewentualnie ogromnej Finki Korolainen. Jednak rzeczywistość była inna, bo Ola pokonała prawie wszystkie sławne rywalki. Jako pierwszą zmiotła z maty zawodniczkę Kanady. Potem na jej drodze stanęła Słowenka Sehić, którą pokonała po zaciętym pojedynku. W walce o finał spotkała się z Argentynką Galerik, gdzie toczyła walkę nie tylko z rywalką, ale także z lokalnymi sędziami i publicznością.

Jednak jej przewaga była tak duża, że nikt nie był jej w stanie odebrać zwycięstwa. Dopiero w finale z potężną Finką Korolainen nieznacznie uległa. W regulaminowym czasie sędziowie uznali remis, w dogrywce również nie wskazali zwycięzcy. Dopiero w walce do pierwszego trafienia nasza zawodniczka musiała uznać zwycięstwo rywalki.

Aleksandra Nowak
Częstochowska Akademia Taekwon-do AJD
Trener Klubowy: Jacek Wąsik
I miejsce drużynowe walki kobiet,
II miejsce indywidualne walki kobiet +70 kg
Mistrzostwa Świata Taekwon-do ITF – Argentyna 2009

W ciągu dziesięciu lat Polska Reprezentacja na Mistrzostwach Świata zdobyła łącznie 113 medale w tym 43 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *